UWAGA!

Długa droga do sądu

 Elbląg, Nadal nie wiadomo, kiedy przed elbląskim sądem ruszy proces Zbigniewa S.
Nadal nie wiadomo, kiedy przed elbląskim sądem ruszy proces Zbigniewa S. (fot. arch. portEl)

Ponad dwa lata temu do Sądu Rejonowego w Elblągu trafił akt oskarżenia przeciwko Zbigniewowi S., kontrowersyjnemu wideoblogerowi, który miał dopuścić się znieważenia dwóch elbląskich prokuratorów. Proces jednak nie może ruszyć, bo pojawiają się kolejne trudności. Teraz z aktami sprawy zapoznaje się nowy sędzia.

Przypomnijmy: sprawa ta jest związana z pobiciem 11-letniego chłopca, do którego doszło pod koniec listopada 2016 r. przy skrzyżowaniu ulic płk. Dąbka i Pionierskiej. Zdarzenie zarejestrowała kamera z pobliskiego sklepu. Po dwóch dniach policja zatrzymała podejrzanego, którym okazał się 30-letni elblążanin Piotr U., wcześniej karany m.in. za groźby i uszkodzenie mienia.

Policja po przesłuchaniu mężczyzny zawnioskowała do Prokuratury Rejonowej w Elblągu o zastosowanie wobec 30-latka dozoru policyjnego, miał stawiać się trzy razy w tygodniu na komendzie. Ta decyzja oburzyła m.in. Zbigniewa S., który przyjechał do Elbląga na początku grudnia i głośno domagał się przekazania sprawy do innej prokuratury (ostatecznie, na wniosek Prokuratury Okręgowej, sprawę przekazano do Prokuratury Rejonowej w Kartuzach, sformułowano akt oskarżenia przeciwko Piotrowi U., a sędzia już po dwóch rozprawach wydał wyrok).
              W trakcie swoich działań Zbigniew S. ostro wypowiadał się na temat Jarosława Żelazka, szefa Prokuratury Rejonowej w Elblągu, którego nazwał m.in. "nierobem" i domagał się jego odwołania. Pokrzywdzonym stał się także inny prokurator.
              Konsekwencją tych słów była sprawa, którą prowadziła Prokuratura Rejonowa w Chojnicach. To ona 3 lipca 2017 r. skierowała akt oskarżenia do elbląskiego sądu.

Zbigniew S. jest oskarżony o publiczne nawoływanie do występku (art. 255 par. 1 kk), znieważenie publiczne, również w środkach masowego przekazu (art. 216 par. 1 i 2 kk), grożenie innej osobie popełnieniem przestępstwa (art. 190 par. 1 kk). Za czyny te grozi mu kara grzywny, ograniczenia wolności, a także (w najsurowszym wymiarze) pozbawienia wolności do lat dwóch.

Terminu rozpoczęcia procesu nie udało się ustalić. Najpierw bowiem biegli lekarze musieli wypowiedzieć się na temat stanu zdrowia Zbigniewa S. i czy będzie możliwe jego przetransportowanie do Elbląga (w zakładzie karnym odbywał wyrok do innej sprawy). Tu pojawiły się kolejne trudności, bo oskarżony został przetransportowany do kolejnej jednostki penitencjarnej. O Zbigniewa S. zaczęły upominać się też inne sądy i prokuratury z terenu całego kraju.

Dalej, oskarżony wniósł o zawieszenie postępowania ze względu na stan zdrowia (na swoim profilu w mediach społecznościowych w marcu 2019 r. poinformował, że miał udar mózgu).

- Postępowanie pozostaje zawieszone na mocy postanowienia z dnia 12 kwietnia 2019 r. - informuje sędzia Tomasz Koronowski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Elblągu. - Postępowanie napotyka na trudności o charakterze formalnym (z uwagi na okoliczności będące podstawą wyłączenia niektórych sędziów). Obecnemu referentowi sprawa została przydzielona na początku grudnia i sędzia ten zapoznaje się z aktami sprawy.

Tymczasem pod koniec listopada w Elblągu znowu zrobiło się głośno o Zbigniewie S. W wyniku prowokacji nagrał, a następnie opublikował w sieci film-relację ze spotkania 37-letniego księdza z innym mężczyzną w jednym z mieszkań.

A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Gonić tych sędziów, najlepiej na marsa. Banda darmozjadów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  30
  13
  Cypisek(2019-12-04)
 • Ot kwintesencja sądownictwa w wykonaniu zIOBRY i jego sługusów na fotelach pREZESÓW
 • Ale to Stonka zrobił aferę by przeniesiono sprawę pobicia, i dopiero wtedy to uczyniono. Piotr U wiadomo czyja to rodzina. Więc Stonka miał rację - i za to się mszczą, bo nie "ułaskawili" swojego.
 • Cypisek czy masz już zrośnięte ciemiączko? Ziobro i jego przydu. .asy realizują "reformę" od 5! lat czyli tyle ile trwała ostatnia wojna światowa /gdyby się tobie ciemiączko nie zrosło to dla uświadomienia jak długi to czas/ Od 5 lat jest coraz gorzej a takie kwiatki będą coraz częściej
 • Kiedyś takie kwiatki były na porządku dziennym, jak mieli osądzić stalinowskich sędziów zwłaszcza.
 • Od czasow krola,nie masz w Polszcze sprawiedliwosci,a szczegolnie po drugiej wojnie swatowej do dzis ma to miejsce,to sa zaszlosci,rodzinne powiazania,powiazania zawodowe,to jest rzeczywiscie kasta nie do ruszenia,nawet Stalin by tego nie rozgryzl,a coz dopiero biedny Ziobro.Garbusiarz cyklista
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  2
  Zbyszek 1(2019-12-04)
 • No i jak facio z PiSu, a prokurator nie, to prokuratora zwolnią.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  4
  Siasiustasiu(2019-12-04)
 • Nie wiesz co wypisujesz. Tamten łobuz dużo wstydu i kłopotów przysporzył rodzicom. Nigdy nie miał żadnej taryfy ulgowej, są pewne procedury których trzeba przestrzegać. Ten biznesmen poprostu wstrzelił się w odpowiednim czasie, aby zrobić z siebie ofiarę systemu z którym walczy dla dobra ludzi. Prawda jest taka, że odpowiadał za własne grzechy. Dodam jeszcze że jest zbyt chory żeby odpowiadać przed sądem ale żeby polować na księdza to już wyzdrowial
 • Ludzie muszą czekać dłużej na rozstrzygnięcie swoich ważnych spraw w sądzie, bo jakiś prokuratorek z wielkim ego poczuł się urażony i ruszyła cała machina wymiaru sprawiedliwości w tak błahej sprawie.
 • dobrze ze sady nie zajmuja sie fizyka kwantowa bo bysmy dalej w jaskiniach mieszkali
 • czy nie mając mózgu można mieć udar mózgu?
 • @Filozofff - mozna miec nied. .. anie mozgowe ale trzeba posiadac mozg
Reklama