UWAGA!

Zmarł Stefan Waśko

 Elbląg, Stefan Waśko odszedł w wieku 74 lat
Stefan Waśko odszedł w wieku 74 lat (fot. nadesłane)

10 lipca w Nowym Sączu w wieku 73 lat zmarł Stefan Waśko, z wyboru elblążanin, pasjonat piłki siatkowej, zawodnik, trener, wieloletni działacz sportowy, nauczyciel wychowania fizycznego w kilku szkołach, wizytator Kuratorium Oświaty i Wychowania w Elblągu w latach 1976-1981. Ostatnio był kierownikiem hali sportowej w Szkole Podstawowej nr 8.

Stefan Waśko urodził się 11 września 1935 r. w Nowym Sączu. Po wojnie z rodziną zamieszkał w Elblągu. Gdy w elbląskim klubie „Stal” Eugeniusz Olszewski zajął się organizacją sekcji męskiej piłki siatkowej, dyscyplina stała się sportową pasją Stefana Waśko. Kiedy siatkarze KS „Stal” połączyli się z siatkarzami KS „Budowlani”, Waśko grał w podstawowym składzie drużyny. Gdy rozsypała się drużyna „Budowlanych”, Stefan Waśko od 1960 r. trenował zespół siatkarek KS „Olimpii”, czołową drużynę województwa. W 1962 roku na bazie amatorskiego zespołu Zamech, który, grając ze Stefanem Waśko w składzie, zdobył Mistrzostwo Federacji Metalowców, odtworzono męską sekcję piłki siatkowej w KS „Olimpia” i zgłoszono ją do rozgrywek w Gdańskiej Lidze Wojewódzkiej. Waśko w pewnym okresie był trenerem i równocześnie zawodnikiem tej drużyny, która dwukrotnie zdobywała mistrzostwo, ale bez efektu walczyła o awans do II ligi. W latach 1983-96 trenował siatkówkę z młodzieżą w MKS Truso Elbląg.
       Wyróżniający się nauczyciel i szkoleniowiec od roku 1962 był aktywnym działaczem w Szkolnym Związku Sportowym. Powierzano mu obowiązki sekretarza i wiceprzewodniczącego Zarządu Miejskiego SZS. Z chwilą powstania województwa elbląskiego Stefan Waśko tworzył Wojewódzki SZS, w którym w latach 1975-88 był wiceprzewodniczącym Zarządu ds. programowych. Był założycielem, wiceprezesem i prezesem Okręgowego Związku Piłki Siatkowej w latach 1976-98. W okresie 1980-88 był członkiem Zarządu Głównego SZS w Warszawie. Wyróżniał się kompetencją, zmysłem organizacyjnym i skromnością w ocenianiu własnych zasług. Był wierny siatkówce do końca swoich dni, bo jeszcze na wiosnę, jako kierownik hali w SP 8, wspierał organizowane przez MOSiR rozgrywki Elbląskiej Amatorskiej Ligi Siatkówki.
       Za działalność społeczną był honorowany Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi, Złotą i Srebrną Odznaką Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej, Honorową Odznaką za Zasługi w Sporcie Szkolnym, Złotą Odznaką Honorową Polskiego Związku Piłki Siatkowej.
       Pogrzeb Stefana Waśko odbędzie się w sobotę 18 lipca o godz. 12 na Cmentarzu Komunalnym Nowa Dębica.
      
      
M
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Wspaniały Człowiek, mój wychowaca. Wielka szkoda. Współczucie dla rodziny były uczeń
 • [*]
 • Smutna to wiadomość. MM
 • Stefan. .. .. byles moim wspanialym kolega, dzieci i mlodziez uwielbiali Cie. Pamiec pozostanie. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  kolezanka(2009-07-15)
 • Żegnaj Panie Trenerze, spoczywaj w spokoju!!! Żal. .. .. odszedł wspaniały człowiek. Na zawsze w mojej pamięci!!!!!
 • Człowiek odszedł, oby po Nim pozostała w tym mieście pamięć. Współczuję bliskim i przyjaciołom. ..
 • Żegnaj Panie Stefanie-miałem tę niewątpliwą przyjemność spotkać Pana Trenera. W sobotę pożegnajmy go na Dębicy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  adamsiata(2009-07-15)
 • Panie Trenerze, Wychowawco, Dziękuję Ci za Twój czas, opiekę, wyrozumiałoś, podejście do młodzieży, pomysłowość, zmysł organizacyjny. Za godziny wspólnie spędzone na sali, za wspólne granie w siatkówkę, koszykówkę, piłkę nożną. Za wspólne obozy sportowe, wyjazdy i rozgrywki. Za zarażenie mnie sportem a w szczególności siatkówką Spoczywaj w spokoju.
 • Odszedł wspaniały wychowawca młodzieży byłem jego uczniem w szkole podstawowej to jeden z niewielu nauczycieli wychowania fizycznego, który grał ze wszystkimi klasami na każdej swojej lekcji w każdą grę zamiast biernie przyglądać się albo siedzieć w kantorku. Mam same dobre wspomnienia. Zegnaj Panie Stefanie
 • Był wspaniałym oraz bardzo dobrym kolegom bardzo go szkoda do zobaczenia na ostatniej drodze.
 • Panie Stefanie, Byłeś oddany dla młodzieży i sportu. Martwiłes się o dzieci, udostępniałes im boisko i sprzet sportowy. Byłes bezinteresowny. Takich ludzi spotyka się bardzo rzadko. Cześć Twojej pamięci
 • Odszedł rewelacyjny pedagog, i przyjaciel ucznia, sks wyglądał bardzo ciężko pod jego ręką w szkole nr 21 ale efekty były na zawodach. Panie Stefanie niech Pan założy tak znakomitą drużynę tam gdzie nas nie ma.
Reklama