UWAGA!

Leszek Możdżer i smyczki

 Elbląg, Leszek Możdżer i smyczki
(fot. Kamil Gozdan)

Z Elbląską Orkiestrą Kameralną występują największe gwiazdy polskiej muzyki, a potwierdzeniem tego jest rewelacyjnie zapowiadający się koncert we wtorek 29 listopada. Z Elbląską Orkiestrą Kameralną pod batutą Marka Mosia zagra Leszek Możdżer, a w programie siedem miniatur na fortepian improwizowany i smyczki.

Leszek Możdżer jest jednym z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, pianistą światowej klasy, a jego dorobek muzyczny – choć ma dopiero 40 lat – jest tak wielki, że nie sposób przytoczyć wszystkich jego osiągnięć. Ograniczymy się do kilku, naszym zdaniem, najważniejszych, oddających różnorodność jego muzycznych zainteresowań.
       Przez sześć lat (1991-97) był członkiem grupy „Miłość” – najważniejszego jazzowego (i yassowego) zespołu lat 90., z którym nagrał sześć płyt, w tym dwie z Lesterem Bowie. Równolegle (1992-1995) był podporą Kwartetu Zbyszka Namysłowskiego. Potem nagrywał płyty z prawie wszystkimi naszymi najwybitniejszymi muzykami jazzowymi: Tomaszem Stańką („Pożegnanie z Marią”), Januszem Muniakiem („One And Four”), Michałem Urbaniakiem („Live In Holy City”), Piotrem Wojtasikiem („Lonely City”, „Quest” – z Billym Harperem i „Hope” – z Dave'em Liebmanem), Adamem Pierończykiem („Live In Sofia” i „19-9-1999”), Henrykiem Miśkiewiczem („Ja nie chcę spać”), Anną Marią Jopek (m.in. „Bosa”, „Barefoot”, „Upojenie”, „Farat”, „ID”). Występował w prawie wszystkich krajach europejskich, także w USA, Kanadzie, Brazylii, Urugwaju i Argentynie i Chile.
       Od lat współpracuje z kompozytorami muzyki filmowej – Zbigniewem Preisnerem („Requiem dla mojego przyjaciela”, „10 łatwych utworów na fortepian”) i mieszkającym w Los Angeles Janem Kaczmarkiem – włącznie z nagraniem nagrodzonej Oscarem muzyki do „Finding Neverland” („Marzyciel”). Napisał muzykę m.in. do filmu „Nienasycenie” wg Witkacego w reżyserii Wiktora Grodeckiego i wielu spektakli teatralnych, m.in.: „Hair – Love, rock musical” (Teatr Muzyczny w Gdyni), „Tango z Lady M.” (Polski Teatr Tańca w Poznaniu), „Psychosis 4.48” – Sary Kane w reżyserii Grzegorza Jarzyny „Rewizor” Gogola (Teatr Dramatyczny w Warszawie), „Operetka” w reż. Michała Zadary ( Teatr Muzyczny Capitol we Wrocławiu).
       Leszek Możdżer skomponował też „Psalmy Dawidowe” na chór i kwartet jazzowy, występował z wiolonczelistą Adamem Klockiem, wykonując z nim zarówno sonaty Bacha, jak i tematy jazzowe, a także z Orkiestrą Aukso Marka Mosia („Siedem miniatur na fortepian improwizowany i smyczki”). Na zaproszenie Pata Metheny grał z międzynarodową orkiestrą Jazz Baltica na festiwalu w Salzau (Niemcy).
       W 2004 r. wystąpił z Adamem Makowiczem na koncertach w Carnegie Hall w Nowym Jorku – wydarzenie to nazwane zostało kulminacyjnym momentem polskiej pianistyki jazzowej.
       Możdżer zwyciężał w kolejnych ankietach czytelników „Jazz Forum” w kategorii fortepianu (nieprzerwanie w latach 1994- 2007), dwa razy został uznany Muzykiem Roku (1995 i 1996), w tej samej kategorii otrzymał nagrodę Fryderyka (1998). W 2006 r. kapituła Fundacji Kultury odznaczyła Leszka Możdżera (wraz z Jerzym Jarockim) Wielką Nagrodą Fundacji Kultury.
      
