UWAGA!

Najlepsze rosyjskie filmy w kinie Światowid

 Najlepsze rosyjskie filmy w kinie Światowid

Rosjan w Elblągu jest coraz więcej. Nadarza się okazja, żeby poznać lepiej naszych sąsiadów. Nie przez pryzmat przypadkowych spotkań w supermarkecie, a poprzez najlepsze współczesne rosyjskie filmy. W kinie Światowid odbędzie się Festiwal Filmów Rosyjskich 7. Sputnik nad Polską. Do kina rosyjskiego będzie należał ostatni tydzień listopada.

Największy na świecie coroczny Festiwal kina rosyjskiego odbywa się w Warszawie, a także w kilkudziesięciu największych miastach Polski (m.in. Krakowie, Poznaniu, Gdańsku, Wrocławiu).
       Festiwal "Sputnik nad Polską" krzewi kulturę rosyjską w Polsce. Stanowi doskonałą możliwość do przełamywania różnic i obalania stereotypów dzielących Polaków i Rosjan. Festiwal „Sputnik nad Polską” jest projektem niekomercyjnym, dającym polskiej widowni niepowtarzalną okazję, aby zapoznać się z wartościowymi produkcjami, które nie są dystrybuowane w naszych kinach. Po długim czasie zapomnienia rosyjskiej kinematografii polska publiczność ma okazję zapoznać się z twórczością najwybitniejszych artystów zza wschodniej granicy.
       Program Festiwalu Filmów Rosyjskich 7. Sputnik nad Polską
       23.11 (sobota), godz. 20
       „Żyć”, reż. W. Sigariew, 2012, 120 min
       Bohaterowie filmu nagle i w okrutny sposób tracą bliskie im osoby. Tragedia pozbawi ich woli życia. Coś jednak sprawi, że przeciwstawią się swojemu przeznaczeniu i podejmą walkę o lepszą przyszłość. Czy uda im się pokonać samą śmierć?
       24.11 (niedziela), godz. 20
       „Wujaszek Wania”, reż. A. Konczałowski, 1970, 104 min
       Profesor Aleksandr Sieriebriakow ze swoją młodą żoną, Heleną, przybywa do majątku ziemskiego, odziedziczonego po pierwszej żonie i zarządzanego przez jej brata, Iwana Wojnickiego. Profesor chce sprzedać posiadłość, Wojnicki kocha się zaś skrycie w jego żonie, którą na miejscu uwodzi przyjaciel rodziny – dr Astrow. W nim z kolei zakochana jest córka profesora – Sonia. W tej dusznej atmosferze prowincji, pośród wzajemnych żalów i tłumionych namiętności dojdzie wkrótce do dramatycznego wybuchu skrywanych emocji... Film Andrieja Konczałowskiego należy do żelaznej klasyki kina radzieckiego i jest najwybitniejszą adaptacją Czechowa na ekranie.
       25.11 (poniedziałek), godz. 20
       „Ja”, reż. I. Wołoszyn, 2009, 89 min
       Film „Ja” to portret straconego pokolenia lat 90-tych, pogrążonego w narkotykach i zagubionego w kryminalnej rzeczywistości ówczesnej Rosji. Bohater filmu, młody chłopak z prowincji, przygodę z narkotykami zaczął już w dzieciństwie. Jego znajomi to głównie narkomani, przestępcy, punkowcy. Chłopak w wolnych chwilach pisze awangardowe sztuki teatralne. Aby uciec przed poborem do wojska, daje się zamknąć w szpitalu psychiatrycznym. Pobyt tam okazuje się gorzką lekcją życia: przymusowe leczenie, utarczki z sanitariuszami, halucynacje. Życie w „domu wariatów” przeplata się z kołaczącymi się w jego głowie wspomnieniami z dzieciństwa, w którym centralne miejsce zajmuje Guru o pseudonimie Rumun – zabójca i narkoman.
       26.11 (wtorek), godz. 20
       „Syberia Monamor”, reż. S. Ross, 2011, 102 min
       Późna jesień na Syberii. W opuszczonej wiosce, pośrodku tajgi, żyje starzec Iwan i Lieszka – jego siedmioletni wnuk. Obaj czekają na ojca chłopca, który opuścił ich dwa lata temu i dotąd nie wrócił. W sąsiedztwie grasuje wataha bezdomnych psów, która pożera wszystko, co żyje. Jeden z tych psów to najlepszy przyjaciel Lieszki. To staje się powodem częstych kłótni z dziadkiem. Wuj Jury, daleki krewny rodziny, przynosi im czasem trochę jedzenia. Podczas jednej z wypraw wuj Jura zostaje zaatakowany przez bezdomne psy i znika bez śladu.
       27.11 (środa), godz. 20
       „Italianiec”, reż. A. Krawczuk, 2005, 92 min
       Sześcioletniego Wanię, wychowanka domu dziecka, ma zamiar adoptować włoska rodzina – stąd jego przezwisko „Italianiec”. Czeka go beztroskie życie pod śródziemnomorskim słońcem, ale największym pragnieniem chłopca jest odnalezienie biologicznej matki.
       28.11 (czwartek), godz. 20
       „Tulipan”, reż. S. Dworcowej, 2009, 100 min
       Asa młody marynarz, który po ukończonej służbie wojskowej wraca w rodzinne strony. Mieszka kątem u siostry Samal, choć jej mąż, milczący pasterz Ondas z trudem akceptuje obecność chłopaka. Asa chce wiele: chce samodzielności, własnego domu, stada owiec, wielbłądów, ale także – komfortowego życia, jakie zna z kolorowych magazynów, baterii słonecznych na jurcie, motocykla, którym objeżdżałby codziennie swoje „ranczo”. Tymczasem, aby zdobyć stado i móc zapewnić sobie byt, Asa musi najpierw znaleźć żonę. A to nie jest wcale takie proste. Jedyną szansą Asy jest dziewczyna o rzadkim imieniu Tulpan. Jak się okazuje, nie tylko Asa ma marzenia. Tajemnicza Tulpan odtrąca zaloty, za pretekst podając odstające uszy marynarza.
       29.11 (piątek) godz. 20
       „Pragnienie”, reż. D. Tjurin, 2013, 102 min
       Życie Kostii dzieli się na dwie części. Przed i po Czeczenii. Rzecz nie w samej wojnie, ale w wypadku, do którego podczas niej doszło. Wybuch czołgu powoduje poważne poparzenia całego ciała. Chłopak ukrywa twarz, niechętnie obcuje ludźmi. Ból życia uśmierza hektolitrami alkoholu. Pewnego dnia dowiaduje się o zniknięciu swojego kolegi z wojska. Rusza na poszukiwania, dzięki którym coś się w nim zmienia. Znów czuje się potrzebny. A dzięki relacji z cierpiącym na bezsenność synkiem sąsiadki, Kostia wraca do swojej życiowej pasji – rysowania.
      
       Miejsce: Sala kameralna
       Cena biletu : 10 złotych (za film)
       Bilety na film można nabyć online lub w kasie Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Kasa jest czynna od poniedziałku do piątku od godz. 14.30 do 20.30. W soboty i niedziele od godz. 11.30 do 20.30.
       Więcej informacji pod numerem: (55) 611 20 56 lub pisząc na adres: kino@swiatowid.elblag.pl.
      
Karolina Śluz, CSE Światowid

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)