UWAGA!

Kolaż z cyfrowej biblioteki

 Elbląg, W warsztatach kolażu wzięło udział kilkanaście osób
W warsztatach kolażu wzięło udział kilkanaście osób (fot. Mikołaj Sobczak)

Bogate zasoby cyfrowe Polony i Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej nie tylko poszerzają naszą wiedzę, ale mogą świetnie nadawać się do tworzenia kolażu. Przekonali się o tym uczestnicy najnowszych warsztatów zorganizowanych w Bibliotece Elbląskiej. Zobacz zdjęcia.

Biblioteka Elbląska prowadzi od kilkunastu tygodni projekt "Rusz książką! Kampania promująca czytelnictwo", dofinansowaną ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego. Jednym z jego elementów są różne warsztaty, w sobotę przyszedł czas na naukę kolażu. Pod czujnym okiem znanego elbląskiego grafika Janusza Kozaka (znanego jako Gore77) kilkanaście osób przygotowywało swoje prace, wykorzystując bogate zasoby cyfrowej biblioteki Polona i Elbląskiej Biblioteki Cyfrowej.

- Przyszedłem na warsztaty z ciekawości, by poszerzyć swoje horyzonty – mówi pan Paweł, jeden z uczestników warsztatów. - Wziąłem losowo poszczególne elementy, zobaczymy, co z tego wyjdzie. Pierwszy raz biorę udział w takim tworzeniu, na co dzień bawię się raczej w grafikę komputerową niż w wycinanki – dodaje z uśmiechem.

- W domu prowadzę bullet journal, lubię używać washi tape’ów.To jest trochę podobne do kolażu – mówi pani Agata, która przyznaje, że trafiła na zajęcia zupełnie przez przypadek. - Zadzwoniła do mnie moja mama, że są zajęcia z kolażu, bo myślała, że moje dzieci, a jej wnuki, mogłyby przyjść. Okazało się, że to zajęcia dla dorosłych, więc dzieci pojechały z dziadkiem do domu, a ja chętnie zostałam – śmieje się.

- To kolejne zajęcia, w których biorę udział. Poprzednie były w stylu zin – robienie książek wraz z ich drukowaniem i bardzo mi się to spodobało – przyznaje pani Elwira.

Zanim uczestnicy warsztatów przystąpili do tworzenia własnych kolaży z wykorzystaniem dostarczonych przez Bibliotekę Elbląską materiałów – zdjęć, ilustracji, map, fragmentów artykułów, wydrukowanych z cyfrowych bibliotek., Janusz Kozak wprowadził w specyfikę tej trudnej sztuki, opowiadając o jej historii i prezentując prace znanych twórców. Wiele mówił również o kontrkulturze, która używała kolażu do budowania różnych przekazów.

  Elbląg, Jedna z prac w trakcie tworzenia
Jedna z prac w trakcie tworzenia (fot. Mikołaj Sobczak)

- Te obrazki są trudne, są wyzwaniem dla widza. Chodziło o zderzanie ze sobą różnych rzeczy, które są z różnych światów. W początkach kolażu to było łączenie np. materiału z kawałkiem deski lub papierem, w kontrkulturze zderzano ze sobą ikoniczne postaci, w zaskakujących kontrowersyjnych zestawieniach, tworząc surrealistyczną opowieść o świecie, który przecież tak naprawdę wygląda. Czy to takie odległe od codzienności czy jakiegoś serwisu telewizyjnego czy internetowego? – pytał retorycznie Janusz Kozak, dając uczestnikom warsztatów zupełną wolność tworzenia. Ograniczeniem nie był nawet format prac, choć punktem wyjścia był A4.

- Jest możliwe rozbudowywanie, przycinanie, robienie czegokolwiek. Zachęcam do tego, byście przenieśli na prace wasze własne doświadczenie, swoje poczucie humoru, żebyście spróbowali użyć waszego potencjału, jeśli na przykład fotografujecie, rysujecie, malujcie. Wprowadźcie rodzaj pewnej gry, wykorzystajcie to w kolażu – zachęcał prowadzący zajęcia.

Uczestnicy podeszli do prac bardzo kreatywnie, a efekty możecie zobaczyć w naszym fotoreportażu.

Wolnych miejsc na kolejne sierpniowe zajęcia z kolażu już nie ma. To pokazuje, że elblążanie chętnie korzystają z tego rodzaju propozycji i lubią zajęcia warsztatowe, na których widać efekty twórczej pracy Biblioteka Elbląska zorganizuje jeszcze dwie tury w październiku, o szczegółach poinformujemy.

RG

Najnowsze artykuły w dziale Biblioteka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Kolarz z biblioteki, - pff, a nie lepiej do nas przyjechać na trening I spróbować swoich sił, ja rozumię, że dobrze kiedy kolarz jest oczytany, ale żeby mu robić jakieś warsztaty, u nas w warsztacie robi jeden kolarz, ale z czytaniem u niego kiepsko, za to spawa dobrze- tak mówią znajome.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  3
  Też kolarz(2023-08-20)
 • Czy chodziło o kolasz?
 • I po co te kpiny dyletantów. KOLAŻ- technika artystyczna polegająca na łączeniu różnych elementów tworzących jednolitą formę wypracowaną przez autora takiego obrazu. Słowo pochodzi z języka francuskiego, stąd w języku polskim posiada końcówkę Ż. Bardzo nie lubię jak ktoś udając kpiarza ocenia zjawisko, o którym ma mgliste pojęcie, a chce być dowcipnym. A to jest w efekcie po prostu żenujące. Chociaż wysoko cenię kolarzy, bo akurat ta dyscyplina sportu jest jedną z najtrudniejszych i wymaga przeogromnego wysiłku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  0
  Aj oj ej.(2023-08-21)
 • Było super. Dzięki biblioteka!
Reklama