UWAGA!

Dawno temu w Elblągu… areszt za szaloną jazdę

 Elbląg, Przedwojenny widok na okolice Grobli Młyńskiej, dzisiaj to część ul. 1 Maja i pl. Konstytucji
Przedwojenny widok na okolice Grobli Młyńskiej, dzisiaj to część ul. 1 Maja i pl. Konstytucji (fot. archiwum autora

Wczoraj wieczorem przy Grobli Młyńskiej (niem. Mühlendamm) zbiegła się spora grupa gapiów. Kierowca wozu ciężarowego ścigał się tam z dorożką pełniącą rolę taksówki, przez co pasażerowie i inne pojazdy narażone były na niebezpieczeństwo. Ponieważ mimo prób przywoływania do porządku nie zakończono tej szalonej jazdy, policjant pociągnął nagle za cugle i zatrzymał pędzące konie. Gdy woźnica został zapytany o nazwisko, nie chciał wyznać, jak się nazywa i począł znów uderzać w konie, by te ruszyły naprzód. Udaremniono jednak jego dalszą jazdę i aresztowano go - pisała elbląska prasa w listopadzie 1900 roku. O czym jeszcze pisała?

Wiele dni do świętowania
       W tym roku święta Bożego Narodzenia wypadają wyjątkowo świątecznie. Pierwszy dzień świąt wypada we wtorek, a więc poprzedza go niedziela i wigilia w poniedziałek, a we wtorek i środę mamy dwa dni świąteczne. Sylwester również wypada w sobotę, Nowy Rok we wtorek i w kolejną niedzielę kończy się okres świąteczny (AZ, czwartek, 15.11.1900 r.).

 

Brutalne pobicie parobka
       Wczoraj po południu poważnie od ciosów nożem ranny został zamieszkały przy ulicy Wodnej (niem. Wasserstraße) parobek Friedrich Thau. Mężczyzna został napadnięty przez kilku nieznanych mu ludzi przy ulicy Gr. Stromstraße, którzy rzucili go na ziemię, po czym pojawił się parobek Karl Tolkemitt z Modrzewiny (niem. Lärchwalde) i zadał mu kilka ciosów nożem w lewe udo. Thau musiał zostać niezwłocznie zabrany do miejskiego szpitala (AZ, czwartek, 15.11.1900 r.).

 

Ostatnie przygotowania przed odsłonięciem pomnika Schichaua
       Nadprezydent von Goßler przybędzie w niedzielę, 18 listopada do naszego miasta, by wziąć udział w uroczystości odsłonięcia pomnika Ferdynanda Schichaua*. Przygotowania do tego wydarzenia mają się już ku końcowi. Wytyczono i zrównano już miejsce w Staromiejskim Ogrodzie Zabaw, gdzie stoi pomnik. Przed pomnikiem zostanie ustawiona trybuna z miejscami siedzącymi (AZ, piątek, 16.11.1900 r.).

 

Nagła śmierć nauczyciela
       Doniesiono nam właśnie o ciężkiej chorobie nauczyciela Zöpfke ze Staromiejskiej Szkoły dla Chłopców. Po krótkim pobycie w szpitalu mężczyzna zmarł na gorączkę tyfusową. Pedagog był w sile wieku, był bardzo skrupulatnym i ambitnym nauczycielem i cieszył się ogólną sympatią. Wdowa i dwójka dzieci stoją w żałobie przy jego grobie (AZ, sobota, 17.11.1900 r.).

 

Rowerzysta przejechał ośmiolatkę
       W środę w południe przejechana przez rowerzystę została ośmioletnia córka żydowskiego kantora P. z ulicy Chmurnej (niem. Sturmstraße). Dziewczynka doznała różnych urazów. Rowerzystą okazał się zamieszkały przy alei Grunwaldzkiej (niem. Holländer Chaussee) Walter B. (AZ, sobota, 17.11.1900 r.).

 

Niewielki pożar przy ulicy Garbary
       W sobotnie popołudnie o godz. 16.30 wezwano straż pożarną do domu przy ulicy Garbary 1 (niem. Lange Hinterstraße). W jednym z pomieszczeń na drugim piętrze zajęły się firany od stojącej za blisko lampy naftowej. Inne szkody nie powstały. Pożar udało się ugasić przed przyjazdem straży pożarnej (AZ, wtorek, 20.11.1900 r.).

 

Więzień wpadł w furię
       Znajdujący się od kilku dni w policyjnym areszcie rzeźnik Paul M. z ulicy Huzarskiej (niem. Ritterstrasse) rozbił wczoraj po południu w napadzie furii okna w swojej więziennej celi i zaatakował także strażnika i policjanta, którzy udali się do niego. Ponieważ nie udało się go uspokoić, założono mu kaftan bezpieczeństwa i zawieziono do szpitala (AZ, środa, 21.11.1900 r.).

 

* Posąg został ustawiony przed domem, w którym mieszkał Schichau, przy ul. Stoczniowej, w pobliżu Bramy Targowej.
      
       Co tydzień cytujemy i tłumaczymy fragmenty artykułów z gazet, które ukazywały się w Elbingu, tym razem z pierwszego dziesięciolecia XX wieku. Obecnie przywołujemy publikacje z gazety Altpreußische Zeitung" i "Elbinger Neueste Nachrichten". Korzystamy ze zbiorów cyfrowych Biblioteki Elbląskiej.

tłum. dk

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Dawniej za szaloną jazdę, ktpra stwarzała zagrożenie areszt. Dziś drogowe torpedy dostają mandacik i na tym się kończy. Uważam, że dla przestępców drogowych kary powinny być surowe i skłaniały do głębokiej refleksji.
  • Bardzo ciekawy jest ten "powrót do przeszłości". Gratuluję autorowi i pomysłu i cierpliwości w przeglądaniu i wyborze materiałów. Brawo.
  • "Sylwester również wypada w sobotę, Nowy Rok we wtorek" jakiś dziwny kalendarz mieli
  • Dokładna lokalizacja jeszcze stojącej obok Pomnika Odrodzenia (odsłoniętego 22.07.1975 roku) willi ze zdjęcia do artykułu, w której od września 1963 roku do niemal końca lat 70-tych funkcjonowała filia-wypożyczalnia gdańskiej Centrali Filmów Dokumentalnych - Filmos, znajdująca się przy ul. gen. R.Traugutta 12,która już po kompleksowej przebudowie obecnej ul. gen. Stefana Grota Roweckiego (w latach 1977-1993 al. Kaliningradzka) została ostatecznie rozebrana.
  • Brutalne pobicie parobka... - dawna Grosse Stromstrasse - ul. Duża Rzeczna znajdowała się na terenie dawnej stoczni Schichau'a, powojenny Zamech.
  • Z chwilą utworzenia województwa elbląskiego w tym budynku do momentu jego ostatecznej rozbiórki mieścił się Komitet Wojewódzki Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego (ZSL). Praktycznie znajdował się on po przeciwnej stronie byłej szkoły podstawowej, wtedy bodajże o numerze 9 oraz budynku byłej łaźni miejskiej i stacji CPN.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    4
    1
    Budbol(2023-11-25)
  • @Elek - I niewątpliwie coś skopali przy zasypywaniu fosy miejskiej. Widać, gdzie ulica Stoczniowa "siada" w dół razem z połową biurowca A1,a kiedy idzie się pocztową przy I LO jest miejsce w którym wybitnie i bezustannie wali czymś w rodzaju ścieków.
  • Niewielki pożar przy ul. Garbary... - dawna Lange Hinterstrasse - ul. Długa Tylna to obecna ul. Studzienna, natomiast obecna ul. Garbary do lat 20-tych XX wieku nosiła nazwę Kurze Hinterstrasse - ul. Krótka Tylna. Następnie obie ulice Kurze i Lange Hinterstrasse zostały połączone w jedną, otrzymując nazwę Wilhelmstrasse, na cześć Wilhelma I Hohenzollerna (1797-1888). Po wojnie ul. Bogumiła Linki, a od 1990 roku ponownie dwie osobne ulice Garbary i Studzienna. Na załączonym foto karta pocztowa z końca XIX wieku z napisem Lange Hinterstrasse mit der elektr. Strassenbahn - ul. Długa Tylna z tramwajem elektrycznym.
  • Bardzo szkoda, że ta piękna willa została rozebrana, Niestety w E-gu nie było wiele pieknych willi. Teraz te co przetrwały, niszczeją, np. willa na ul. Owocowej róg Królewieckiej, willa przy ul. Moniuszki róg Kopernika.
  • Masz rację w 100%. Mnie ciekawi, co stanie się z willą plus, dofinansowaną przez Ministra Edukacji. Czy zostanie rozebrana, czy też przekazana społeczeństwu Elbląga na cele inne, niż wskazane przez mieszkańca. Ma dalej służyć celom wyznaczonym przez PiS? Powinien o tym zadecydować przyszły Samorząd. Hashtagi: #Roman
  • ... - Gr. Stromstraße -... Raczej: Gr. Stormstraße (Sztormowa Wielka), znajdowała się na Łasztowni (Lastadia) - na terenie przejętym później przez zakłady F. Schichau.
  • Tak się zastanawiam. Czy jest to błąd tłumacza, czy nieprecyzyjna informacja, a może po prostu niezręczny skrót autorski z tego zdarzenia. Oto w artykule napisano, że KIEROWCA CIĘŻARÓWKI ścigał się z dorożką pełniącą rolę taksówki. Tymczasem z dalszej informacji wynika, że policja zatrzymała dorożkarza, który zresztą został ukarany. A co się stało z tym kierowcą ciężarówki, uciekł i nie poniósł konsekwencji za to wykroczenie ? Właśnie na ten temat brak wyjaśnienia.
Reklama