UWAGA!

Odpowiedzą za znęcanie się nad psem

 Elbląg, Odpowiedzą za znęcanie się nad psem
fot. policja

Zarzuty za znęcanie się nad psem usłyszał 52-letni mężczyzna i jego 46-letnia partnerka. Śledczy zarzucają im utrzymywanie psa w niewłaściwych warunkach. Zwierzę nie wychodziło na dwór, załatwiało potrzeby fizjologiczne w mieszkaniu, było głodne i całymi godzinami przeraźliwie szczekało. Policjanci zabrali psa do schroniska. Za znęcanie się nad zwierzęciem grozi kara do 2 lat więzienia.

52-letni mieszkaniec Elbląga i jego konkubina nie byli wcześniej karani za znęcanie się nad zwierzętami. Śledczy zarzucają im, że nie potrafili w cywilizowany sposób zadbać o swojego psa Mojo. Najpierw dało się we znaki głośne ujadanie psa. Sąsiedzi zgłosili sprawę na policję. Później funkcjonariusze interweniowali już w mieszkaniu. Wszędzie były odchody psa, a zwierzę było głodne i zaniedbane. Na pytanie policjantów, dlaczego tak jest, kobieta odpowiedziała: – Przecież pies szczekał tylko wtedy, kiedy się kłóciliśmy…, a ja w ogóle nie wyszłam z nim dzisiaj, bo mam urodziny.
       W lokalu wszędzie leżały butelki po alkoholu. Obydwoje nie potrafili zadbać o swoje potrzeby i z pewnością o podstawowe potrzeby psa. Policjanci przewieźli Mojo do schroniska, a właściciele usłyszeli zarzuty za znęcanie się nad zwierzęciem. Grozi za to kara do 2 lat pozbawienia wolności.
      
       Ustawa o ochronie zwierząt z 1997 roku nakłada na właściciela konkretne obowiązki: Art. 9. 1. Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody. 2. 27) Zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m.
      
       Pamiętajmy o swoich pupilach, dbajmy, kochajmy, szanujmy je na co dzień, a nie tylko od święta oraz wspierajmy tych, którzy pomagają im na co dzień.
      
Jakub Sawicki, zespół prasowy KMP w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Prawo i porządek

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama