UWAGA!

Sąd zapyta episkopat

Sąd Apelacyjny w Gdańsku nie wydał orzeczenia w sprawie zwrotu pieniędzy, które na inwestycje diecezjalne 9 lat temu pożyczył ksiądz Jan H. od nieżyjącego już gdyńskiego biznesmena.

Wdowa Mirosława W. domaga się zwrotu długu w wysokości kilkuset tysięcy dolarów. Sąd Apelacyjny w Gdańsku zdecydował, że zwróci się do Konferencji Episkopatu Polski, by podano treść uchwały prawa kanonicznego w zakresie tego, kto i w jaki sposób może rozporządzać kościelnym mieniem.
     Przypomnijmy, wyrok w tej sprawie zapadł już przed Sądem Okręgowym w Elblągu w lutym br. Sąd wówczas oddalił powództwo i stwierdził, że nie ma wystarczających dowodów, by wykazać, na co przeznaczone zostały pożyczone pieniądze.
     Ponadto elbląski sąd wydając orzeczenie oparł się na opinii Sądu Najwyższego w podobnej sprawie, który uznał, że ksiądz Jan H. nie miał stosownych upoważnień do zaciągania pożyczek, stąd też wszelkie umowy przez niego zawierane były nieważne.
J
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Ksiedzu wszystko wolno, prawo jest tylko dla biednych.
 • Kaz gadasz głupoty. Halberda nie brał tych pieniędzy dla siebie tylko inwestował w np. Hospicjum, Dom Samotnej Matki itp. Później kiedy zaczęły się komplikacje Biskup Śliwiński wyparł się wszystkiego (choć wiedział o każdym kroku ks. Halberdy) i stwierdził, że nie spłaci tych pieniędzy. I w taki oto sposób zrobili z ks. Halberdy kozła ofiarnego. A Biskup jak miał się dobrze tak jest i nadal. I tu leży cały problem.
 • Biskup tez jest ksiedzem
 • To tak jak "Krzyżacy" postąpili z Jurandem , gdy mnieli oddać mu Danuśkę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Niedowiarek(2001-11-16)
 • Balismy się komuny , teraz czas bać się kleru! Może dać rozgrzeszenie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Sumienie(2001-11-16)
 • Jeżeli kościół od kilkunastu lat zabiera mienie ,które z olskiego musi zostać kościelne to możewymiar sprawiedliwości tak jak w przypadku każdego zadłóżenia wyda normalny wyrok, przyśle normalnego komornika ten sprzeda kawałek kościeknego i odda ludziom ich pieniądze. Poza tym nikt nie kwestionował że pieniądze pożyczono ,to kogo i o co pytać. Może należy zrobic precedęs i kościół odda to co bezprawnie zagarnął.
 • Pieniędzy nie oddadzą bo mają inne wydatki - np w Kalingradzie?
 • Ksiądz Halbert sprzedał domek jedno rodzinny mojemu koledze ale ten sam domek wcześniej sprzedał księdzu z Zakopanego mój kolega żeby nabyć ten domek sprzedał swoje mieszkanie w bloku wraz z garażem i dołożył wszystkie swje oszczędności.Po miesiącu przyjeżdża ksiądz z Zakopanego twierdządz że jest właścicielem i ma umowę z wcześniejszą datą nabycia domku.Mówiąc kótko mój kolega by został bez domku,mieszkania i pieniędzy ale że ksiądz z Zakopanego okazał się dobrym człowiekiem zobaczył że mój kolega ma kalekie dziecko po zapaleniu opon mózgowych(żywy trup) ulitował się nad nim i pozwolił dalej mieszkać.Niezgadzam się z twierdzeniem że Halbert wszystkie swoje inwestycje prowadził na cele charytatywne to zwykły złodziej i oszust powinien zgnić w kryminale oszukał mnóstwo ludzi,ale cóż prawo i kryminał jest dla nas nie dla kleru im wszystko wolno.Oto sprawiedliwość wtym kruju!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Waleczny Herbert(2001-11-17)
 • Mają inne wydatki :-). .Zapomniałem który to zabalował z panienkami w róskach.
 • dzony: won do Urbana - to chyba tfuj poziom!
 • zyjemy w panstwie wyznaniowym (na wlasne zyczenie zreszta) i nie ma sie czemu dziwic ze ksieza katoliccy stoja ponad prawem. pomijajac ks. halberde, pr . jankowskiego czy rydzyka jest jeszcze wielu innych, ktorzy zajmuja sie przemytem samochodow, sa pedofilami lub po pijaku jezdza samochodami. nic im nie grozi i to sie nie zmieni przez najblizsze 1000 lat. taka jest prawda i musimy sie z tym pogodzic. bycie ksiedzem to obecnie najlepszy i najbezpieczniejszy interes
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Prezes z NYC(2001-11-18)
 • Nie tylko niektórzy księża są ponad prawem. To dotyczy też Leppera, kilkuset polituków i biznesmenów. Jak masz kasę i wpływy, możesz się śmiać z sądu i sprwiedliwości. Gość z Halexu ma dwa trupy na sumieniu, a przecież nie siedzi. To większy problem, niż tylko bezkarność kleru. To choroba państwa i nic nie wskazuje na to, że ktoś chce jąleczyć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mariusz(2001-11-18)
Reklama