UWAGA!

Zmiany na granicy

Od 1 maja na przejściach granicznych z obwodem kaliningradzkim wydzielone zostaną specjalne pasy odpraw przeznaczone wyłącznie dla podróżnych z państw Unii Europejskiej.

Od dnia wejścia Polski do Unii Europejskiej, na granicach Polski, a tym samym również na granicy polsko-rosyjskiej kontrola graniczna wobec obywateli państw nie będących członkami Unii Europejskiej będzie przeprowadzana bez istotnych zmian. Zmieniają się natomiast zasady przeprowadzania odpraw wobec obywateli Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (Norwegia, Islandia, Lichtenstein) oraz Szwajcarii.
     Jak informuje ppłk. Franciszek Jaroński, rzecznik prasowy Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Straży Granicznej w Kętrzynie od "godziny zero" 1 maja we wszystkich polskich przejściach granicznych z Rosją nastąpią zmiany w organizacji ruchu. Pasy przeznaczone do odpraw obywateli Unii Europejskiej i innych cudzoziemców będą oznaczone specjalnymi tablicami. Stąd też, aby uniknąć nieporozumień, przekraczający granicę zarówno na wjazd do Polski jak i na wyjazd, powinni szczególną uwagę zwrócić na tablice i oznakowanie w obszarze przejść granicznych.
     Pasy odpraw przeznaczone dla obywateli Unii Europejskiej oznaczone będą, zgodnie z decyzją Rady UE, tablicami: na granatowym tle w otoczeniu gwiazd koloru żółtego napis: "EU, EEA, CH" pod spodem napis "CITIZENS". Pasy odpraw dla cudzoziemców nie będących obywatelami Unii tablice: na granatowym tle napis "ALL PASSPORTS".
     W dalszym ciągu we wszystkich przejściach granicznych po stronie polskiej utrzymywane będą tzw. "zielone pasy". Z pasów tych mogą korzystać podróżni, którzy nie przewożą towarów podlegających obowiązkowi opłaty celnej lub też nie wwożą towarów przekraczających dozwolone normy.
     Nie zmieniają się wymagania związane z obowiązkiem posiadania przez cudzoziemców (nie będących członkami UE) środków finansowych niezbędnych na pobyt w Polsce. Cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii, wjeżdżający do Polski powinni w czasie kontroli granicznej posiadać i na żądanie Straży Granicznej okazać dokumenty uprawniające do przekroczenia granicy, a także: wizę (dotyczy to podróżnych, którzy obowiązani są posiadać wizy przy wjeździe na obszar Unii Europejskiej); środki niezbędne do pokrycia kosztów wjazdu, przejazdu, pobytu i wyjazdu w wysokości 100 zł na każdy dzień pobytu, nie mniej jednak niż 500 zł (dzieci w wieku do 16 lat - 50 zł na każdy dzień pobytu, nie mniej jednak niż 300 zł.
     Cudzoziemcy wjeżdżający do Polski powinni także dodatkowo posiadać środki na pokrycie kosztów leczenia w wysokości 300 zł na każdy dzień pobytu lub równowartość tych środków w walutach wymienialnych.
     Zmieniają się również zasady kontroli obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Od obywateli Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego, Szwajcarii oraz Chorwacji w czasie przekraczania granicy nie będzie wymagane okazywanie obowiązkowego ubezpieczenia. Obywatele pozostałych państw przy wjeździe na terytorium Polski powinni posiadać i okazywać na żądanie uprawnionych organów dokument stwierdzający zawarcie umowy OC lub potwierdzający opłacenie składki tego ubezpieczenia (tzw. Zieloną Kartę).
A

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama