
- Na stacji kolejowej w Elblągu panuje duży ruch pasażerów. W związku z tym powstają trudności przy wykupywaniu biletów, ponieważ czynne jest tylko jedno okienko kasowe – pisała prasa o problemach elblążan w 1950 r.
Dawne teksty o Elblągu z „Głosy Wybrzeża” dostarczają na tym razem dość zróżnicowanego materiału. Na tapetę w prasówce tego tygodnia weźmiemy opiekę medyczną, szkolnictwo, komunikację i prenumeraty prasy robotniczej. Zapraszamy na podróż w czasie.
Usprawnić pomoc dentystyczną dla ludzi pracy
„Elbląg ma 9 lekarzy dentystów, z których 6 pracuje w ramach społecznej służby zdrowia w ośmiu poradniach. Ubezpieczalnia Społeczna prowadzi 4 poradnie i zatrudnia 4 lekarzy, przeciętnie po 4 godziny dziennie: dwie poradnie czynne są przy Miejskim Ośrodku Zdrowia, z których jedna obsługuje młodzież szkół podstawowych, a druga przyjmuje nieubezpieczonych. Dwie poradnie czynne są dla młodzieży szkół średnich.
Liczba poradni Ubezpieczalni Społecznych jest za mała w stosunku do liczby ubezpieczonych i dlatego narzekania ludności robotniczej na trudności związane z przyjęciem przez lekarza dentystę są często słuszne.
Przejęcie ogólnej opieki nad zdrowiem ludzi pracy przez miejskie ośrodki zdrowia dało pozytywne rezultaty. Należy więc oczekiwać, że i sprawa pomocy dentystycznej ulegnie radykalnej zmianie po przejęciu przez ośrodki od Ubezpieczalni Społecznej tej dziedziny lecznictwa. Powodem, dla któego lecznictwo dentystyczne nie zostało dotychczas przejęte przez ośrodki zdrowia, jest brak gabinetów dentystycznych, o uzyskanie których miasto czyni usilne starania.
Chorzy jednak, potrzebujący szybkiego zabiegu dentystycznego, nie mogą czekać na urządzenie nowych gabinetów, to też sprawa powiększenie przez Ubezpieczalnię Społeczną liczby swoich przychodni, przez wykorzystanie wszystkich zamieszkałych na terenie miasta lekarzy dentystów”.
Uruchomić drugie okienko kasowe na stacji w Elblągu
„Na stacji kolejowej w Elblągu panuje duży ruch pasażerów. W związku z tym powstają trudności przy wykupywaniu biletów, ponieważ czynne jest tylko jedno okienko kasowe. Zaznaczyć należy, że ogółem istnieją cztery kasy, w których trzy są nieczynne. Uruchomienie drugiego okienka uprawniłoby znacznie obsługę pasażerów”.
Nie będzie zabaw w salach gimnastycznych
„W trosce o rozwój kultury fizycznej i odpowiednie wykorzystanie istniejących urządzeń sportowych wydany został zakaz urządzania zabaw w salach gimnastycznych. Zakaz ten obejmuje również szkolne sale gimnastyczne”.
Szkolenie ideologiczne nauczycieli
„Komisja szkolenia ideologicznego przy powiatowym oddziale ZNP zwołała w tych dniach pierwszą naradę delegatów nauczycielskich zakładowych organizacji związkowych. Jak na konferencji stwierdzono, doszkalanie ideologiczne nauczycieli posunęło się znacznie naprzód”.
Uwaga czytelnicy prasy!
„W związku z organizacją Państwowego Przedsiębiorstwa Kolportażu „Ruch” w Elblągu i wprowadzeniem nowych zasad prenumeraty zauważono niedociągnięcia w dostarczaniu prasy robotniczej. Niedociągnięcia te dotknęły jednak tylko tych, którzy prenumerując pisma indywidualnie nie odnowili prenumeraty przed dniem 25 ub. m. Był to bowiem ostateczny termin dla indywidualnych prenumeratorów.
Prenumeratę indywidualną należy zgłaszać za pośrednictwem poczty. Państwowe Przedsiębiorstwo Kolportażu, mające w Elblągu swą siedzibę przy ul. Królewieckiej 73, załatwia wyłącznie prenumeraty zbiorowe dla zakładów pracy oraz przyjmuje ogłoszenia”.
Źródło: Głos Wybrzeża nr 20, 1950 r.
Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.