UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... związek żeglarski "Zalew Wiślany" ochrzcił trzy żaglówki

 Elbląg, Dawno temu w Elblągu... związek żeglarski "Zalew Wiślany" ochrzcił trzy żaglówki
fot. Westpreußische Zeitung

W niedzielę na terenie siedziby związku żeglarskiego "Zalew Wiślany" zebrała się spora liczba członków i przyjaciół stowarzyszenia, by wziąć udział w chrzcie trzech żaglówek. Jedna z nich została zbudowana przez jej właściciela nazwiskiem Czygan, który pracował nad nią pieczołowicie wiele lat.

Żaglówka, która stała jeszcze na wysokim rusztowaniu, jest dowodem na to, że jej właściciel wykonał swoją pracę bardzo starannie, przykładał wielką wagę do szczegółów i poświęcał jej każdą wolną minutę, o czym już wcześniej szczegółowo informowaliśmy na naszych łamach. Przewodniczący stowarzyszania W. Dreyer powitał w swojej krótkiej przemowie gości i członków stowarzyszenia. [...]. Następnie podkreślił, jak wielką pracę włożył Czygan w budowę tej naprawdę szykownej żaglówki. Łódź otrzymała imię "Sine cura", podczas gdy pozostałe żaglówki, które stały już w porcie gotowe do wypłynięcia, będą nosić imiona "Burzyk" (niem. Sturmvogel) i "Urszula". [...] (WZ, poniedziałek, 10.05.1937 r.).

 

Złoty medal za film o Elblągu. Duży sukces wschodniopruskich amatorów filmowych w Budapeszcie

Wschodniopruscy amatorzy filmowi zrzeszeni w związku niemieckich amatorów filmowych otrzymali złoty medal w kategorii filmów podróżniczych w międzynarodowym konkursie filmowym w Budapeszcie za swój wschodniopruski film pod tytułem "Statki płyną poprzez morza i góry". W filmie tym, w którym Elbląg odgrywa ważną rolę i nad którym pracował między innymi pan Ehm z Elbląga, została pokazana podróż rzeką Elbląg oraz jeziorem Druzno do Oberlandzkich jezior. Obecny podczas przyznawania nagród niemiecki przedstawiciel, który połączył swoją podróż do Budapesztu z podróżą służbową do południowych Niemiec, Adolf Paul Kallweit z Królewca (niem. Königsberg), był bardzo oklaskiwany, gdy sekretarz stanu dr Pfeiffer przekazał mu medal składając mu gratulacje w języku niemieckim. Dr Kallweit dziękował w języku niemieckim i węgierskim. Jego przemowa była co rusz przerywana gromkimi okrzykami "Heil". Związek niemieckich amatorów filmowych pracuje w Prusach Wschodnich pod protektoratem filmowej jednostki NSDAP. (WZ, poniedziałek, 10.05.1937 r.).

 

Jesienią odbędzie się w Elblągu spotkanie marynarki

Rodzinne spotkanie członków marynarki wojennej, które odbyło się w sobotę w Angielskim Zdroju (niem. Englisch Brunnen, dziś Browar Elbląski), rozpoczęło się od comiesięcznego apelu. Przewodniczący marynarki Freyer wspomniał przy tym o tragicznym wypadku statku powietrznego "Hindenburg" oraz o zmarłych w tym wypadku, który dotknął boleśnie całe Niemcy [LZ-129 Hindenburg – niemiecki sterowiec pasażerski, największy w historii. Zapewniał podróżnym przelot przez Ocean Atlantycki w luksusowych warunkach. Nadano mu nazwę „Hindenburg” na cześć byłego prezydenta Niemiec. Po wystartowaniu z Frankfurtu z 97 osobami na pokładzie (36 pasażerów i 61 osób załogi) i trzydniowej podróży przez Atlantyk, sterowiec spłonął 6 maja 1937 r. podczas cumowania na lotnisku w Lakehurst w stanie New Jersey (USA). Zginęło 13 pasażerów i 22 członków załogi oraz główny członek załogi naziemnej, kapitan Ernst Lehmann. Odpowiadał on m.in. za starty Hindenburga. Wiele ofiar nie zginęło w płomieniach, ale zostało przygniecionych przez innych, skaczących ze statku pasażerów. Katastrofę przeżył też kapitan sterowca Max Pruss. Z ciężkimi oparzeniami trafił do szpitala. Katastrofa Hindenburga, choć nie była pierwszą katastrofą tego typu w dziejach, położyła kres wykorzystaniu sterowców do przewozu pasażerów w celach turystycznych - Wikipedia]. Członkowie uczcili pamięć zmarłych podnosząc się z miejsc. Następnie przewodniczący podał imiona jubilatów i przedstawił dwóch nowych członków nazwiskiem Klatt i Pappenroth. Liczba członków wynosi obecnie w naszej elbląskiej grupie równo 220. [...] Kolejny apel zaplanowano na 5 czerwca i będzie on połączony z imprezą Skagerrak [Skagerrak − jedna z cieśnin duńskich, położona między Danią (Półwysep Jutlandzki) a Szwecją i Norwegią (Półwysep Skandynawski. Podczas pierwszej wojny światowej w cieśninie tej miało miejsce wielkie starcie flot liniowych, tzw. bitwa jutlandzka – Wikipedia]. Konferencja jednostek administracyjnych partii hitlerowskiej odbędzie się 11 i 12 września w Elblągu. Zjedzie na nią tysiąc członków z całych Prus Wschodnich i także z okręgu gdańskiego. [...] Nie znamy jeszcze programu konferencji. [...]

Wszyscy członkowie elbląskiej grupy zebrali się w niedzielę około godz. 11.30 na cmentarzu św. Jana, by uczestniczyć w poświęceniu grobowca zmarłego przed około rokiem przewodniczącego elbląskiego oddziału marynarki wojennej Jahnke'go, który tutaj jest pochowany. Przewodniczący Freyer wspomniał zasługi zmarłego, który dla wszystkich członków był dobrym przyjacielem, na poczet marynarki. Ku czci zmarłego zaśpiewano narodowe pieśni i "Ich hatte einen Kameraden" ("Miałem towarzysza"), po czym uroczyście odkryto nagrobek (WZ, poniedziałek, 10.05.1937 r.).

 

Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z roku 1937, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Artykuły pochodzą ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do "Westpreußische Zeitung".

tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama