UWAGA!

Jak Kargul z Pawlakiem

Ośmiu lat więzienia zażądał prokurator dla 76-letniego Jana P., który usiłował zabić swego sąsiada. Zdarzenie miało miejsce we wrześniu ubiegłego roku w niewielkiej miejscowości niedaleko Miłomłyna.

Dwaj starsi panowie mieszkali po sąsiedzku od 40 lat. Często się kłócili. We wrześniu ub. roku podczas ostrej wymiany zdań, Jan P. wyniósł z królikarni, pochodzący z 1944 roku karabin typu Mauser. Oparł go o płot, a następnie wymierzył i strzelił w stronę Józefa K. Ten na szczęście zdążył schować się za węgłem domu.
     - Nigdy bym się nie spodziewał, że Jan może mieć broń - opowiadał dzisiaj przed sądem poszkodowany. - Jak ktoś sobie nawarzył piwa, to teraz trzeba je wypić. Ja mu wybaczyłem...
     Major Bogdan Kołowski, specjalista militariów i broni, uznał, że Mausery, nawet te, pochodzące sprzed kilkudziesięciu lat, mogą być sprawne.
     - Z Mausera, przechowywanego w odpowiednich warunkach, tam, gdzie jest sucho, nie ma wilgoci, można oddać skuteczny strzał – powiedział Kołowski. - Broń, który posłużył się Jan P., nie miała przyrządów celowniczych. Wprawdzie nie uda się w ten sposób strzelić celnie, jak np. do tarczy, ale można strzelić skutecznie.
     Mausery to broń, która była produkowana w latach 1898-1945. W opinii specjalistów, do dzisiaj pozostało wiele takich karabinów, ale nie tylko u kolekcjonerów czy w muzeach.
     - Takie karabiny ludzie nadal przechowują na strychach i komórkach - powiedział Bohdan Kołowski.
     Prokurator zażądał dla Jana P. 8-u lat więzienia. To najniższy wyrok, jaki można otrzymać za usiłowanie zabójstwa, a w tym przypadku - wg prokuratora- tak niski wymiar kary został podyktowany podeszłym wiekiem oskarżonego i tym, że mężczyzna dotychczas nie był karany. Obrońca natomiast chce uniewinnienia, ponieważ - jak argumentował - jego klient strzelał w powietrze, chcąc sąsiada tylko nastraszyć. Podobnie mówił sam oskarżony.
     - Zdenerwowałem się, ponieważ sąsiad powiedział, że "wybałuszam" na niego oczy - powiedział.
     Przyznał się jednak do nielegalnego posiadania broni. Wyrok ma zapaść już w najbliższy czwartek.
J
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama