UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zanim do drzwi zapuka windykator

Elbląg, Główny gmach Biblioteki Elbląskiej
Główny gmach Biblioteki Elbląskiej (fot. Paweł Serocki).

Zostało już tylko kilka dni na rozliczenie się z Biblioteką Elbląską z wypożyczonych książek bez ponoszenia konsekwencji finansowych. Po 15 października wprowadzone zostanie dobowe naliczanie kar. Bibliotekarze ostrzegają także - egzekwowanie należności z tytułu przetrzymywania materiałów bibliotecznych przejmie firma windykacyjna.

Jeszcze przez kilka dni trwać będzie książkowa abolicja. Po 15 października (poniedziałek) wprowadzone zostanie dobowe naliczanie kar. Za każdy dzień zwłoki uchylający się od zwrotu książek czytelnik będzie musiał zapłacić 20 groszy. Także po tym czasie egzekwowanie należności z tytułu przetrzymywania materiałów bibliotecznych przejmie firma windykacyjna.
     Ze zwrotem książek lub innych materiałów bibliotecznych zalega obecnie około tysiąca czytelników. Do ich drzwi zapuka firma windykacyjna. Jak podkreślają pracownicy biblioteki, działania przez nich podjęte nie są formą represji w stosunku do czytelników. Są motywowane interesem tych osób, które nie mogą skorzystać z książek, ponieważ inny czytelnik uchyla się od ich zwrotu. Tylko w latach 2004-2007 (stan na wrzesień 2007) czytelnicy Biblioteki Elbląskiej przetrzymali ponad 3 tys. woluminów książek na łączną kwotę około 105 tysięcy zł.
     Zakładając, że ok. 80 proc. z tej liczby było dotychczas bezpowrotnie tracone, to straty biblioteki z tego tytułu sięgają ponad 80 tysięcy zł. Należy także zauważyć, że większość z tych wydawnictw to poszukiwane przez studentów skrypty i podręczniki
     akademickie. Za wprowadzeniem tego typu rozwiązań przemawiają także długotrwałe i kosztotwórcze procesy sądowe oraz nieskuteczna egzekucja komornicza.
     Dlatego bibliotekarze proszą wszystkich czytelników o zwrot przetrzymanych materiałów do 15 października. Dodają, że czytelnicy przenoszonej z ul. Szarych Szeregów na ul. Podgórną Filii nr 5 będą mogli oddać książki bez płacenia kar do końca stycznia 2008 roku.
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • chciałbym oddac ksiązki do biblioteki na zawadzie-ale jest zamknięta od miesiąca i napis,że media powiadomią,kiedy będzie potarta. To zapłącę karę czy nie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wyborca(2007-10-10)
 • za bibliotekę w trakcie przenosin NIE.dotyczy tylko Zawady
 • Tzn. że do stycznia Zawada będzie pozbawiona biblioteki ?! Czy do czasu przeprowadzki nie mozna korzystac z biblioteki ? Przeciez to nonsens unieruchamiac jedyna bibliotekę w tej okolicy. Chyba, że chodzi o akcje "Cała Polska czyta dzieciom" . Trzeba sie bedzie niestety przepisac do innej biblioteki co proponuje także innym "pożeraczom książek"
 • zanim zapuka windykator pojawi się policjant z mandatem za parkowanie na zakazie - na całej długości biblioteki elbląskiej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  adamba(2007-10-11)
Reklama