UWAGA!

Powiększyć szeregi ZHP (Głos z przeszłości, odc. 67)

 Elbląg, Głos Wybrzeża nr 97, 1950 r.
Głos Wybrzeża nr 97, 1950 r.

- W ramach akcji higieny i estetyki koło BHP stoczni rozpoczęło pracę celem oczyszczenia i doprowadzenia do estetycznego wyglądu terenów zakładu – pisała prasa o Stoczni Rzecznej w 1950 r.

Troska o bezpieczeństwo pracy w Stoczni Rzecznej

W Stoczni Rzecznej w Elblągu nastąpiła poważna poprawa stanu bezpieczeństwa i higieny pracy. Celem podniesienia bezpieczeństwa pracy w warsztacie mechanicznym zbudowano m. in. osobny wyłącznik przy pile mechanicznej, zamiast czynnego dotąd jednego wyłącznika, który obsługiwał wiertarkę i piłę.

Pracownicy zatrudnieni przy szlifierkach we wszystkich działach otrzymali okulary ochronne. Poważnie uzupełniono wyposażenie straży przeciwpożarowej. Poza tym zwiększono dwukrotnie ilość punktów oświetlenia terenu stoczni oraz przeniesiono ambulatorium do odpowiedniejszego pomieszczenia.

W najbliższym czasie obrabiarki w stolarni zostaną wyposażone w pasy skórzane. W ramach akcji higieny i estetyki koło BHP stoczni rozpoczęło pracę celem oczyszczenia i doprowadzenia do estetycznego wyglądu terenów zakładu.

 

Narada harcerzy

W Elblągu odbyła się narada powiatowej komendy Związku Harcerstwa Polskiego, na której omówiono dotychczasowy rozwój organizacji oraz ustalono plan pracy na przyszłość. Spośród uchwał narady wymienić należy postanowienie o wyborze przez młodzież szkół podstawowych, należącą do harcerstwa, drużynowych, którzy dotychczas byli mianowani przez komendę hufca.

Uczestnicy narady postanowili powiększyć szeregi ZHP, szczególnie na wsi.

 

Kurs języka rosyjskiego przy Związku Zawodowym Pracowników Państwowych

Staraniem oddziału Zw. Zaw. Pracowników Państwowych przy Starostwie Powiatowym uruchomiony został kurs języka rosyjskiego dla związkowców. Wykłady na kursie odbywają się dwa razy w tygodniu.

W najbliższym czasie, z inicjatywy związku, mają być zorganizowane przy kole Z. Z. Prac. Państw. Sekcje artystyczne: śpiewacza, recytatorska i sceniczna, które organizować będą imprezy dla pracowników starostwa oraz wyjeżdżać na wieś.

 

Elektryfikacja spółdzielni produkcyjnej

W ramach zobowiązań 1-majowych, pracownicy biura obwodowego elbląskiego podokręgu sieciowego w Malborku zobowiązali się zelektryfikować do dnia 30 bm. rolniczą spółdzielnię wytwórczą im. Armii Czerwonej w Krasnołące, gmina Stare Pole, w powiecie malborskim. Monterzy licznikowi zobowiązali się ponadto wykonać 2 skrzynki z urządzeniem licznikowym, celem udostępnienia mało i średniorolnym chłopom gminy Stare Pole dokonania omłotów przy użyciu energii elektrycznej.

Poza tym pracownicy podokręgu sieciowego ZEON w Elblągu zobowiązali się zebrać 15 ton złomu, a uzyskane pieniądze przeznaczyć na zakup urządzenia świetlicy.

 

Z muzyką i pieśnią do zakładów pracy

Pod takim hasłem młodzież akademicka z Gdańska przybyła z występami do Elbląga, gdzie w Zakładach Mechanicznych urządziła dla przodowników pracy racjonalizatorów wieczór artystyczny.

Występy, w których uczestniczyli Krystyna Olszewska, Maria Burchard - recytatorki, Halina Seredyńska, Stefan Cejrowski, Jerzy Duch – śpiew, chór pod dyrekcją prod. Tadeusza Pilewskiego oraz prof. Cecylia Konopacka – akompaniament, cieszyły się olbrzymim powodzeniem.

 

Źródło: Głos Wybrzeża nr 96 i 97, 1950 r.

 

Cykl Głos z przeszłości powstaje we współpracy z Biblioteką Elbląską.

oprac. TB

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • W latach 70tych mielismy w szkole alternatywe pt. albo należysz do HSPS(harcerska służba Polsce socjalistycznej) ( czerwona krajka i bluza - kawa koloru kawa z mlekiem ) albo obniżony stopień ze sprawowania i ogólnie przerąbane. Zapisaliśmy się. Po dwóch zbiórkach i upiciu tanim winem drużynowego, sami poprosili nas o odejście.
  • Dla wyjaśnienia: ZHP w latach 70 - tych wciąż był organizacją kontynuującą działalność charakterystyczną dla tego Związku. W 1973 roku utworzono Federację Socjalistycznych Związków Młodzieży Polskiej, do której należał też ZHP, ale nie zmienił on swoich postaw i zasad działania. Mimo tych zmian ZHP był aktywny w wielu dziedzinach życia, a przykładowo harcerze byli istotną siłą w zabezpieczniu pielgrzymek Jana Pawła II w Polsce zarówno w 1979 roku jak i w następnych latach w czasach PRL. Nigdy oficjalnie ZHP nie posługiwało się przymiotnikiem socjalistyczny. Tak na marginesie nawet Zrzeszenie Studentów Polskich, które od 1973 roku stało się Socjalistycznym Związkiem Studentów Polskich, też starało się utrzymać tradycje ZSP chociaż nie było to łatwym zadaniem.
  • @NOPK - Nie wiem do końca co miał na celu Twój wywód, chociaż się domyślam. Wiem gdzie i kiedy byłem. W połowie lat 70tych młodzież szkół średnich zapisywano mniej lub bardziej na siłę do tego para harcerstwa o którym wyżej. I nazywało się to hsps.
  • Harcerska Służba Socjalistycznej Polsce nie była żadną organizacją harcerską. W 1973 roku po utworzeniu FSZMP, opracowano program o tej nazwie i starano się go wdrożyć w szeregi ZHP w formie oddzielnych drużyn o innym umundurowaniu. Drużyny te miały kształtować socjalistyczny charakter harcerstwa. W początkowym okresie były naciski na tworzenie takich drużyn, ale działania te przebiegały opornie. Zresztą władze ZHP starały się ograniczać włączanie tego programu. W rzeczywistości po około dwóch, trzech latach praktycznie program HSSP nie funkcjonował. Ostatecznie w 1981 roku został on wycofany, a dotychczas powołane jego drużyny zostały rozwiązane.
Reklama