UWAGA!

Znalezione na starówce

Dawną ceramikę, kielich z pozostałościami płynu i kamionkowe dzbanki znaleźli archeolodzy podczas prowadzonych na elbląskiej starówce badań archeologicznych. To już 24 sezon wykopalisk.

Archeolodzy badają w tym roku jeden z kwartałów starówki w rejonie ulicy Stary Rynek.
     - Od lat wiemy, że największą skarbnicą są latryny, do których dawni mieszkańcy wyrzucali wiele niepotrzebnych im już przedmiotów - podkreśla Grażyna Nawrolska, kierowniczka badań.
     W tym roku odkopano dwie latryny, w których znaleziono kamionkowe dzbanki, szkło z herbami z XVII wieku oraz XV-wieczną ceramikę rodem z Anglii, Holandii i Francji. Jest też jeden fragment szkła z rysunkiem, przypominającym zdobienia weneckie. Znaleziono też ceramicznego kogucika, na którym można było gwizdać, oraz drewniane trepy, w których chodził XV wieczny elblążanin. To jednak jeszcze nie koniec sezonu archeologicznego; prace potrwają jeszcze dwa tygodnie.
     Archeolodzy szukając przedmiotów głęboko pod ziemią trafiają wciąż na pozostałości drewnianej zabudowy dawnego Elbląga pochodzące z XIII wieku.
     W ubiegłym roku wykopaliska ujawniły fragmenty domu pochodzącego ze średniowiecza. W dobrym stanie zachowały się część ściany wraz z narożnikiem XIII-wiecznego domu oraz podłoga. Ściany zostały zbudowane z bali przeplatanych gałęziami, a to oznacza - zdaniem archeolog Grażyny Nawrolskiej - że dom należał do najwcześniejszej zabudowy miasta. Fragmenty średniowiecznego domostwa - wg oceny archeologów - zachowały się dlatego, że nie zostały zniszczone poprzez kolejne, budowane na nich kamienice. W ciągu lat badań znaleziono na Starym Mieście wiele cennych przedmiotów m.in. znaki pielgrzymie, tabliczki woskowe i jedyne w swoim rodzaju średniowieczne instrumenty muzyczne.
J
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama