UWAGA!

Zielone światło dla Straży Pożarnej

 Elbląg, Zielone światło dla Straży Pożarnej
fot. Anna Dembińska (arch. portEl.pl)

W minionym tygodniu wykonane zostały prace związane z wymianą sterownika sygnalizacji na skrzyżowaniu ulic Bema - Saperów wraz z podłączeniem do miejskiej sieci szerokopasmowej.

Co ważne, wymieniony sterownik sygnalizacji będzie umożliwiał - w razie potrzeby - uruchomianie przez dyspozytora znajdującego się w nowej jednostce Straży przy ul. Łęczyckiej specjalnego programu sygnalizacji w sytuacji wyjazdu ratowniczego pojazdów strażackich w kierunku ul. Bema.

Program specjalny polega na uruchomieniu stałego sygnału zielonego na głównym kierunku ul. Bema przez okres 180 sekund umożliwiając „uwolnienie” kolejki pojazdów na skrzyżowaniu z Saperów w kierunku centrum i upłynnienie ruchu na odcinku od Łęczyckiej do Saperów. W przypadku gdy zajdzie taka potrzeba - uruchomienie programu może zostać powtórzone. Funkcjonowanie i czasu programu specjalnego zostało uzgodnione z przedstawicielami Straży Pożarnej, a w minionym tygodniu wykonano wspólnie ze strażakami test potwierdzający funkcjonowanie programu specjalnego zgodnie z założeniami.

Powyższe prace stanowią I etap zadania pn. „Przebudowa sygnalizacji świetlnych w ciągu ul. Bema”. W kolejnym etapie planowana jest:
       - wymiana sterowników na skrzyżowaniach ul. Bema z ul. Żeromskiego i Mickiewicza i wprowadzenie nowych programów
       - wymiana urządzeń sygnalizacyjnych z okablowaniem z pozostawieniem elementów nadających się do wykorzystania, montaż pętli indukcyjnych dla samochodów i tramwajów oraz przycisków dla pieszych na trzech skrzyżowaniach (Saperów, Żeromskiego, Mickiewicza).
       - wykonane zostanie także podłączenie sygnalizacji do miejskiej sieci szerokopasmowej zapewniając możliwość koordynacji.

Celem przebudowy sygnalizacji jest poprawa przepustowości i warunków ruchu w ciągu ul. Bema, w tym upłynnienie ruchu (zmniejszenie „korków” na odcinku od ul. Łęczyckiej w kierunku centrum i na skrzyżowaniu z ul. Saperów, przy jednoczesnym zapewnieniu koordynacji głównego ciągu na trzech skrzyżowaniach. Niezależnie funkcjonować będzie także program specjalny na skrzyżowaniu Bema – Saperów, który będzie uruchamiany przez Straż Pożarną przy awaryjnym wyjeździe jednostek straży w kierunku Bema.

Łukasz Mierzejewski, Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Najpotrzebniejsze są przyciski dla pieszych na skrzyżowaniu Bema - Mickiewicza. Ale, właściwie to dlaczego piesi mogliby mieć normalnie... ? ! Niby bez przycisków byłoby taniej, ale miasto taniochy nie chce. Zwłaszcza gdy drożej oznacza głupiej i gorzej !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  16
  GłębokaMyśl(2023-02-03)
 • Przyciski do przejść w wersji elbląskiej to porażka. W Anglii światło się zmienia tuż po naciśnięciu a w Elblągu mam wrażenie że światła się zmieniają bez związku z wciśnięciem przycisku. Koło szkoły muzycznej nie działają one wcale od dawna i dużo osób chodzi na czerwonym
 • Normalnie w korku od jednostki do saperów stoję 8- 15 min. Oby wam starczyło 180 sekund na rozładowanie ruchu na Bema
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  32
  3
  Niewierny Tomasz(2023-02-03)
 • Za samą ulicę Bema władzom miasta należy się od mieszkańców za przeproszeniem kopniak w tyłek z zajmowanych synekur. Pogonimy tych nieudaczników i postawmy na ludzi młodych, ambitnych i kompetentnych.
 • Najpierw pieniądze wydane "przemyślanie" wydane na remizę a później kombinowanie
 • @okoniowaty - a ja pytam się pytam - po co to piszesz?
 • Ordery i nagrody powinni dostać pomysłodawcy tej lokalizacji Straży. Cały świat powinien korzystać z pomysłów tych nieuków. Stach pomyśleć, co wyszłoby z projektowania przez nich piramid.
 • 180 sek. w Elblągu, przy elblążanach mknących w porywach do 30km/h hahahaha dobre, zamontujcie jeszcze megafony by zamulacze kapnęły się że mają jechać. Absurd
 • najlepiej jakby ruchem kierował śruba vel Teofil Skorupa etatowy mąciciel co nic sam nie robi a tata kupił mu komputer
 • A dlaczego nie można zrobić aby ul. Łęczycka i Bema w jakimś stopniu były ulicami jednokierunkowymi???
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  19
  Mieszkaniec100(2023-02-03)
 • @TeofilSkorupa - Masz rację, czas zrobić porządek z tym rządem pisowszczyków. Nic gorszego nie mogło Polakom się przytrafić.
 • Petle indukcyjne? Kogos tam ostro pogielo - jak bedziecie jechac motocyklem i bedziecie akurat sami na skrzyzowaniu z bema, to ta petla nie wykryje waszego pojazdu, bo jest za lekki i bedziecie mieli ciagle czerwone, co zmusi was do lamania przepisow
Reklama