UWAGA!

„50 000 sztuk cegieł ponad plan” (Głos z przeszłości, odc. 73)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 104, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 104, 1950 r.

- Cegielnia nr II w Lęborku zobowiązała się podnieść produkcję cegieł o 95 proc. i wezwała do podjęcia podobnego zobowiązania cegielnię Suchacz I – pisała prasa w 1950 r.

W kolejnym odcinku „Głosu z przeszłości” na trochę wyjedziemy poza Elbląg, ale spokojnie – zobaczymy też, co się działo w mieście w 1950 r. Zapraszamy na podróż w czasie.

 

Na cześć 1 Maja cegielnie Wybrzeża wyprodukują ponad plan setki tysięcy cegieł

Pragnąc uczcić święto 1 Maja cegielnie Wybrzeża postanowiły zwiększyć produkcję materiałów budowlanych, a przede wszystkim cegieł. W tym celu Państwowa Cegielnia Nadbrzezie III wezwała inne zakłady tego typu do wypału cegieł w ciągu całego roku. Doświadczenia przeprowadzone w cegielni Nadbrzezie III udowodniły, że całoroczny wypał cegieł jest możliwy.

Cegielnia nr II w Lęborku zobowiązała się podnieść produkcję cegieł o 95 proc. i wezwała do podjęcia podobnego zobowiązania cegielnię Suchacz I.

Robotnicy cegielni Sadlinki podjęli zobowiązanie wyprodukowania w ciągu kwietnia 10 000 cegieł ponad normę. Cegielnia w Ryjewie wyprodukuje ponad plan 5000 sztuk cegieł, Suchacz II powiększy produkcję w kwietniu o 50 proc. cegielnia Dębice – o 25 proc., Kałdowo – o 100 proc. Cegielnia nr IV w powiecie elbląskim wykona w ciągu kwietnia 50 000 sztuk cegieł ponad plan, a cegielnia w Nowej Wsi – 10 000 sztuk.

 

Wystawa poświęcona pradziejom Pomorza

Naczelna dyrekcja Muzeów i Ochrony Zabytków zorganizowała w średniej szkole ogólnokształcącej nr 1 w Elblągu, przy ul. Pocztowej, wystawę objazdową, poświęconą pradziejom Pomorza. Wystawa czynna będzie do 17 bm. Wstęp bezpłatny

 

Odczyt krajoznawczy

W dniu 16 bm. w niedzielę, o godzinie 11, odbędzie się w sali konferencyjnej MRN popularny odczyt krajoznawczy, ilustrowany przezroczami, na temat zabytków i obiektów turystycznych rejonu elbląskiego.

 

Tereny przyszkolne powinny być oczyszczone od śmieci

Przy ul. Częstochowskiej w Elblągu wyremontowano przed kilku miesiącami piękny budynek, w którym mieści się przedszkole i szkoła podstawowa.

Obok tego budynku znajdują się doły po okopach niemieckich, pełne rozmaitych odpadków. Ponieważ odpadki te zatruwają powietrze, Zakład Oczyszczania Miasta powinien jak najszybciej je wywieźć.

 

Konferencje powiatowe PZPR w Lęborku i Malborku

W niedzielę, dnia 16 bm. odbędzie się w sali Komitetu Powiatowego PZPR w Lęborku powiatowa konferencja partyjna. Obrady konferencji rozpoczną się o godz. 9.

W tym samym dniu odbędzie się również konferencja powiatowa PZPR w Malborku.

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 104, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • Jak to miło wejść co niedzielę na Głos z przeszłości i nie musieć czytać wypocin towarzysza Kilińskiego.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  7
  Teofil Skorupa niezalogowany(2023-01-08)
 • Tak zwany powrót do PRZESZŁOŚCI jest w dzisiejszych czasach dobrym pomysłem, gdyż obecnie wyraźnie widać luki w wiedzy nowego pokolenia o tamtych czasach. A właśnie gazety, dokumenty, mapy czy nawet przewodniki turystyczne z tamtych lat są ciekawym źródłem wiedzy o naszej przeszłości. Redakcja teraz publikuje artykuły z Głosu Wybrzeża z 1950 roku. Myślę, że należałoby się przenieść w czasie i publikować artykuły z Głosu Elbląga wydawanego oddzielnie, o ile pamiętam, od marca 1957 do czerwca 1975 roku jako mutację tego głównego, gdzie była specjalna wkładka (ostatnia strona albo przedostatnia w wydaniu poniedziałkowym), na której zamieszczano informacje dotyczące naszego miasta i powiatu. Takie artykuły byłyby bardziej interesujące elblążan, bo koncentrowały się na problemach i życiu Elbląga.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  Powiew byłych wiatrów.(2023-01-08)
 • Nic w pierwszym ogólniaku nie zorganizowali, byłem dzisiaj, żadnej wystawy o pradziejach pomorza tam nie ma!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  4
  TeofilSkorupka(2023-01-08)
 • To już nie są pojedyncze przypadki. Wzbiera fala w Kościele Iza: "Nie chcę być w Kościele, który trzeba ciągle usprawiedliwiać". Artur: "Poczułem się wykluczony, gdy ksiądz powiedział, że powinienem leczyć się z homoseksualizmu". Nela: "Czułam się zmęczona brakiem swojego miejsca". Coraz więcej Polaków odchodzi z Kościoła katolickiego. Część z nich dokonuje konwersji do Kościołów protestanckich. BRAWO POLACY!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  2
  8* i kler(2023-01-09)
 • Szczególnym przykładem jest Brazylia, w której kilkadziesiąt milionów katolików w ostatnich latach odeszło z Kościoła katolickiego, tworząc tysiące nowych denominacji protestanckich - głównie zielonoświątkowych i ewangelikalnych
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  2
  Idziemy w dobra stronę(2023-01-09)
Reklama