      

 


       Marek Moś jest dyrygentem, współzałożycielem i dyrektorem artystycznym orkiestry Aukso (powstała w 1998 r. jako orkiestra kameralna miasta Tychy), wybitnym skrzypkiem i kameralistą. Jest też założycielem Kwartetu Śląskiego – zespołu, który w krótkim czasie stał się jednym z najwybitniejszych kwartetów smyczkowych w Europie. Z Kwartetem Śląskim dokonał około 30 prawykonań utworów polskich i obcych. Ma w swoim dorobku wiele nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji, a także dla firm fonograficznych (CD Accord, Olympia, Patridge, Thesis, Wergo). Monograficzna płyta z utworami Henryka Mikołaja Góreckiego zdobyła Nagrodę Polskiego Przemysłu Fonograficznego „Fryderyk’ 95”. Kolejny tytuł „Fryderyka” oraz wyróżnienie „Płyta Roku” magazynu „Studio” za rok 1997 zdobyła ostatnia płyta zespołu z nagraniami kwartetów Karola Szymanowskiego i Witolda Lutosławskiego.
      
       Koncert Leszka Możdżera i Elbląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Marka Mosia 29 listopada (wtorek) o godz. 19 w Teatrze im. Aleksandra Sewruka.
       Informacja z ostatniej chwili: wszystkie bilety zostały wyprzedane!
      

Kinga Karaban, EOK

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Tak. Elbląska Orkiestra Kameralna to najlepszy zespół na świecie. Prośba do Pani Dyrektor o odrobinę skromności i rozwagi !. Nawet najlepsza autoreklama powinna mieć swoje granice.
  • A gdzie tu jest tak napisane? Chyba to prawda, że nie grają z byle kim. Jeżeli choć trochę znasz się na muzyce klasycznej, to powinieneś wiedzieć. ..
  • Wreszcie!Wreszcie!Od pół roku czekam na ten koncert. Możdżer-abosultnie The Best. Polecam!A co do orkiestry-są wielcy.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    nerkall(2011-11-17)
  • Po pierwsze, brawo Dyrekcja(na zawisć nie patrzcie!), po drugie grajcie z najlepszymi i oby tak dalej!
  • Nie ma juz biletów!!!
  • www.youtube.com Coś pięknego polecam.Pozdrawiam gorąco
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    monia6743(2011-11-17)
  • Za kasę miasto to nie problem zarzadzac, czyz nie? Kto płaci? Sponsorzy oraz miasto. Szału nie ma, tak zarzadzac kazdy moze.
  • mozdzer to szarpidrut i muzyczny oszolom
  • Pewnie, że nie ma już biletów. A co myśleliście- w takim N. Yorku na Możdżera nie ma dawno przed koncertem biletów. Ja kupiłęm 2 miesiące temu, bo już wtedy były, było ogłąszane itd(to dla malkontentów, którzy oczywiście zaraz napiszą, że "nie było informacji"). A "znawcom"takim jak ten kilka komentarzy wyżej-dziękujemy. To nie dla Ciebie, kolego.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    fifffka(2011-11-18)
  • do Prof. oj tam pani dyrektor sie dopiero uczy :0 dajmy jej szanse, wszak miasto płąci :0D
  • Najpierw to trzeba umieć zdobyć pieniądze od sponsora, zaręczam, wiem coś o tym, dzisiaj graniczy to z cudem. Pani Sielewicz w tym jest naprawdę dobra. Pieniądze z budżetu, to też około 70% i dlatego trzeba umieć zarządzać. Ten to wie, co ma z tym coś wspólnego. W kulturze to marny kawałek chleba za średnie pieniadze.
  • Możdżer grał dwa lata temu w Galerii El i to był jeden z piekniejszych koncertów na jakim byłam. Na pewno warto wydać pieniądze na ten występ. Szacunek dla EOK, że go zapraszają. Trzymam kciuki !
Reklama