UWAGA!

Chcieli na papierosach zbić fortunę, dziś proszą o karę

 Elbląg, Dziś (8 maja) przed elbląskim sądem ruszył proces 6 mężczyzn oskarżonych o prowadzenie tytoniowego biznesu na szeroką skalę
Dziś (8 maja) przed elbląskim sądem ruszył proces 6 mężczyzn oskarżonych o prowadzenie tytoniowego biznesu na szeroką skalę (fot. AD)

Murarz, ślusarz, stolarz, technik przetwórstwa mięsnego, rolnik. Pozornie nic ich nie łączy, ale zdaniem prokuratury należeli do jednej grupy przestępczej, która zajmowała się nielegalną produkcją papierosów. Fabryka działała w Elblągu tylko dwa miesiące, ale naraziła Skarb Państwa na milionowe straty. Początkowo mężczyźni zaprzeczali, by mieli coś wspólnego z nielegalnym procederem, dziś w sądzie zgodnie przyznali się do winy i chcą dobrowolnie poddać się karze.

Fabryka papierosów mieściła się w budynkach zamkniętej hurtowni alkoholu przy ul. Kościuszki w Elblągu. W lipcu 2014 r. funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego i Izby Celnej zrobili tam "nalot". Skonfiskowali blisko 4 miliony sztuk podrobionych papierosów marki "Marlboro", wartych ponad 2 miliony złotych. Zabezpieczyli także ponad 7 ton krajanki tytoniowej wartej ponad 4,2 miliona złotych oraz różnego rodzaju komponenty służące do pakowania papierosów. Wprowadzenie takiej ilości nielegalnego tytoniu na rynek naraziłoby Skarb Państwa na uszczuplenie należności z tytułu niezapłaconej akcyzy na około 8 milionów złotych.
       Podczas akcji w fabryce zatrzymano 14 osób, w tym 8 obywateli Paragwaju. Śledztwo pozwoliło ustalić, kto stał za nielegalnym papierosowym biznesem. Akt oskarżenia, który trafił do elbląskiego sądu, obejmuje sześciu obywateli Polski.
       Dziś (8 maja) ruszył proces Rafała B., Jarosława K., Wojciecha K., Krzysztofa P., Tomasza R. i Piotra R. Mężczyźni są oskarżeni o działanie w zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się nielegalną produkcją papierosów i wprowadzaniem ich do obrotu, czym naraziła Skarb Państwa na milionowe straty.
       Oskarżeni to mieszkańcy m.in. Wołomina, Sokołowa Podlaskiego, Konstancina Jeziornej. Większości karani, niektórzy nawet wielokrotnie m.in. za jazdę samochodem po pijanemu, za przestępstwa narkotykowe. Są po czterdziestce, w większości rozwiedzeni, mają dzieci. Jak deklarowali dziś w sądzie, alimenty płacą, choć nie mają stałego źródła dochodu. Nie mają oszczędności, nie mają mieszkań, ani samochodów. Murarz, ślusarz, stolarz, technik przetwórstwa mięsnego czy technik mechanik imali się prac dorywczych. Podczas śledztwa niektórzy przyznawali, że pracowali w fabryce papierosów skuszeni wypłatą w wysokości 5 czy 7 tys. zł. Do prokuratorskich zarzutów jednak przyznać się nie chcieli.
       Przed sądem nastąpiła zmiana. Wszyscy oskarżeni zgodnie przyznali się do winy i wystąpili z wnioskami o dobrowolne poddanie się karze. Jaka kara byłaby sprawiedliwa według ich obrońców? Od 10 miesięcy do 1 roku i 8 miesięcy więzienia, po 4 tys. zł grzywny oraz po 5 tys. zł rekompensaty za straty, jakie w wyniku ich działalności poniósł producent papierosów Marlboro.
