UWAGA!

Zalew bez ratowników

Wody szum, ptaków śpiew, tłum plażowiczów i... ani jednego ratownika. Tak wygląda rzeczywistość na plażach Zalewu Wiślanego.

W wodach Zalewu Wiślanego w ubiegłym roku utonęło troje dzieci. Mimo tragedii tego lata na plażach w Suchaczu i Tolkmicku nie będzie ratowników. W Kadynach będą pracować, lecz tylko na prywatnej plaży.
     - W gminnej kasie nie mamy pieniędzy za opłacenie ratowników, wszystkie środki idą na kanalizowanie gminy. To bardzo ważne zadanie, bo bez tego plaże w ogóle nie mogłyby istnieć - mówi Mirosław Rydzewski, burmistrz Tolkmicka. - W naszym rejonie do kąpieli na razie dopuszczone są tylko plaże w Kadynach. Jedną z nich dzierżawi prywatna osoba i tam będzie ratownik. Obecnie czekamy na decyzje sanepidu o dopuszczeniu do kąpieli plaży w Tolkmicku. Jeśli będzie zgoda, to także na tę plażę będzie ogłoszony przetarg. We wszystkich miejscach, poza Kadynami, nie wolno się w ogóle kąpać. Wiemy, że ludzie nie przestrzegają tego zakazu. Chcielibyśmy mieć tam ratowników, ale po prostu nas na to nie stać - dodaje Mirosław Rydzewski.
     Takie argumenty oburzają Stanisława Gromelskiego, który w ubiegłym roku widział tragedię matki, której dziecko utonęło w wodach Zalewu Wiślanego.
     - Gdyby na tej plaży był ratownik, na pewno nie pozwoliłby oddalić się temu chłopcu od brzegu. To dziecko pływało na materacu, tu jest stosunkowo płytko i spokojnie, to usypia czujność dorosłych. Ratownik jest tu bardzo potrzebny, żeby nie dochodziło do takich tragedii - uważa pan Stanisław, którego spotkaliśmy na niestrzeżonej gminnej plaży w Kadynach.
     Pilnowania plażowiczów chętnie podjęliby się ratownicy z Elbląskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Niestety, od lat nie mogą dojść do porozumienia z samorządami.
     - Nasze zapał organizowania kąpielisk szybko został ostudzony. Po prostu nikt nawet nie stara się szukać na ten cel pieniędzy. A ratownicy na plażach są naprawdę niezbędni - mówi Bożena Ruszkowska, prezes Elbląskiego WOPR. - Od lat zabezpieczamy plaże nadmorskie. W ostatnim roku mieliśmy tam 89 interwencji. W czasie dyżurów ratowników nikt nie utonął.
     Blisko 150 ratowników Elbląskiego WOPR od początku wakacji strzec będzie bezpieczeństwa nad morzem i na wielkich jeziorach mazurskich. Tam też będą uczyć turystów, jak nieść pierwszą pomoc, będą udzielać lekcji pływania i przestrzegać przed wejściem do wody po alkoholu.
     
     
JK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Smutne,smutne,smutne. Czy ktoś ma lepszy sposób na nowe miejsca pracy w naszym regionie niż turystyka? Ale by zarabiać w tej branży na podatkach od firm i obywateli, którzy mają dochody z pracy. Trzeba trochę zainwestować.Ale niektórych to przerasta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Woj.Ławrynowicz(2006-06-18)
 • A co dzieje sie z pieniedzmi ktore placimy za "parking"!?Nie malo bo 5 zl.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ELBLAZANKA(2006-06-18)
 • Dla władz gminy Tolkmicko najbardziej cenną rzeczą jest- święty spokój !Brak pieniędzy to dobry argument.Aby wytrzymać do emerytury,w nic nie inwestować,nic nie robić,nie popełniać błędów.Gratuluję dobrego samopoczucia!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  stanisława(2006-06-18)
 • Czyli po raz kolejny powtarzam wszystko należy robić w kolejności chronologicznej- logicznej .Najpierw pomyśleć potem zrobić taki szablon. Należy więc zainwestować We wszystkie porciki i plaże Zalewu Wiślanego oraz całą infrastrukturę tych miejscowości!!!! To przyniesie z pewnością dochód gminom . Znajdą się i wczasowicze i ratownicy każdemu również będzie zależało na bezpieczeństwu oraz czystości plaż!!! Jeżeli Związek Gmin Nadzalewowych i inni decydenci nie potrafią sprostać takiej podstawowej czynności jak zadbać o organizację i bezpieczeństwo na swoim terenie to szanowny Panie W.Ławrynowicz jaka gwarancję mamy , że są kompetentni do podejmowania odpowiedzialnych i skomplikowanych decyzji co do ewentualnego przekopu Mierzei??? Po raz kolejny włodarze skompromitowali się pora odejść i dać szansę młodym!!! Czas na młodych ,czystych i rozgarniętych zgadza się Pan ze mną?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Dariusz Babojć zwany malkontem(2006-06-18)
 • Bez komentarza człowieku trzymający władzę na stołku kierowniczym, wstydliwy anonimie o mądrości dziecka w podstawówce! A no temu ,że jest” grupa trzymająca władzę” i ” grono wzajemnej adoracji” .Mnie nie interesuje zdobycie władzy ale jeśli mi się nie podoba postępowanie władzy lub brak postępowania to się nie zasłaniam anonimowością jak co niektórzy w PRLu. I krytykuję. Jest to moje prawo zapisane w Konstytucji!!! Ja populistą? Mówię o elementarnych zasadach zdrowego rozsądku i logicznego postępowania. Przypomnę może Tobie ,że nasi przodkowie zeszli z drzewa i weszli do jaskini a nie na odwrót. !!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  malkontent(2006-06-18)
 • A moim zdaniem bidolenie o braku pieniędzy jest tylko wymówką... Gdyby ktoś chciał, z pewnością znalazłby środki na zainwestowanie w plażę i ratowników... Gdyby tylko chciał, a niestety jak widać nikt nie chce :( Pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mieszkanka(2006-06-19)
 • tym bardziej że taki ratownik naprawdę dużo miesięcznie nie zarabia, są to zazwyczaj ludzie młodzi - studenci, uczniowie, którzy chcą zarobić w sezonie - nie przesadzajmy, nie są to jakieś wielkie koszta -wystarczyłby pewnie jeden ratownik wodny a do tego np. praktykant - młodszy ratownik który musi odrobić ileś tam godzin w czynie społecznym...Pewnie mozna by nawet na to zarobić jakimiś symbolicznymi opłatami parkingowymi jeżeli w ten sposób ściągałoby się ludzi na kąpieliska
 • A ja myślę że wszystko potrzebuje wstrząsu lub tragedii to wtedy znajdą się MEDIA szukanie winnych -jak to jest teraz na modzie, ale żeby działać to nie ma jak!!! to jest nasz szara rzeczywistość.
 • W Kadynach gmina oddała w dzierżawę łąkę na której jest płatny parking (opłata zresztą pobierana jest nielegalnie na drodze wjazdowej). Są więc dodatkowe pieniądze, któe gmina czerpie z plaży. Pytanie tylko na jakich warunkach jest dzierżawa i czy gmina nie wyszłaby lepiej, gdyby sama nie zorganizowała tego parkingu. Nasze pieniądze często są poza naszą kontrolą.
 • Włascicielem łąki która jest wykorzystywana jako parking jest stadnina koni w kadynach a nie gmina tolkmicko
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kamilek,,(2006-06-20)
Reklama