UWAGA!

Znaleźli miejsce spoczynku

W nadgranicznym Mamonowie (niemiecka nazwa - Heiligenbeil, polska - Święta Sikierka), 57 lat po zakończeniu działań wojennych odbyły się uroczystości poświęcenia nowego cmentarza, na którym pochowano niemieckich żołnierzy.

Miejsce swojego ostatniego spoczynku znalazło tutaj przeszło 4000 żołnierzy Wermahtu. Kilkaset mogił przeniesiono z różnych miejsc, rozrzuconych na terenie obwodu kaliningradzkiego. Bardzo skromny cmentarz niemieckich żołnierzy oprócz grupy trzech kamiennych krzyży posiada stelę, na której wyryto nazwiska 14 tysięcy poległych niemieckich żołnierzy.
     Nowo poświęcony cmentarz w Mamonowie jest szóstą tak dużą niemiecką nekropolią z czasów ostatniej wojny zlokalizowaną na terenie obwodu kaliningradzkiego. Pierwszy cmentarz - jak się okazało do niedawna jedyny w całej Rosji - powstał w miejscowości Russkoje. Docelowo w nadbałtyckiej rosyjskiej enklawie będzie 9 cmentarzy, na których zostaną złożone prochy niemieckich żołnierzy. Kolejny - prawdopodobnie już w przyszłym roku - powstanie w Kaliningradzie. Zostanie na nim pochowanych aż 70 tys. Niemców, poległych w trakcie operacji wojennych na terenie Prus Wschodnich.
     Po działaniach wojennych na terenie Prus Wschodnich było ponad 1000 cmentarzy. Znaczna ich część uległa zniszczeniu. Szczątki żołnierzy będą gromadzone na dużych zbiorowych nekropoliach, co ułatwi stronie rosyjskiej profesjonalną opiekę. Oprócz tego na terenie obwodu istnieje ponad 100 cmentarzy z czasów I wojny światowej. Dopiero od roku 1995 prowadzone są specjalistyczne i w pełni profesjonalne prace zabezpieczania mogił niemieckich żołnierzy poległych podczas ostatniej wojny i przenoszenia ich na duże kompleksy memorialne, jak często określają je sami Rosjanie.
     W sobotnich uroczystościach w Mamonowie uczestniczyła duża grupa Niemców, przedstawicieli niemieckiej ambasady w Moskwie, władze obwodu i miasta, a także niemieccy i rosyjscy weterani wojny oraz przedstawiciele byłych mieszkańców - członkowie ziomkostwa Heiligenbeil. Zanim poświęcono cmentarz niemieckich żołnierzy (jedynie w prawosławnym i luterańskim obrządku) -złożono kwiaty i wieńce pod mamonowskim pomnikiem żołnierzy radzieckich.
MUR
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Oj Redakcjo, Heiligenbeil to nie w tlumaczeniu Swieta Sikierka (Redakcja miala na mysli Sw. Siekierke), lecz Sw. Siekiera, jezeli mialoby byc Sw. Siekierka to wtedy po niem. Heiligenbeilchen.
  • Redakcjo jeszcze jedno, Wermaht pisze sie prawidlowo Wehrmacht.
Reklama