       Sąd przychylił się do wniosku oskarżonych, by zakończyć proces bez przeprowadzenia postępowania dowodowego, bo mężczyźni przyznali się, a ich wina nie budzi wątpliwości. Ze względu na zawiłość sprawy ogłoszenie wyroku odroczono do 15 maja. Jednocześnie sąd przychylił się do wniosku obrońców i uchylił areszt wobec oskarżonych. Jednak na wolność wyjdzie tylko czterech, pozostałych dwóch odbywa bowiem kary pozbawienia wolności w związku z innymi sprawami.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • A moim zdaniem podobna fabryka jest w Kamienniku Wielkim w jednym z gospodarstw troche sie tam dzieje.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  10
  prawny(2015-05-08)
 • A co z mlodym Kardachem i Telewizorem od lat woza fajki z ruskich, zarabiaja gruby szmal i nikt sie tym nie interesuje
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  4
  zastraszonycelnik(2015-05-08)
 • "Prawny" jak wiesz ze ktos popelnia przestepstwo to dlaczego nie pojdziesz do prokuratury? Na to co robisz teraz tez jest paragraf a nawet dwa. Pomysl chlopie zanim cos napiszesz bo jutro moga do Ciebie zapukac Panowie w mundurkach :-)
 • dobrowolne poddanie się karze i 4000zł grzywny przy milionowych stratach dla skarbu państwa - warto w tym kraju być przestępcą. Ponownie przekonałem się, że sądy niewiele mają ze sprawiedliwością, za to zajmują się słupkami i statystyką.
 • w Elblagu nie ma sprawiedliwości. .jest tylko sąd. .oj dziwne te wyroki. .. bydlak który zgwałcił swoja dwuletnią córeczkę tylko 5 lat no i ten cały cyrk z bandą Kulawego. .. zacznie sie ponownie. .i td. .konca nie widac
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  0
  temidaalenieslepa(2015-05-08)
 • Legalnie czy nie . Fajki to trucizna na ktorej panstwo sie bogaci. Tylko nie piszcie o tym bo to nie poprawne politycznie.
 • ale poszla kasa pod stolikiem
 • To jest wręcz niewiarygodne co się dzieje w "elbląskich sprawach sądowych", że tak to ujmę. Tomasz M. - masełko, zabił swoje dziecko - dostał 7 lat 8 miesięcy, do niedawna śmigał na wolce, długo się bujał, a w międzyczasie handlował dopkami (już nie śmiga, może przyjechali smutni panowie, a może "grubasy", if you know what i mean ); banda od porwanego 17-latka (a przynajmniej jeden z nich), których to sprawa już kilka dobrych latek się ciągnie/ciągnęła, latają po wolności, odsiedzieli tylko sankcję; teraz producenci szlugów, którzy narazili państwo na tak wielkie straty (a i tak pewnie część sprzedali, więc nie narazili, czyn dokonany) z tak małymi wyrokami. Chyba w Elblągu jest bardzo wielka korupcja w kręgu sędziów, prokuratorów i dlatego tak się dzieje. Zastanówcie się. Elblążek takie malutkie miasteczko, teraz to nie wiem może ze 100 tys. mieszkańców, taaaaki wielki sąd budują za niemal 60 mln, po co, zastanówcie się po co? To będzie "The Courthouse's Headquarters of Poland", bo dogodne miejsce, bo większość jest i tak skorumpowana (można więc łatwo nimi sterować), bo to i tamto. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  1
  taka_jest_prawda(2015-05-08)
 • A kto to jest ten K i T?
 • Nieustraszony
 • Skarb państwa najwięcej traci na bezsensowne pensje dla posłów którzy są kompletnie bezużyteczni, blokują dobre ustawy i przepuszczają złe zgodnie z interesami swoich brudnych partii. Prawie jak za czasów liberum veto chociaż oni wtedy chyba AŻ TAK nie doili narodu. .. .
 • za grube miliony 7tys kary, a za 30kart 6tys i tu cala polityka sadu, chory kraj!
Reklama