UWAGA!

Kruszy się kopie o osiedlenie lekarza-pediatry (Głos z przeszłości, odc. 118)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 171, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 171, 1950 r.

- Zaniepokoiła zatem miejscową opinię publiczną wiadomość, że Elbląg nie będzie drugą, stałą siedzibą Państwowego Teatru im. Jaracza. Czynniki, które zdecydowały o tym brały pod uwagę m. in. brak odpowiedniego gmachu dla stałego teatru w Elblągu – pisała prasa w 1950 r.

Co tym razem w naszym cotygodniowym przeglądzie prasy z 1950 roku? Nieudany odczyt, brak siedziby dla teatru, sukcesy przodowników pracy i jeszcze więcej. Zapraszamy na podróż w czasie.

 

Pożyteczny odczyt, na który przybyły tylko 4 osoby

"W ramach obchodu II Tygodnia Zdrowia staraniem lekarza miejskiego i Polskiego Czerwonego Krzyża, zorganizowano w sali obrad Miejskiej Rady Narodowej odczyt dr Świcowej, lekarza kliniki dziecięcej Wojewódzkiej Poradni dla Matki i Dziecka. Tematem odczytu miała być walka z chorobami dzieci w okresie letnim. Organizatorzy zawiadomili o odczycie Ligę Kobiet, Powiatową Radę Związków Zawodowych, zakłady pracy zatrudniające kobiety oraz pracowników służby zdrowia.

Na odczyt przybyło tylko 4 pracowników służby zdrowia. Inni zainteresowani zlekceważyli tę sprawę. Co gorsza, nie przybył nawet jeden z jego organizatorów – pełnomocnik PCK. Oczywiście odczyt nie odbył się. Jest to rażący przykład lekceważenia zagadnień, którym patronuje służba zdrowia w dziedzinie opieki nad dzieckiem. Koszty przejazdu prelegentki i przygotowania do odczytu zostały zmarnowane. A działo się to w Elblągu, w którym z uwagi na wielką ilość zachorowań dzieci, kruszy się kopie o osiedlenie lekarza-pediatry".

 

W Elblągu powinien powstać stały teatr

"Poważny wkład w życie kulturalne Elbląga wniósł Państwowy Teatr im. Jaracza, który zorganizował dziesiątki przedstawień dla robotników, dla przodowników pracy i racjonalizatorów.

Wielkie powodzenie przedstawień Teatru im. St. Jaracza w Elblągu, uczyniło bardzo aktualnym zagadnienie budowy stałej siedziby teatru.

Zaniepokoiła zatem miejscową opinię publiczną wiadomość, że Elbląg nie będzie drugą, stałą siedzibą Państwowego Teatru im. Jaracza. Czynniki, które zdecydowały o tym brały pod uwagę m. in. brak odpowiedniego gmachu dla stałego teatru w Elblągu.

Sprawą tą powinno zainteresować się prezydium MRN. Żaden bowiem zespół amatorski ani gościnne występy, nie wypełnią wielkiej luki kulturalnej, która nastąpiłaby po zlikwidowaniu teatru im. Jaracza".

 

Załoga Blaszanki przekroczyła plan półroczny

"Na rzucone przez cementownię "Grodziec" wyzwanie, Warmińska Fabryka Wyrobów Metalowych przystąpiła do współzawodnictwa długofalowego i zobowiązała się wykonać plan roczny na dwa miesiące przed terminem. Realizacja tego zobowiązania do 20 dnia bm. przedstawia się następująco: plan produkcyjny za I półrocze został już wykonany tonażowo w 118 proc. a wartościowo w 122,5 proc.

Mimo trudności lokalowych, powodujących niedociągnięcia w zakresie higieny i bezpieczeństwa pracy, robotnicy fabryki pracują z całkowitym oddaniem. W wykonywaniu planów produkcyjnych przoduje brygada trzykrotnego przodownika pracy tow. Staręgi i brygada cynowników. Ponadto wyróżniają się racjonalizatorzy: tow. Dąbrowski, tow. Ingram i tow. Straniawski.

Załoga FWM nie zawiedzie w realizacji pierwszego planu 6-letniego".

 

Uwaga wykładowcy II stopnia

"W dniu 24 bm. o godz. 16 odbędzie się w sali konferencyjnej przy ul. Mierosławskiego 5, posiedzenie komisji szkoleniowej PZPR z udziałem wykładowców kursu II stopnia. Na posiedzeniu członkowie komisji szkoleniowej zapoznają się z przebiegiem egzaminów na kursie II stopnia oraz z planem dalszej pracy komisji egzaminacyjnej".

 

Dyżury aptek

"Apteka Pod Aniołem, ul. 1 Maja od godz. 19-9".

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 171, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • A co tam w wielkim świecie Elbląga aktualnie ? Ponoć w Polsce mają powstać mimi Centra Nauki i może nasze miasto aplikowało o tą inicjatywę !
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
    4
    2
    halo panie redaktorki(2023-11-19)
  • @halo panie redaktorki - może chociaż w Tolkmicku
  • @p .s - mini Centra Nauki
  • Walka o samodzielny teatr w Elblągu trwała praktycznie do 1976 roku, kiedy 27 marca oficjalnie powołano Teatr Dramatyczny. Wcześniej tj od września 1949 roku do utworzenia naszego teatru funkcjonowała Scena Filialna Teatru Miejskiego im. Stefana Jaracza w Olsztynie. Pierwszym spektaklem tej Sceny było wystawienie komedii Aleksandra Fredry "Pan Jowialski" z gościnnym udziałem wybitnego aktora Ludwika Solskiego. Nastąpiło to 26 września 1949 roku, a spektakl odbył się w sali gimnastycznej byłej Sz. P nr 3,obecnie sportowej przy ulicy Agrykola. Nie był to pierwszy teatr w Elblągu, gdyż w listopadzie 1945 roku rozpoczęła działalność grupa teatralna utworzona przez przybyłego z Warszawy aktora Bronisława Romaniszyna. Istniała ona do 1949 roku. Pierwsze sztuki wystawiano w restauracji "Adria", którą zamieniono później w klub "Kosmos".
  • @Teatroman amator - à propos cosmosu. Wczoraj Rakieta Space X, notabene największa na Ziemii, przekroczyła pułap 200 km w góre nieba. To był test tzw. separacji zbiornikowca z paliwem, który wyniósł cały oojazd kosmiczny ponad granice atmosfery, więc reszta nie ma znaczenia. Kolejny lot w przyszłym roku ma osiągnąć orbitą i silniki nie będą wygaszane. Wcześniejsza próba Gwiezdnego Statku jak nazywany, przeszedł już pomyślnie etap wystrzału ze stanowiska startowego spaceportu
  • @p .s - pojazd
  • Gdyby nie 15.10.2023 to za pięć lat ten słuszny trynd informacyjny byłby znowu żywy...
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    GłębokaMyśl(2023-11-21)
Reklama