UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... 10-latek ranił nożem kolegę

 
Elbląg, Ratusz
Ratusz

Niemieckie przysłowie mówi: „Trzeba uczyć się od małego, żeby coś osiągnąć” (niem. Was ein Häkchen werden will, krümmt sich beizeiten). Dziesięcioletni syn robotnika Franza R. z ulicy Stodolnej (niem. Scheunenstrasse) bawił się wczoraj ze swoimi kolegami na ulicy. Musiało dojść tam do kłótni, ponieważ jeden z brzdąców wyciągnął nagle nóż i zadał niespodziewanie małemu R. niebezpieczny cios nożem w lewe przedramię. Gdyby małemu porządnie wygarbowało się skórę, z pewnością powstrzymałoby go to od podobnego typu wybryków (EZ, środa, 11.07.1894 r.).

Podejrzenie cholery w Tczewie
       Stacja w Tczewie (niem. Dirschau) zajmująca się inspekcją zachorowań na cholerę zanotowała w niedzielę wieczorem kolejne podejrzenie zachorowania na tę chorobę. Chodzi tu o flisaka nazwiskiem Czepan z Warszawy (niem. Warschau). Mężczyzna został przywieziony do specjalnego baraku, skupiającego chorych na cholerę, gdzie poddano go leczeniu. Pozostałych pięciu przybyłych do Tczewa flisaków zostało również tymczasowo w baraku na obserwacji. Jak wykazały pierwsze badania, prawdopodobnie nie jest to cholera. Przyczyną dolegliwości mężczyzny są raczej bóle żołądka (EZ, środa, 11.07.1894 r.).
      
       Zmarł dyrektor Kluge
       Dyrektor Kluge, kierownik zespołu przybywających corocznie do Elbląga lipskich śpiewaków, zmarł w niedzielę przedpołudniem w Królewcu (niem. Koenigsberg) wskutek zawału serca (EZ, środa, 11.07.1894 r.).
      
       Wkrótce rozpoczną się ferie w szkołach wiejskich

       Ferie letnie w wiejskich szkołach powiatu elbląskiego rozpoczną się 21 lipca i potrwają do 18 sierpnia włącznie (EZ, środa, 11.07.1894 r).
      
       Sprzedaż nieruchomości na Grochowskiej
       Nieruchomość należąca do pani Struczyńskiej przy ulicy Grochowskiej 22 (niem. Grubenhagen) składająca się z mieszkania i pomieszczenia gospodarczego wraz z trzema morgami ziemi została sprzedana pracownikowi fabryki nazwiskiem Koenig z Elbląga za kwotę 12 000 marek (EZ, środa, 11.07.1894 r.).
      
       Ulicami naszego miasta przeszło bydło
       Wczoraj wieczorem i dziś rano przez nasze miasto przeszła spora liczba bydła, którą nabyto na targu bydlęcym w Muehlhausen (EZ, środa, 11.07.1894 r.).
      
       Ze spraw sądu ławniczego
       Sąd ławniczy skazał dziś na trzy dni więzienia robotnicę Justynę Schubert z domu Barwig za dokonanie czterech kradzieży. […]. Z kolei dekarz Anton Karpiński z Elbląga za obrazę został skazany na karę pieniężną w kwocie 10 marek lub na dwa dni więzienia (EZ, środa, 11.07.1894 r.).
      
       Pożar na Rossenstrasse
       Dziś w południe w domu przy ulicy Rosenstrasse 3 wybuchł pożar. Spłonęła więźba dachowa, drewniana ściana szczytowa i przechowywane na szczycie ubrania. Pożar wywołał żarzący się popiół ze spalonego węgla znajdujący się w drewnianym naczyniu, które to naczynie zajęło się ogniem (EZ, środa, 11.07.1894 r.).
      
       Plaga cyganów na naszych wsiach
       Wczoraj po południu na ulicy Fromborskiej (niem. Tolkemiter Chaussee) dzieci wracające ze zbioru jagód z lasu zostały napadnięte przez bandę cyganów, która zabrała im pojemniki z zebranymi jagodami i załadowała na swój wóz. Ta łobuzerska banda to istna plaga na terenach wiejskich. Wieś za wsią jest przez ich sukcesywnie grabiona (EZ, środa, 11.07.1894 r.).
      
       Grozi nam powódź?

       Prawdopodobnie dojdzie wkrótce do trzeciej w tym roku powodzi. Wiadomości z Galicji donoszą, że woda podniosła się tam o 12 stóp. Przyczyniły się do tego ogromne opady deszczu, które spadły w ostatnich dniach w dorzeczu Wisły (niem. Weichsel). Stan wody w Wiśle niedaleko Warszawy wynosił w niedzielę 1,70 m, a wczoraj 1,63 m. (EZ, środa, 11.07.1894 r.).
      
       W Nogacie znaleziono ciało mężczyzny

       W niedzielę na lewym brzegu rzeki Nogat wypłynęło ciało dość dobrze ubranego mężczyzny. Ciało było już w stanie rozkładu. Nie stwierdzono jeszcze tożsamości mężczyzny. Prawdopodobnie mężczyzna pochodził z okolic górnego Nogatu, ponieważ ciało widziano płynące w tamtych rejonach rzeki (EZ, środa, 11.07.1894 r.).
      
       Otwarto wystawę prac w drzeworycie
       Dziś w klasie seminaryjnej Wyższej Szkoły dla Dziewcząt otwarto wystawę prac w drzeworycie pani Elsy Kroeber z Królewca (niem. Koenigberg). Zgłosiło się już bardzo wiele pań do udziału w kursie wykonywania prac w drzeworycie (EZ, środa, 11.07.1894 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z roku 1894, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” i „Elbinger Tageblatt” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do "Elbinger Zeitung und Elbinger Anzeigen" .
      
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama