UWAGA!

Znieść niesprawiedliwy algorytm

Zarząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego w pełni poparł działania Ministra Zdrowia w celu zniesienia nierówności w podziale środków na świadczenia medyczne w poszczególnych województwach.

W praktyce oznacza to, że władze województwa opowiadają się przeciw tzw. algorytmowi, od którego zależy poziom finansowania usług medycznych na Warmii i Mazurach, a który w naszym regionie jest znacznie niższy niż średnia krajowa.
       - Każdy obywatel Rzeczypospolitej ma konstytucyjne zagwarantowany równy dostęp do usług zdrowotnych i nie możemy pozwolić, aby mieszkańcy naszego województwa byli dyskryminowani - mówi Jacek Protas, marszałek województwa warmińsko-mazurskiego. - Co z tego, że inwestujemy w szpitale, w ich wyposażenie, kupujemy nowoczesny sprzęt medyczny, skoro pacjenci nie mogą z niego korzystać.
       Powodem jest ograniczone kontraktowanie usług medycznych przez wojewódzki oddział Narodowego Funduszu Zdrowia w Olsztynie. To z kolei jest konsekwencją obowiązującego od lat algorytmu, który z roku na rok powoduje coraz większe dysproporcje w ilości środków przeznaczanych dla poszczególnych województw.
       - W roku 2004 różnica między średnią krajową, a stawką w województwie warmińsko-mazurskim wynosiła 29,46 zł na jednego ubezpieczonego mieszkańca i stopniowo wzrastała - do 130,67 zł w roku 2008 i 138,55 zł w roku 2009 - informuje Jacek Protas. - Taki stan powoduje, że niedobór środków dla województwa w stosunku do średniej krajowej sięga 195 mln złotych. Ilość świadczeń wykonanych ponad limit ustalony w NFZ nie jest spowodowany nieprawidłową kwalifikacją chorych do poradni specjalistycznych i oddziałów szpitalnych, a tylko i wyłącznie ich zbyt niskim poziomem kontraktowania. Jedynym skutecznym działaniem jest zniesienie funkcjonującego algorytmu, który uwzględnia wskaźnik dochodowości gospodarstw domowych i dyskryminuje biedne obszary naszego kraju
      
      
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • szkoda ze nie ma algorytmu w płaceniu podatków!To jest skandal, jaki idiota wymyslił algorytm skoro on jest nie zgodny z konstytucja do pierdla z nim
Reklama