UWAGA!

Elbląg - przyszły wodorowy hub Polski?

 Elbląg - przyszły wodorowy hub Polski?
fot. Anna Dembińska

Technologie wodorowe powoli na stałe wchodzą do światowych miast. Znajdują one zastosowanie nie tylko w przemyśle i energetyce, ale przede wszystkim w transporcie. Wykorzystanie tego pierwiastka jest bezprecedensową szansą dla rozwoju niskoemisyjnego transportu, który korzystał będzie nie z wyczerpujących się zasobów, a pierwiastka, którego obecność zakrawa o nadmiar.

Wodór był tematem ostatniego posiedzenia podkomisji stałej do spraw polityki rozwoju inteligentnych miast i elektromobilności. Odbyło się ono 9 września 2019 roku, a jego członkowie pod przewodnictwem Pana posła Piotra Cieślińskiego zebrali się właśnie w Elblągu, by w rozmowie z prezydentem miasta debatować o potencjalnych inwestycjach w mieście. Tematem posiedzenia było rozpatrzenie informacji Ministra Energii oraz Ministra Przedsiębiorczości i Technologii o polskim potencjale wodorowym oraz perspektyw producentów wodoru na arenie międzynarodowej i krajowej. Celem działań Podkomisji jest doprowadzenie do zrealizowania inwestycji w infrastrukturę wodorową, w tym inwestycji na terenie miasta Elbląg. W tym kontekście nasze miasto może być uznane za jedno z miast prekursorskich. To właśnie tutaj powstanie najprawdopodobniej jedna z pierwszych w Polsce stacji tankowania pojazdów napędzanych tym paliwem. Piotr Cieśliński podkreśla, że jest w stałym kontakcie z firmą - Mitsubishi, która planuje przeprowadzić program pilotażowy w jednym z polskich miast. Planuje ona wprowadzić leasing autokarów napędzanych wodorem. Wszystko jest na dobrej drodze do ukończenia tego projektu właśnie w Elblągu. Jednak mimo to że, wciąż pozostało dużo spraw do załatwienia, Piotr Cieśliński ma wielką nadzieję, że zakończy się to sukcesem, zarówno dla Podkomisji i miasta Elbląg, jak i dla japońskiego Mitsubishi.
      Elbląg ma szansę odegrać w procesie rozwoju transportu wodorowego bezprecedensową w Polsce rolę. Jako miasto mamy szansę znaleźć się na skrzyżowaniu bardzo ważnych szlaków handlowych - Via Baltica i przekopu Mierzei Wiślanej. Dodatkowe połączenia kolejowe połączą nas z planowanym Centralnym Portem Komunikacyjnym. O to, aby Elbląg stał się takim węzłem dbają w Sejmie nasi przedstawiciele. Jednym z aktywniejszych w tej materii posłów jest wspomniany wcześniej poseł Koalicji Obywatelskiej - Piotr Cieśliński, który aktywnie zabiega o połączenie Elbląga z głównymi arteriami handlowymi Europy pisząc interpelacje oraz składając zapytania poselskie.
      Patrząc na pracę Posła Cieślińskiego można powiedzieć, że realizuje on spójną i długofalową wizję rozwoju, nie tylko Elbląga ale i regionu, w oparciu o najnowsze technologie. Elbląg przyszłości to nowoczesne miasto odznaczające się niską emisją, dobrą komunikacją, a także ogromnym potencjałem ekonomicznym uzyskanym dzięki opisywanemu połączeniu szlaków komunikacyjnych. Możliwość tankowania wodoru może okazać się w niedalekiej przyszłości nie lada kartą przetargową, która przyciągnie do miasta firmy transportowe zainteresowane ograniczaniem emisji szkodliwych substancji, przemysł oraz firmy usługowe. Dogodne umieszczenie geograficzne oraz silny czynnik wyróżniający taki jak np. możliwość tankowania wodoru mogą sprawić, że Elbląg w najbliższych latach przeżyje rozkwit i przyciągnie nie tylko japoński przemysł.

 

------- Publikacja sfinansowana przez KKW Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni -----

.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)