UWAGA!

Zmarł Kazimierz Manista

 Elbląg, Zmarł Kazimierz Manista

Po ciężkiej chorobie zmarł Kazimierz Manista, elbląski przedsiębiorca, działacz sportowy i mecenas sportu. Miał 72 lata. Uroczystości pogrzebowe odbędą się 4 grudnia.

Z wykształcenia i zawodu Kazimierz Manista był elektrykiem, mistrzem w Gdańskim Przedsiębiorstwie Instalacji Elektrycznych Oddział w Elblągu, a następnie w Elbląskim Kombinacie Budowlanym; kierował wykonawstwem robót elektrycznych na budowie osiedli Zawada i Nad Jarem. W sierpniu 1980 roku brał udział w strajku solidarnościowym, jaki prowadziła załoga EKB dla poparcia słusznych postulatów strajkujących stoczniowców Gdańska. Od września 1980 roku został członkiem Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Aktywnie wspierał tworzenie związku w EKB, był delegatem załogi na Walne Zebranie Delegatów NSZZ „S” w Kombinacie.

W stanie wojennym wspierał internowanych i pomagał osobom represjonowanym i ich rodzinom. Od 1983 roku współpracował z Diecezjalnym Komitetem Pomocy Rodzinom Internowanych i Aresztowanych oraz Duszpasterstwem Ludzi Pracy przy kościele św. Pawła Apostoła w Elblągu. Wraz z podległymi pracownikami zajmował się kolportażem nielegalnej prasy oraz plakatowaniem i malowaniem haseł na budynkach Najgłośniejszą i najbardziej efektowną akcją było wymalowania wiosną 1982 roku na attyce budynku mieszkalnego na ul. Podgórnej hasła „SOLIDARNOŚĆ ŻYJE”. Akt ten odbił się dużym echem w całym mieście i podniósł na duchu wielu ludzi. Było to działanie śmiałe i niebezpieczne, bo milicja spodziewając się działania ze strony podziemia, szczelnie obstawiła okoliczny teren. Co ciekawe, przez lata napisu tego nie można było ani usunąć, ani zamalować.

Już w wolnej Polsce Kazimierz Manista był współwłaścicielem firmy „Elektron”, zajmującej się instalatorstwem elektrycznym. Był też wiceprezesem Klubu Sportów Walki Halex Elbląg i sponsorem elbląskiego sportu. To w tym czasie jedyny raz w historii naszego miasta pięściarze zdobyli tytuł drużynowego mistrza Polski. Niestety, po tym sukcesie skończył się czas prosperity dla elbląskiego biznesu, czego konsekwencją była likwidacja klubu.

Kazimierz Manista był człowiekiem przyjaznym i uczynnym, czułym na niesprawiedliwość i ludzką biedę. Umiał dzielić się z innymi swoimi sukcesami, kochał Elbląg. Rodzinie oraz najbliższym składamy serdeczne kondolencje.

Msza święta żałobna w intencji Kazimierza Manisty odprawiona zostanie 4 grudnia o g. 8:45 w kościele Matki Bożej Królowej Polski przy ul. Robotniczej. Pogrzeb na Nowej Dębicy o g. 11.

Przyjaciele i współpracownicy

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Byl wspanialym czlowiekiem Pokoj jego Duszy
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  27
  0
  Sasiad(2020-11-30)
 • Dobry człowiek, pogodny, życzliwy, kondolencje dla rodziny
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  0
  współpracownik(2020-11-30)
 • był wspaniałym kolegą
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  1
  RYSIEK ZAB(2020-11-30)
 • Żegnaj Kaziu, byłeś porzadnym człowiekiem.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  0
  Budowlany(2020-11-30)
 • Serdeczne kondolencje dla rodziny Kazika. Mieszkalismy przy ul. Płk. Dąbka obok siebie. Chodziliśmy razem do Szkoły Podstawowej Nr 2 przy ul. Robotniczej. Razem pobieraliśmy nauki w Szkole Zawodowej Zamechowskiej w klasie elektrycznej. Kaziu niedawno widzieliśmy sie, ale nic nie mówileś, że chorujesz. Tak to bywa w życiu, że udajemy twardzieli a mamy cialo kruche jak kromka chleba. Takie jest życie. Cześć Twojej pamieci. Twói serdeczny kolega Aleksander K. Hashtagi: #olek239@wp.pl
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  23
  0
  olekkcz(2020-11-30)
 • rip!
 • Ciezko zegnac kogos kogo sie znalo od dzieciecych lat widzielismy sie co dziennie na PLK Dabka i w szkole podstawowej, kto by pomyslal ze bedziesz kierownikiem mojego meza, wiele razy bylam na Ciebie wsciekla bo organizowales mecze i treningi a ja musialam z dzieckiem siedziec w domu. Tak mi przykro ze nie moglismy sie spotkac 3 lata temu kiedy ostatni raz bylismy w Polsce. Każdy ma do przebycia Swoją podróż życia Mijamy stacje życiowe Jedne szare Inne zaś kolorowe Poznajemy ludzi Którzy wsiadają i wysiadają Lub też do końca podróży Przy nas pozostają Każdy z nas wybiera Swój przedział życiowy Jednym wystarcza zwykły Innym zaś luksusowy Lecz nie ważny jest luksus W życiu człowieka Bo sensem tej podróży Jest miłość do drugiego człowieka Dla calej Rodziny Kazika szczere z glebi serca kondolencje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  0
  Bozena i Waldek Adamczuk(2020-11-30)
 • Kazimierz byłeś ale w mojej pamięci pozostaniesz zawsze wspaniałym z humorem przyjacielem. Cześć Twojej pamięć. RODZINIE składam wyrazy głębokiego współczucia. Nalepa.
 • Wyrazy współczucia dla rodziny🕯
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  0
  Klaudia23(2020-11-30)
 • @klmn - R. I. P. : requiescat in pace - niech spoczywa w pokoju
 • Spoczywaj w spokoju, był dobrym człowiekiem Hashtagi: #MariuszWerra
 • N Był dobrym i uczynnym człowiekiem. Żegnaj i odpoczywaj w pokoju. Ela
Reklama