UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Żaden budynek nie będzie stał pusty

 
Elbląg, Piotr Żuchowski mówił dziś o przeprowadzkach, jakie czekają niektóre szkoły
Piotr Żuchowski mówił dziś o przeprowadzkach, jakie czekają niektóre szkoły (fot. Anna Dembińska)

Z Zamkowej na Robotniczą, z Saperów na Browarną. W związku z reformą oświatową szykują się przeprowadzki. Gimnazja zostaną zlikwidowane, ale po niektórych pozostaną bardzo atrakcyjne budynki. Miasto nie chce stracić zainwestowanych w remonty grubych milionów, więc ulokuje w nich "stare" szkoły. Powstaną również nowe placówki np. szkoła sportowa.

9 stycznia prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę o systemie oświaty i ustawę prawo oświatowe. Obie reformują ustrój szkolny w Polsce. Szykują się więc zmiany, których wielu - szczególnie środowisko nauczycielskie - obawia się.
       - Nie zmieniamy sieci szkół podstawowych, gimnazja będą wygaszane w sposób naturalny, nie zamykamy żadnej szkoły ponadgimnazjalnej - deklaruje prezydent Elbląga Witold Wróblewski. Wszyscy uczniowie - podstawówek i gimnazjów - będą kontynuować naukę w dotychczasowych obiektach. Ale - zauważa prezydent - są obiekty, które po wygaszeniu w sposób naturalny gimnazjów zostaną puste. Przez lata miasto w nie inwestowało więc planuje ich dalsze wykorzystanie.
       Sprawa dotyczy obiektów po pięciu gimnazjach przy ul: Rawskiej, Lotniczej, Browarnej, Robotniczej, Agrykola. I tu zajdą największe zmiany.
       - Zespół Szkół Zawodowych nr 1 z ul. Zamkowej od lat boryka się z problemami lokalowymi - mówi doradca prezydenta Elbląga Piotr Żuchowski. - By szkoła mogła się lepiej rozwijać, zostanie przeniesiona do zmodernizowanego budynku przy ul. Robotniczej. Z kolei III Liceum Ogólnokształcące, które przez 25 lat urządziło się co prawda na Saperów, ale doskonałe warunki zyska w obiektach przy Browarnej. Jest tam potężna sala gimnastyczna - przekonuje Żuchowski. - Pozostaje również kwestia kampusu sportowego przy ul. Agrykola, którego w całości nie wykorzystywało gimnazjum. Planowane jest utworzenie tam szkoły podstawowej sportowej. Szczegółami ma zająć się zespół, który powoła prezydent miasta, a w skład którego wejdą nauczyciele, trenerzy sportowi, radni.
       Zmiany dotkną również Centrum Kształcenia Praktycznego przy ul. Bema oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego i Zawodowego mieszczące się przy ul. Saperów. Oba otrzymają tzw. zaplecze w postaci obiektu przy ul. Rawskiej. W ten sposób powstanie Elbląskie Centrum Edukacji Zawodowej.
       - To znakomita lokalizacja m.in. ze względu na duży teren wokół obiektu, który można zagospodarować na parking samochodowy - wskazuje Piotr Żuchowski.
       A co z Lotniczą?

  Elbląg, Żaden budynek nie będzie stał pusty
(fot. AD)


       - Tam już jest problem z naborem go gimnazjum - zauważa doradca prezydenta Elbląga. - Od przyszłego roku szkolnego uczniowie przeniosą się do obiektu przy  ul. Mielczarskiego, a w dawnym gimnazjum nr 7 zagości przedszkole (przeniesione z Mielczarskiego). Z czasem można będzie je uzupełnić o żłobek - dodaje.
       Te rozwiązania nie zostaną wdrożone już, a dopiero od przyszłego roku szkolnego. Jak zapewnia Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu Edukacji i Sportu Urzędu Miejskiego w Elblągu, reforma ma przebiegać płynnie, rozwiązania zostały opracowane w oparciu o szczegółowe analizy, w tym o analizę demograficzną. A ta jest zniżkowa.
       - Uczniowie zmieszczą się w swoich budynkach - zapewnia dyrektor Sowicka. - W niektórych oddziałach będzie - w okresie przejściowym - konieczność wydłużenia czasu zajęć. Zostało już to skonsultowane z rodzicami i uczniowie klas VII w dwóch szkołach będą mieli zajęcia od godz. 7.10 do 16.15, ale raz, dwa razy w tygodniu - zastrzega.
       Koszty operacji oświatowej na razie nie są znane. Podobnie rzecz się ma z etatami nauczycielskimi.
       - Takie informacje będziemy znali w kwietniu, kiedy dostaniemy arkusze organizacyjne szkół - mówi prezydent Elbląga Witold Wróblewski. -  Już w ubiegłym roku podjęty został program związany z dobrowolnymi odejściami na emeryturę nauczycieli oraz pracowników administracji i obsługi szkół. Z tego wyjścia skorzystało 60 nauczycieli i 53 pracowników szkół. Jeżeli będzie taka konieczność to wrócimy do tematu, by miejsca pracy, szczególnie ludzie młodych nie były zagrożone - dodaje prezydent Wróblewski.
       Tych, którzy mają wątpliwości związane z reformą prezydent Witold Wróblewski zaprasza na otwartą debatę.19 stycznia o godz. 14 w Urzędzie Miejskim. Mile widziany będą dyrektorzy szkół, przedstawiciele związków zawodowych, rodzice.
       Z kolei na 26 stycznia jest zaplanowana sesja Rady Miejskiej poświęcona zmianom w oświacie.
      
       Zobacz prezentację dotyczącą zmian w elbląskiej oświacie.
      
      

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama