UWAGA!

Zmarł Marek Duszak

 Elbląg, Marek Duszak (zdjęcie z archiwum Grażyny Wosińskiej)
Marek Duszak (zdjęcie z archiwum Grażyny Wosińskiej)

Był nauczycielem i ważną postacią Solidarności. Internowany w stanie wojennym, po wyjściu z więzienia współredagował związkową prasę podziemną. Publikował m.in. reportaże i artykuły o tematyce społecznej i historycznej, również o początkach elbląskiej Solidarności. Miał 73 lata...

Marek Duszak urodził się 12 września 1948 r. w Elblągu. Studiował historię na Uniwersytecie Gdańskim. Od 1984 r. rozpoczął pracę jako nauczyciel elbląskiej Szkole Podstawowej nr 9.

Jak podaje Leksykon Kultury Warmii i Mazur, w 1980 r. zaangażował się w działalność NSZZ „Solidarność” regionu elbląskiego, został też członkiem kolegium redakcyjnego Biuletynu Informacyjnego Solidarności od początku jego istnienia. W dniu ogłoszenia stanu wojennego Marek Duszak został internowany, wraz z innymi działaczami związku i uwięziony w Zakładzie Karnym w Iławie. Po wyjściu na wolność kolportował podziemną prasę m.in. „Głos”, „Wiadomości”, „Tu i Teraz”, „Tygodnik Mazowsze” oraz książki.

Był współzałożycielem Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego, następnie został przewodniczącym elbląskiego koła tej partii. W 1991 roku kandydował do parlamentu z ramienia Wyborczej Akcji Katolickiej, a w 1994 r. – w wyborach samorządowych z listy „Łączy Nas Elbląg”.

Marek Duszak zadebiutował literacko w 1977 r. opowiadaniem „Monolog contra dialog”, opublikowanym w miesięczniku „Nowy Wyraz”. Pisał artykuły o tematyce społecznej i historycznej w Biuletynie Informacyjnym Solidarność Regionu Elbląskiego. Był autorem książek: "Czekając na wyrok", "Nie oddamy sierpnia" i "Wesołek". Za swoją działalność został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się we wtorek, 9 listopada. O godz. 11.30 w kościele Wszystkich Świętych przy ul. Agrykola rozpocznie się pożegnanie ze zmarłym, o godz. 12 - msza święta, po której Marek Duszak spocznie na cmentarzu komunalnym Dębica. Kondukt wyruszy na miejsce spoczynku spod nowej kaplicy - informuje rodzina.

red.

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Uwaga! Opinia zostanie zamieszczona na stronie po zatwierdzeniu przez redakcję.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama