UWAGA!

Jak giną bogowie?

 Elbląg, Jak giną bogowie?

Monumentalne zwieńczenie tetralogii Richarda Wagnera. To tu zdrada i chciwość prowadzą do wielkiego kataklizmu. W sobotę, 11 lutego, w kinie Światowid kolejna transmisja na żywo prosto z The Metropolian Opera, premierowo - „Zmierzch bogów".

„Zmierzch bogów" Ryszarda Wagnera to największy dramat muzyczny XIX wieku. Jest on częścią cyklu „Pierścień Nibelunga". Rozpoczynając od tragedii, "Śmierć Zygfryda", która została przedstawiona w "Zmierzchu bogów" Ryszard Wagner kontynuował swoje dzieło pisząc kolejno "Zygfryda", "Walkirię" aż po wprowadzenie - "Złoto Renu". Pisał więc od końca do początku, zaś komponował już w prawidłowej kolejności. Po skomponowaniu "Złota Renu" powstała muzyka do "Walkirii" i "Zygfryda".
       W "Zmierzchu bogów" Wagner dopowiada losy Pierścienia Nibelungów. W prologu opery Zygfryd żegna się z Brunhildą, przysięgając jej miłość i wyruszając po nowe przygody. Już po chwili widzowie poznają najmroczniejszą Wagnerowską postać - Hagena, przyrodniego brata Gunthera oraz Gutruny z rodu Gibichungów, syna, jak się okazuje, karła Alberyka, strażnika jaskini smoka Fafnera z "Zygfryda". Hagen podaje Zygfrydowi napój, który zaciera w jego pamięci wspomnienie o Brunhildzie. Bohater nieświadomie zdradza ukochaną, co pozwala ostatecznie Hagenowi podstępnie go zgładzić. W finale, w czasie pogrzebu Zygfryda wody Renu występują z brzegów, Brunhilda skacze w płomienie żałobnego stosu, a ogień sięga samej krainy Walhalii, pochłaniając bogów i bohaterów.
       Wagner pisał Zmierzch bogów 24 lata. Libretto oparł na słynnym średniowiecznym germańskim eposie "Pieśń o Nibelungach". Zgodnie z tytułem, w czwartej części tetralogii ukazał przełomowy moment schyłku panowania bogów nad Ziemią, chwilę, w której to Ludzkość, zahartowana w ogniu stosu żałobnego Zygfryda, obejmuje nad nią władanie.
       Premiera dzieła odbyła się 17 sierpnia 1876 roku w Beyreuth. Już w styczniu 1888 roku "Zmierzch bogów" mogli po raz pierwszy oglądać widzowie Metropolitan Opera (Brunhildą była wtedy Lilli Lehmann, Zygfrydem Albert Niemann). Najsłynniejszym „drugim" Zygfrydem w historii opery był Lauritz Melchior, a wśród głośnych światowych wykonawców partii Hagena znalazł się m.in. polski bas Edward Reszke.
       W obsadzie sobotniej premierowej wersji „Zmierzchu bogów" znalazły się gwiazdy znane z poprzednich części cyklu, m.in. Deborah Voigt jako Brunhilda i Gary Lehman jako Zygfryd.
      
       MET Live in HD - Richard Wagner „Zmierzch bogów"
       sobota, 11 lutego, godz. 18 duża sala kina Światowid
       cena biletu: 50 zł
      
       Wykonawcy: Deborah Voigt jako Brünnhilde, Wendy Bryn Harmer jako Gutrune, Waltraud Meier jako Waltraute, Gary Lehman jako Siegfried, Iain Paterson jako Gunther, Eric Owens jako Alberich, Hans-Peter König jako Hagen
       Robert Lepage - reżyser
       James Levine - dyrygent.
      
Edyta Jasiukiewicz, CSE Światowid

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama