UWAGA!

Zima to trudny czas dla bezdomnych

 Elbląg, Zima to trudny czas dla bezdomnych
fot. policja

Godz. 13.20 – dyżurny KMP w Elblągu otrzymuje zgłoszenie o mężczyźnie leżącym w pobliżu stacji benzynowej. Na miejsce jedzie patrol. Okazuje się, że mężczyzna ma 64 lata i nie może wstać o własnych siłach, bo jest pijany. Patrol odwozi go do pogotowia socjalnego. Tak kończy się ta historia. Mężczyzna został w porę zauważony. Gdyby była noc, mógłby zamarznąć.

Temperatura na zewnątrz, zarówno w nocy jak i w dzień spada poniżej zera. Takie ochłodzenie może być szczególnie niebezpieczne dla osób bezdomnych. Widząc osobę narażoną na wychłodzenie, pomóżmy jej i nie bądźmy obojętni.
       Okres zimowy, gdy temperatury spadają poniżej zera, to najtrudniejszy czas dla osób bezdomnych, samotnych, w podeszłym wieku oraz niezaradnych życiowo i nadużywających alkoholu. To właśnie one są najbardziej narażone na wychłodzenie organizmu. Wczoraj (11 stycznia)  policjanci odwiedzali miejsca, gdzie mogą przebywać takie osoby. Kontrolowali pustostany, węzły ciepłownicze, klatki schodowe i piwnice.
       Policjanci dzielnicowi składają również wizyty u osób w podeszłym wieku i samotnych sprawdzając, czy mieszkańcy zaopatrzeni są w opał, ciepłe ubrania oraz pożywienie. Namawiają do korzystania z noclegowni, świetlic dziennego pobytu oraz informują o innych formach pomocy, jakie oferują instytucje pomocowe.
       - Naszym obowiązkiem jest przeciwdziałanie tragicznym zdarzeniom, jakim są śmiertelne wychłodzenia – mówi nadkom. Tomasz Kamiński, naczelnik Wydziału Prewencji. - Funkcjonariusze patrolują miejsca, w których często przebywają bezdomni, tj.: dworce, tereny przydworcowe, ogródki działkowe.
       Policjanci nie są jednak w stanie dotrzeć do wszystkich osób potrzebujących pomocy. Dlatego ważne jest, by osobiście zgłaszać odpowiednim instytucjom przypadki osób bezradnych, samotnych i bezdomnych potrzebujących pomocy. Pamiętajmy, nie wolno przejść obojętnie obok człowieka, któremu grozi śmiertelne wychłodzenie.
       - Skuteczność naszych działań uzależniona jest także od aktywności mieszkańców. Zatem apelujemy do elblążan o informowanie policji lub instytucji pomocowych o osobach, które takiej pomocy potrzebują. – apeluje nadkom. Kamiński.
      
       Telefon 800 165 320 – to bezpłatna całodobowa infolinia dla osób bezdomnych działająca w Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego Olsztyn.
      
kom. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • pić to trzeba umieć, poza tym jest dziś tyle pracy że bardzo łatwo wyjść z bezdomności, Dziś to ich świadomy wybór więc nie jest mi ich szkoda. Nachlać się, dostać żarcie u kleryków na Bożego Ciała i hulaj dusza zabawa w szopie na działce do białego rana. Nie raz widziałem oczekujących na posiłek pod seminarium. .. z browarami w ręku. Przesiaknięci smrodem przetrawionego alkoholu. .. .masakra. ..
 • ART, pewnie masz 17 lat i wydaje ci się ze dużo wiesz. A gówno wiesz w dupie byłes. Alkocholizm to choroba nie ma tak od siebie mówisz jutro nie pije jutro ide do pracy ! Matole jeden Wiesz ? czy nie wiesz ? Ze ty możesz w przyszłósci być bezdomnym. .Spierniczy ci się wszystko w zyciu załamiesz sie w padniesz w doła. ! Myślisz ze ten bezdomny jak nys mu powiedzial gdy miał gdzies 20 lat i byś mu powiedział ze bedzie bezdomny kiedys z pewnoscia by cie wyśmial ! ALe jest jak jest ! Nie wiesz Kim był kiedys taki bezdomny nawet. Więc nie pisz głupot pomyśl I POMAGAJ ! A NIE WYBIERASZ TYLKO CO SMACZNE, DOBRE CZY ŁADNE. NIE RAZ KAZDY MUSI ZJESC GORSZY OWOC ! POMAGAJMY
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  3
  DOBREsERCE(2018-01-12)
 • Policjanci to przynajmniej- w odróżnieniu od innych mundurowych- pracują.
 • DOBREsERCE zanim coś napiszesz to najpierw głęboki oddech. Skoro tak dobrze znasz się na chorobie alkoholowej to chyba wiesz że to nie wirus i nie łapie się jej z dnia na dzień. Na taki stan pracuje się jakiś czas. Dzisiaj łatwiej zostać bezdomnym niepijącym, bo wystarczy stracić pracę i nie mieć środków do życia (a za co pić?) Art;) ma rację kto chce wyjść z dna to nie chodzi pijany i nie żebrze tylko szuka pomocy i wyjścia z dołka. Masz i ty rację że ludzie słabi załamują się, ale więcej jest tych co mają powiedzenia że piłem pije i pić będę, a za twoje nie piję. Wyzywasz tu od matołów, a jak nazwiesz tych małolatów co mają po 15 - 16 lat i już są na drodze do alkoholizmu? Jacy z nich będą pracownicy, a może pójdą po renty socjalne, bo przecież alkoholizm to choroba. Dopóki rodzic żyje to dach nad głową jest, a pózniej jakoś to będzie. Jak dla mnie alkoholikiem bezdomnym zastaje się na własne życzenie. Wydaje mi się że powiedzenie alkohol to zguba ludzkości słyszeli, a i tak pili, piją, i pić będą. Wiadomo szkoda tych ludzi, ale dając im jakieś wyżebrane pieniądze na ulicy pogrążamy ich jeszcze bardziej a nie pomagamy.
 • @Art:) - A jak juz nie ma kasy nikt nie przygarnie to zawiaza na psychiatrie albo dopelzna jak robactwo sami
 • alkohholizm to nałóg nie choroba!!!!!
Reklama