UWAGA!

Zmiany na drogach!

Od 1 stycznia wchodzi w życie kilka nowych przepisów ruchu drogowego.

Z 10 do 12 lat podwyższony zostaje wiek dziecka, które może jeździć na przednim siedzeniu obok kierowcy. Naczelnik sekcji ruchu drogowego Komendy Policji w Elblągu, Ryszard Walczak przypomina, ze od maja ubiegłego roku obowiązuje zaostrzony przepis dotyczący bezpieczeństwa dzieci, który mówi o tym, że każde dziecko, które ma mniej niż 12 lat i mierzy mniej niż 150 cm wzrostu, w samochodzie musi siedzieć w specjalnym foteliku.
     Nowe przepisy kategorycznie zabraniają korzystania w samochodach z telefonów komórkowych, które trzyma się w ręku. Od 1 stycznia każdy kierowca - posiadacz telefonu musi mieć zestaw słuchawkowy lub głośnomówiący w pojeździe.
     Zmiany dotyczą także przewozu dzieci do szkół oznakowanymi gimbusami. Jeśli kierowca takiego pojazdu zasygnalizuje, że dzieci będą wsiadać lub wysiadać z gimbusa, każdy inny pojazd będzie musiał się w tym momencie zatrzymać.
     Uregulowana zostaje również sprawa wyjeżdżania z dróg żwirowych i innych nieutwardzonych. Według nowych przepisów, wjazd z takiej drogi na trasę utwardzoną nie jest skrzyżowaniem i kierowca z niej wyjeżdżający będzie musiał każdemu pojazdowi jadącemu drogą utwardzoną ustąpić pierwszeństwa.
     Przepisy regulują także na nowo sprawę zmiany pasa ruchu w obrębie skrzyżowania - kierujący z prawej strony ma zawsze pierwszeństwo.
     Ostatnia z najważniejszych noweli dotyczy granicy wieku, od jakiego wydaje się prawo jazdy. Zamiast 17 lat, najmłodsi kierowcy będą teraz musieli mieć ukończone 18 lat.
     Elbląska policja rozdaje już kolorowe książeczki, w których szczegółowo objaśnione są zmiany wprowadzone wrześniową nowelizacją Prawa o ruchu drogowym. Książeczek jest jednak zaledwie 1000, większość kierowców będzie więc musiała sama postarać się o wiedzę na temat drogowych nowości.
AJ
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Szkoda, że tylko o rok podnieśli minimalny wiek na prawo jazdy. Powinna byś jeszcze obowiązkowa wizyta u psychologa. Wszyscy wiemy bowiem, że prawie wszyscy gówniarze, co tylko ledwo odrośli od ziemi i wsiądą do samochcodu zaczynają szpanować na drodze stwarzając niezwykle duże zagrożenie
 • A moim zdaniem najwieksze niebezpieczeństwo na drogach stwarzają tzw. niedzielni kierowcy i grube stare baby, które przez pół wieku nie miały nic spólnego z prowadzeniem jakiegokolwiek pojazdu (nawet rowera)!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Waldemar S.(2001-12-28)
 • Drogi Panie Waldemarze S. nie sadze aby waga i wiek kobiet mialy jakis wplyw na zdolnosc prowadzenia pojazdow. serdecznie pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Joanna N.(2001-12-28)
 • Droga Pani Joanno N. uwazam iz waga i wiek maja niewatpliwy wplyw na zdolnosc prowadzenia pojazdu typu ROWER! :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  dociekliwy pROSiAczek(2001-12-28)
 • Drogi Panie pROSiAczku. Uważam że do roweru mozna dodać jeszcze motocykl i motorowre:). bez obrazy drogie PANIE
 • Drodzy Panowie, oczywiście kobieta na rowerze jest wiekszym zagrozeniem niz "mezczyzna" prowadzacy samochod pod wplywem alkoholu!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Joanna N.(2001-12-28)
 • Jeśłi chodzi o podniesienie minimalnego wieku do 18 lat aby można było się starać o prawo jazdy to ten pomysł popieram! Niemniej mialbym na uwadze, że nie wiek jest główną przyczyną wypadków na naszych drogach. Podam czysto hipotetyczny przykład. Młody człowiek zdaje egzamin na prawko i co? Rodzice fury mu nie dadzą bo jeszcze nie umie dobrze jeździć, więc gdzie on ma się tego nauczyć jak nie na własnym aucie pod okiem ojca lub kogoś innego?? Po pół roku jociec nabiera zufania do syna chociaż, że ten autem przejechał góra 2 tysiące kilometrów. DAje mu kluczyki w przekonaniu, że już dojżał i nie takie głupoty mu w głowie jak wyścigi spod świateł czy (o zgrozo!) na 7. Nasz bohater chcąc sie popisać przed kimś ciśnie rure cały czas!! W końcu ptrzy na prędkościomierz a tam 170 km/h. Po raz pierwszy tyle jedzie chociaż nigdzie go tego ne uczono a on sam ma przejechane 2 tys. km zwłaszcza w mieście. I co się dzieje chłopak nie panuje nad samochodem, bo nie wie jak on się w takiej sytuacji zachowuje i co mu grozi. W najlepszym wypadku zatrzyma się na drzewie a jak nie to na kimś innym. A przecież on miał prwo jazdy już od pół roku :).Myślę, że to jest główny powód dla którego mówi się, że młodzi kierowcy to największe zagrożenie a to nieprawda bo sam znam kilku naprawdę dobrze i rozsądnie prowadzących samochód "młodzików". Nie uogólniajmy i nie wrzucajmy wszystkich z jeszcze ciepłym prawkiem do jednego kosza skazując ich z góry na krytyczną ocenę.Bądźmy bardziej dla nich wyrozumiali. Sam posiadam prawo jazdy od nieco ponad roku i przejechałem w tym czasie 20 tys. kilometrów po polskich drogach. Nie tylko młodzi kierowcy są zagrożenim lecz także zwykli "królowie szos" co to mają prawko ponad 20 lat i to oni są najlepszymi kierowcami na świecie i to oni mają pierszeństwo na drodze więc nie oglądają sie w lusterko wsetczne!!!Mają wszystko w d.....!
 • Paks, paks drodzy parafianie! Prawda leży po środku, bez względu na wiek, płeć czy też "staż" za kierownicą na drodze zawsze trzeba myśleć i być czujnym!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  kierowca(2001-12-29)
 • A ja bym chciał żeby kobiety w samochodzie jezdziły nago :--)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Geniusz(2001-12-29)
 • Geniusz - O tak!!! A szczególnie te warzące po 100 kilo;)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Twój Pan(2001-12-29)
 • Drogi Kierowco. Zgadza się, że za kółkiem trzeba zawsze uważać ale czy nie jest tak że wielu z nas po pewnym czasie popada w rutyne. To jest najgorsze co tylko może się przytrafić kierowcy. Przecież on wtedy nie mysli racjonalnie i na bieżąco lecz "odtwarza" pewien cykl zachowań a te nie zawsze musiały być dobre i skuteczne!
 • Mnie najbardziej irytuje to, że na polskich drogach szybciej można podróżować prawym pasem... Lusterka nie służą do przeglądania się, korzystajmy z nich trochę czesciej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Weteran(2001-12-30)
Reklama