[ X ]
Nie ma wolnej prasy bez finansowego wsparcia reklamodawców. Wszystko co publikujemy poniżej dostajesz w zamian za oglądanie banerów.To chyba nie jest wygórowana cena? Może wyłącz więc AdBlocka?

UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zamień baterie na drzewka

 
Elbląg, W ubiegłych latach elblążanie chętnie stawali w kolejce do wymiany odpadów na rośliny
W ubiegłych latach elblążanie chętnie stawali w kolejce do wymiany odpadów na rośliny (fot. Anna Dembińska, arch. portEl.pl)

Około czterech tysięcy roślin czeka na tych, którzy w najbliższą sobotę zdecydują się przyjść na plac Jagiellończyka. Będzie można je otrzymać w zamian za makulaturę, puszki aluminiowe, telewizory, szklane butelki i inne. Podczas XII Elbląskich Dni Recyklingu nie będą nudzili się najmłodsi, dla nich również przygotowano atrakcje.

 - Mamy obowiązek myśleć o następnych pokoleniach. Tak, aby środowisko, które zostawimy po sobie było jak najczystsze – zaznacza Andrzej Lemanowicz, dyrektor elbląskiego Zakładu Utylizacji Odpadów. - Podczas XII Elbląskich Dni Recyklingu będziemy się starali jak najwięcej mówić o konieczności segregacji odpadów, bo musimy sobie zdawać sprawę, że tylko w ten sposób możemy przygotować jak najwięcej zanieczyszczonych opakowań do dalszego przetworzenia. Dużo gorzej pozyskuje się z odpadów zmieszanych wszelkiego rodzaju opakowania, plastiki, kartoniki niż z zebranych w sposób selektywny.
       Impreza z roku na rok jest coraz bardziej popularna, świadczą o tym liczby dotyczące zebranych odpadów.
       - W ubiegłym roku zebrano 15 ton odpadów, natomiast na przestrzeni tych 12 lat dwukrotnie udało się przekroczyć tę liczbę – wyjaśnia Grażyna Gaza z ZUO. - Podczas pierwszych Elbląskich Dni Recyklingu uzbieraliśmy 4 tony odpadów, obecnie same elektroniki są na poziomie 5 – 7 ton.
       Zasada wymiany jest taka sama, jak w poprzednich latach: za posegregowane odpady otrzymuje się punkty, które potem można zamienić na drzewko, krzew lub kwiaty.

  Elbląg, Na imprezę z recyklingiem zapraszają: Witold Wróblewski, prezydent miasta (po lewej), Andrzej Lemanowicz, dyr. ZUO oraz pracownice tej jednostki: Grażyna Gaza oraz Eliza Leszczyńska-Rogalska
Na imprezę z recyklingiem zapraszają: Witold Wróblewski, prezydent miasta (po lewej), Andrzej Lemanowicz, dyr. ZUO oraz pracownice tej jednostki: Grażyna Gaza oraz Eliza Leszczyńska-Rogalska (fot. Michał Skroboszewski)

Odbierający będzie mógł sobie wybrać gatunek. 
       Punktacja wygląda następująco:
       - za 5 szt. zużytych baterii można uzyskać 1 pkt.,
       - za 2 kg makulatury – 1 pkt.,
       - za 5 szt. puszek aluminiowych – 1 pkt.,
       - za 5 szt. opakowań z tworzyw sztucznych (np. butelka po płynie do naczyń) – 1 pkt.,
       - za 30 szt. nakrętek z tworzyw sztucznych – 1 pkt.,
       - za 3 szt. opakowań szklanych – 1 pkt.,
       - za 3 szt. opakowań po płynnej żywności i napojach (np. po sokach) – 1 pkt.,
       - za 1 szt. sprzętu elektrycznego i elektronicznego – 5 pkt., za 1 szt. telewizora, monitora, komputera – 10 pkt.
       Za każde 40 pkt. będzie można otrzymać upominek w postaci drzewka lub krzewu, natomiast za każde 20 pkt. - roślinę ozdobną. Jak informuje ZUO w regulaminie konkursu: "Za zebrane punkty można będzie otrzymać drobne upominki – różna ilość punktów określona przez organizatora".
       Oprócz tego na placu Jagiellończyka znajdą się atrakcje, z których ucieszą się dzieci.
       - Będą dmuchane zamki, trampoliny, malowanie twarzy, gry i zabawy, a także teatrzyk – wylicza Andrzej Lemanowicz.
       XII Elbląskie Dni Recyklingu rozpoczną się o godz. 10 i potrwają do godz. 15.

mw
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama