UWAGA!

Zalew Wiślany otwarty dla Polski i Litwy?

Jak podało radio RMF FM, rosyjski premier Władimir Putin poparł pomysł otwarcia dla krajów sąsiednich żeglugi w Zalewie Kaliningradzkim, który stanowi część Zalewu Wiślanego - informuje Gabinet Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Radio przytoczyło cytat premiera Putina ze spotkania z kierownictwem Rady Federacji, wyższej izby rosyjskiego parlamentu: „Uważam za celowe otwarcie żeglugi w zalewie dla państw sąsiednich: Polski i Litwy”.
       Rosyjska agencja informacyjna ITAR-TASS podała, że władze w Moskwie podjęły już szereg kroków dla liberalizacji żeglugi w obwodzie kaliningradzkim. Pozytywna decyzja strony rosyjskiej polskim i litewskim statkom stworzy możliwość wpływania na Zalew Wiślany z morza. Jedyna droga wiedzie bowiem przez znajdującą się w Rosji Cieśninę Pilawską.
       - Strona rosyjska powołuje się na umowę z 15 lutego 1961 roku o stosunkach prawnych na polsko-radzieckiej granicy państwowej - mówi Jacek Protas. marszałek województwa. - Umowa ta nie daje praw do żeglugi po rosyjskiej części zalewu statkom innym niż handlowe i to też tylko w przypadku, gdy wpływają na zalew z pełnego morza. Rosyjski zakaz wraca praktycznie co roku. Tracą na tym porty Zatoki Gdańskiej i Elbląg - największy port Zalewu Wiślanego. W polskiej części Zalewu Wiślanego znajduje się dziesięć portów i pięć przystani. W Elblągu i Fromborku znajdują się przejścia graniczne. Zalew Wiślany jest również elementem Europejskiej Drogi Wodnej E 70. Do tego dochodzi zablokowanie pełnego wykorzystywania atrakcyjności turystycznej i żeglarskiej tych terenów. Każdy dzień postoju to ogromne straty. Deklaracja premiera Wladimira Putina daje nam nową nadzieję. To konsekwencja rozmów ministra Radosława Sikorskiego z ministrem Siergiejem Ławrowem, które odbyły się w maju.
       Jacek Protas jako jedyny marszałek województwa towarzyszył ministrowi Radosławowi Sikorskiemu podczas wizyty w Moskwie w dniach 5-6 maja.
       - Już wtedy mieliśmy nadzieję, że zostanie ogłoszone podpisanie umowy o odblokowaniu takiej żeglugi - mówi marszałek Jacek Protas. - Tak się nie stało, ale minister Radosław Sikorski i minister Siergiej Ławrow zapewniali, że negocjacje w sprawie żeglugi po Zalewie Wiślanym są na ukończeniu i obie strony są bardzo zainteresowane jak najszybszym podpisaniem umowy.
      
      
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Pogratulujemy jak już podpiszą rozsądną umowę. Czasem coś rządowym udaje się nie spalić o ile nie krzyczą za dużo.
 • Tia a jutro Miedwiediew powie, że i owszem ale to otwarcie dotyczy tylko wakacji 2009 roku!!!; )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  sPiSkowiec(2009-07-15)
 • Szanowni Państwo nie cieszmy się Rosjanie nic nie zmienili to Polska blokuje Port w Elblągu. Dokumenty na stronie kliknij tu www.rafzen.pl oraz kliknij tu www.rafzen.pl Z poważaniem mgr inż.Jerzy Kulas
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jerzy Kulas(2009-07-15)
 • tratatata putin ijego gatka rzygac sie chce! Róbmy swoje!
 • Szanowni Państwo Pan Marszałek Jacek Protas oraz Grzegorz Nowaczyk na spotkaniu z mieszkańcami Elblaga nie potrafili pokazac na mapie gdzie jest Port Elblągi nie tylko on Kliknij tu www.youtube.com Z powazaniem mgr inż. Jerzy Kulas
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jerzy Kulas(2009-07-15)
 • bugi 54 wyjmij kolczyk z ucha i weś sie do roboty oszołomie
 • Podpisujcie petycje w tej sprawie: www.petycje.pl
 • Tyle że ZSRR już nie istnieje, więc umowa z tym państwem podpisana nie ma mocy prawnej.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Generallo(2009-07-15)
 • Generallo - PRL też nie istnieje, a żydzi chcą miliardów od nas; ] Mnie to trochę irytuje, bo rosjanie są "gośćmi" na tych terenach, nie tylko że zastraszają rakietami, to jeszcze ta heca z portem. Zamiast patrzeć się na innych, dawno temu powinniśmy zrobić ten przekop, tym bardziej że podpisanie umów jak znam życie nic nie da, da tyle że ktoś popłynie z torbami jak tylko pogorszą sie stosunki z sąsiadem. Jak kurek z gazem zakręcają połowie europie. .to ja bym nie ufał żadnym umowom. Niestety, ze względów, politycznych trzeba zrobić ten zakichany przekop, pogłębić kanał i wybudować port ? Bo pewne jest że w żaden w sposób się nie zwróci ta inwestycja, ani środowisko na tym nie zyska.
 • Do "54" żygaj we własnej chałupie a nie w internecie. Kac ci i tak pozostanie na zawsze.
Reklama