UWAGA!

Ktoś „wyczyścił” mu konto…w Tajlandii

Elblążanin po powrocie z zagranicznej wycieczki stwierdził na swoim koncie finansowe braki. Jako, że sam nie wypłacał pieniędzy, zwrócił się do banku o wyciąg z konta. Mając odpowiednią dokumentację udał się z nią na policję.

Jak się okazało mężczyzna kilka dni temu wrócił z zagranicznej wycieczki. Tam wypłacał pieniądze z bankomatu. Po powrocie do kraju stwierdził, że na jego koncie brakuje sporej sumy pieniędzy.
       - Jak ustalili policjanci, kwoty zostały wypłacone w...Tajlandii – mówi st. post. Krzysztof Nowacki, oficer prasowy KMP w Elblągu. - Co ciekawe, zgłaszającego nigdy tam nie było. Policja wyjaśnia okoliczności zdarzenia.
       - Wakacje to czas wzmożonych wyjazdów, również do krajów egzotycznych, w których rozwinięta jest turystyka – wskazuje st. post. Nowacki. - Turyści są „łakomym kąskiem" dla oszustów, którzy czyhają na ich pieniądze. Stąd podróżując warto pamiętać o zasadach bezpieczeństwa przy wypłacaniu pieniędzy oraz dokonywaniu transakcji kartą płatniczą.
      
       Policja przypomina o odpowiednich zasadach
       Zawsze należy zwracać uwagę na te elementy wyposażenia bankomatów, które mogą być wykorzystane przez oszustów. Jest to: pogrubiona klawiatura, nakładka na klawiaturę - wskazująca na próbę zarejestrowania PIN-u karty. Kolejnym elementem może być
       dodatkowy daszek nad okienkiem bankomatu, w którym oszuści mogli umieścić kamerę podglądającą wprowadzany numer PIN bądź wprost przymocowaną kamerę, której obiektyw jest skierowany na klawiaturę. Kamera bankowa, jeżeli została w danym bankomacie
       zainstalowana, zawsze skierowana jest na twarz osoby dokonującej transakcji, nie na klawiaturę. Ostatnim takim urządzeniem jest nakładka na okienko, w które wsuwa się kartę płatniczą, w której może być umieszczony czytnik kart kopiujący pasek magnetyczny karty klienta.
       Zaleca się korzystać zawsze z tych samych bankomatów, gdyż łatwiej wtedy zauważyć różnice w wyglądzie takiego bankomatu. W przypadku zauważenia obcych elementów w wyglądzie bankomatu należy niezwłocznie poinformować właściciela bankomatu lub bank o lokalizacji tego typu urządzenia.
       Podczas korzystania z bankomatu należy upewnić się, że nikt nie obserwuje, jaki PIN wprowadzany jest na klawiaturze urządzenia. Dobrą praktyką jest zasłanianie klawiatury np. dłonią podczas wprowadzania numeru PIN.
      
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama