UWAGA!

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (wybrany wątek)
  • Zakręt w Dąbrowie na drodze 504 jest piekielnie zdradliwy. Przynajmniej raz w roku ktoś z niego wypada z powodu nadmiernej prędkości. Opisany krzyż mnie zawsze intrygował. Teraz już wiem dlaczego tu stoi.
  • Z powodu nadmiernej prędkości. To przyczyna wypadków nie tylko w Dąbrowie. Przeczytałem fragment o zniszczeniach wojennych. No cóż, Niemcy stosowali taktykę "spalonej ziemi" jak wszędzie A artyleria radziecka ostrzeliwała przecież tereny należące do Niemiec. Stąd tak wiele zniszczeń. A wcześniej Niemcy nieśli na wschód swoją Kulturkampf, jak głosił Goebbels, bombardując i niszcząc cywilne obiekty. Hashtagi: #Roman
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    8
    9
    RomanR(2023-09-16)
  • @RomanR - Romanie, to nie Niemcy zniszczyli zabudowania, a zrobili to Rosjanie, stosując właśnie taktykę „ spalonej ziemi”( porównaj to z tym, co dzieje się w Ukrainie). Kulturkampf to czasy Bismarcka i odnosiły się do niszczenia polskiej kultury i języka w zaborze pruskim. Wejście wojsk radzieckich na te ziemie dla ówczesnych mieszkańców tych ziem było ogromnym zaskoczeniem, więc nie pisz, że sami zniszczyli swoje domostwa.
  • Nie ja wywinąłem Ci kciukiem. Taktykę spalonej ziemi stosowali Rosjanie wycofując się latem 1941r. przed nacierającymi Niemcami paląc łany zbóż, by pozbawić ich żywności. Chat i budynków nie palili, gdyż pozostawała tam miejscowa ludność. Natomiast Niemcy, wycofując się latem 1944r. palili zboża, zrywali tory, wysadzali budynki z czystej zemsty. Zimą, podczas ofensywy Armii Czerwonej, wysadzali także budynki zasłaniające im przedpole. Wszak posiadali jeszcze artylerię. Rosjanie, ziemię elbląską na mapach mieli oznaczoną jako niemieckie terytorium, zatem nie patyczkowali się pamiętając ruiny pozostawione za swymi plecami, na rosyjskich terenach. Grunt, że Dąbrowa została odbudowana i rozbudowana. A Samorząd, mógłby zadbać bardziej. Szkoda, że zabrakło Dąbrowy w Funduszu Obywatelskim. Hashtagi: #Roman
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    7
    3
    RomanR(2023-09-16)
Reklama