UWAGA!

„Plantatorzy” staną przed sądem

Elbląg, Na 12 arach rosło ponad 1,5 tysiąca krzewów konopii indyjskich
Na 12 arach rosło ponad 1,5 tysiąca krzewów konopii indyjskich (fot. arch. CBŚ)

Dziś (30 kwietnia) Prokuratura Rejonowa w Elblągu skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko czterem osobom, które działając w zorganizowanej grupie przestępczej uprawiały konopie indyjskie w jednej z podpasłęckich miejscowości. Plantacja była duża. Na 12 arach rosło ponad 1,5 tysiąca krzewów. Można było wyprodukować z nich ponad 30 kilogramów suszu marihuany o wartości blisko 650 tys. zł.

Akcja policjantów Centralnego Biura Śledczego przeprowadzona została 13 lipca 2009 r. Podejrzewali oni, że na jednej z posesji w gminie Pasłęk może znajdować się uprawa konopi indyjskich. Od tygodni zbierali informacje oraz obserwowali osoby pojawiające się w gospodarstwie i mogące zajmować się tym nielegalnym procederem. Gdy funkcjonariusze rozpracowali już całą grupę przystąpili do działania. 13 lipca przed godziną 8 rano zorganizowali obławę w gospodarstwie. Faktycznie w pobliżu jednego z budynków na obszarze 12 arów znajdowała się uprawa konopi indyjskich. Funkcjonariusze zabezpieczyli 1467 krzewów. Na miejscu zatrzymali 49-letnią Teresę Z. i 25-letniego Grzegorza S. Policjanci przeszukali także pomieszczenia mieszkalne. Tam zabezpieczyli ok. kilograma nasion konopi indyjskich oraz komponenty służące do ich uprawy. Tym samym policjanci zlikwidowali największą w ostatnich latach na Warmii i Mazurach plantację konopi indyjskich.
       Sprawą zajęła się Prokuratura Rejonowa w Elblągu.
       - Aktem oskarżenia, który dziś (30 kwietnia) skierowaliśmy do Sądu Okręgowego w Elblągu, objęte zostały cztery osoby – mówi Sławomir Karmowski, zastępca Prokuratora Rejonowego w Elblągu. – Trzy otrzymały zarzuty uczestniczenia w zorganizowanej grupie przestępczej oraz udział w uprawie znacznej ilości środków odurzających. Natomiast szef grupy, 33-letni mężczyzna, usłyszał zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz dodatkowo wymuszenia rozbójniczego.
       Dwie osoby przebywają nadal w areszcie, dwie pozostałe będą odpowiadać z wolnej stopy (wcześniej również przebywały w areszcie tymczasowym).
       - Za udział w zorganizowanej grupie przestępczej Kodeks Karny przewiduje karę do 5 lat pozbawienia wolności, zaś za kierowanie nią – od trzech lat w górę – dodaje prokurator Karmowski. - Za uprawę narkotyków grozi kara do 10 lat więzienia.
       Mężczyźni, którzy odpowiedzą przed sądem mają 26, 29 i 33 lata, zaś kobieta – 50.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama