UWAGA!

Zakończył się cykl spotkań z najmłodszymi

 
Elbląg, Zakończył się cykl spotkań z najmłodszymi
fot. nadesłana

Policjanci z braniewskiej jednostki wspólnie z przedstawicielami samorządów terytorialnych zakończyli cykl spotkań, w trakcie których poruszali najważniejsze kwestie związane z bezpieczeństwem dzieci. W sumie ponad 1000 uczniów z 17 szkół otrzymało sporządzone specjalnie na tą okazję broszury edukacyjne, a także elementy odblaskowe oraz magnesy.

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Braniewie wspólnie z władzami samorządowymi miasta i gminy Braniewo, miasta i gminy Frombork, miasta i gminy Pieniężno, gminy Płoskinia, gminy Wilczęta w związku ze zbliżającymi się wakacjami przeprowadzili w szkołach podstawowych akcję pn. ,,Policjanci i przedstawiciele samorządów w trosce o bezpieczeństwo dzieci’’. Podczas rozmów z najmłodszymi funkcjonariusze poruszali tematy związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem, zarówno w domu jak i na drodze oraz podczas letniego wypoczynku. W trakcie spotkań policjanci wskazali także na bardzo ważną rolę odblasków. Pod koniec akcji dzieci otrzymały sporządzoną przez policjantów edukacyjną broszurkę, a także odblaskowe elementy (opaski, szelki, rękawy na rower) i magnesy z numerami alarmowymi. W działania funkcjonariusze włączyli ponad 1000 uczniów z 17 szkół podstawowych. W sumie ze środków uzyskanych przez KPP w Braniewie z funduszy samorządów zakupiono ponad 2700 elementów odblaskowych oraz wydrukowano ponad 4000 edukacyjnych broszur.
       To właśnie w trosce o najmłodszych policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Braniewie wspólnie z władzami samorządowymi miasta i gminy Braniewo, miasta i gminy Frombork, miasta i gminy Pieniężno, gminy Płoskinia, gminy Wilczęta przeprowadzili specjalne akcje w szkołach podstawowych. Podczas rozmów z najmłodszymi funkcjonariusze poruszali tematy związane z szeroko rozumianym bezpieczeństwem, zarówno w domu jak i na drodze oraz podczas letniego wypoczynku. Spotykając się z dziećmi wskazali także na bardzo ważną rolę odblasków. W sumie ponad 1000 maluchów otrzymało sporządzoną przez policjantów edukacyjną broszurkę, a także odblaskowe elementy i magnesy z numerami alarmowymi.
       Funkcjonariusze przypominają, że zawsze, niezależnie od pogody, warto korzystać z elementów odblaskowych umieszczanych na ubraniach, butach, czy plecaku.
       Według prawa o ruchu drogowym dziecko w wieku do 15 lat, poruszające się po drodze, po zmierzchu, poza obszarem zabudowanym, jest zobowiązane używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. Treść zapisu jest zrozumiała, warto jednak namawiać nasze pociechy, aby nosiły odblaski nawet jeśli przepisy tego nie wymagają.
       Nieoświetlone drogi, brak wyznaczonych miejsc do bezpiecznego poruszania się pieszych po drodze (zwłaszcza poza obszarami zabudowanymi) oraz niewłaściwy sposób korzystania z dróg przez samych pieszych sprawia, że dochodzi do wielu wypadków. Często piesi nie zdają sobie sprawy, że są mało widoczni na drodze. Osoby, które mają na sobie ubranie w spokojnych szaro-czarnych kolorach i nie posiadają na wierzchniej odzieży elementów odblaskowych, dostrzegane są przez kierowcę z dużym opóźnieniem. Stosowanie elementów odblaskowych w różnej formie - zawieszki, opaski, kamizelki, torby na zakupy z elementami odblaskowymi, zwiększają szansę pieszego na uniknięcie potrącenia w czasie złej widoczności. To samo dotyczy rowerzystów, którzy wyjeżdżają na drogi bez oświetlenia, a tym samym stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Kierowca widzi bowiem nieoświetlonego rowerzystę lub pieszego dopiero, kiedy jego sylwetka pojawia się w zasięgu świateł samochodu, czyli zaledwie 20-30 metrów. Natomiast elementy odblaskowe powodują, że taką osobę widać z odległości 130 - 150 metrów.
       Policjanci właśnie w trakcie takich spotkań chcą uzmysławiać najmłodszym, że w dużej mierze bezpieczeństwo zależy także od nich samych. Udzielając im cennych rad pragną ochronić dzieci przed groźnymi zdarzeniami.
      
st. post. J.Ciszewska, KPP w Braniewie
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama