UWAGA!

Zamach na samorządność?

W minioną środę Sejm przyjął ustawę, która daje wojewodom prawo blokowania inwestycji samorządowych finansowanych z unijnych dotacji. Za takim rozwiązaniem głosowała koalicja PiS- LPR-Samoobrona. Ustawa nie podoba się większości samorządowców.

- Nie podejrzewam wojewodów o złośliwość czy celowe blokowanie ważnych dla mieszkańców przedsięwzięć - mówi Janusz Nowak, przewodniczący elbląskiej Rady Miejskiej. - Ale tak mało precyzyjny zapis w ustawie może być szkodliwy.
     Podobnego zdania jest wójt gminy Elbląg: - Wojewoda mógłby mieć prawo ingerencji, ale w fazie procedury przyznawania dotacji, a nie jej realizacji - uważa Grzegorz Nowaczyk. - To prawo blokowania musi być bardzo dokładnie umotywowane.
     - To niedobra ustawa. Z dużym niepokojem przyjęliśmy informację o jej przyjęciu - uważa Jacek Protas, marszałek Warmii i Mazur. - Jest to przejaw braku zaufania dla samorządów wszystkich szczebli, które udowodniły przez ostatnie 16 lat, że najlepiej rządzą pieniędzmi na swoje potrzeby.
     Mój samorząd - moje pieniądze. Pod takim hasłem Gazeta Wyborcza prowadzi akcję przeciwko możliwości blokowania samorządowych inwestycji finansowanych przez UE przez weto wojewodów. W obywatelskim proteście może wziąć udział każdy, komu koalicyjna ustawa się nie podoba.
     
Mira Stankiewicz - Telewizja Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • PiS da wszystkim.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jarema(2006-12-11)
 • Wyborcza jak zwykle w awangardzie sprzeciwu...jak były aferki w robieniu za kase unijną prywaty i rwaniu co popadnie..to siedzieli cicho, Teraz wystarczy, zeby głosniej pierdnął premier i juz afera aż po Karaiby
 • po kaczuszce;) z unijnej kasy oczywiscie:D
 • Jest to idealne narzędzie korupcjogenne. Co z tego że PiS przegrał / choć Kaczyński uważa inaczej/ wybory samorządowe- skoro PiS-owscy wojewodowie rozdają kart odnośnie środków unijnych,..... tak sie buduje lojalność do władzy centralnej /Jarka/. A swoją drogą ciekawa sprawa : tak ważne głosowanie w sejmie- przechodzi zwycięsko 1 głosem a w tym czasie 23 posłó PO jest nieobecnych !!! Komentarz zbyteczny....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  100% E-G(2006-12-11)
 • Jak zwykle nikt nie czyta samej ustawy, tylko ślepo wierzy w Wybiórczą. Wojewoda będzie mógł zawetować wyniki danego konkursu, nie jeżeli będzie miał takie widzimisię, ale w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości podczas procedury. Dzisiaj często bywa, że nie wygrywają projekty, które nie otrzymują najwyższych ocen, ale dlatego, że taką koncepcję ma zarząd województwa. Ile projektów dot. Elbląga przepadło właśnie w wyniku takich machinacji czego najlepszym przykładem jest budowa sieci światłowodowej w mieście. Teraz jest szansa na powrót do normalności.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Francuz(2006-12-11)
 • Francuz ~ daj PiS z tą psychozą Twojej Prawie i Sprawiedliwości, że wszystko_przez_tą_Wybiórczą, gdy sprawa idzie o naprawdę olbrzymie pieniądze, które owszem - przed tą ustawą zwany przez Ciebie"zarząd województwa" baaardzo nieLubiał dawać na elbląskieProjekty.. Tylko czy teraz naszWojewoda (autor albumu: Ełk - stolica Mazur) będzie "stwierdzał nieprawidłowości podczas procedury" ..mazurskich projektów?
Reklama