UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... aresztowano sprawców nocnej bójki

Elbląg, Dawno temu w Elblągu... aresztowano sprawców nocnej bójki

Wczoraj po południu doszło do kolejnych aresztowań w sprawie nocnej bójki na noże, która miała miejsce przy Zewnętrznej Grobli Młyńskiej (dziś 1-Maja, niem. Äußerer Mühlendamm). Wśród sprawców znajduje się murarz i czeladnik kowalski. Łącznie aresztowano w tej sprawie sześć osób. Stan znajdującego się w szpitalu rannego parobka S. jest bardzo poważny (AZ, czwartek, 22.06.1893 r.).

To było zwykłe nieporozumienie
       Wczoraj wieczorem przy ulicy Chmurnej (niem. Sturmstraße) doszło do bójki między trzema głuchoniemymi. Podczas bójki jeden został popchnięty i upadł na ziemię, w wyniku czego został ranny tak, że musiał zostać natychmiast przewieziony do szpitala (AZ, wtorek, 20.06.1893 r.).
      
       Krwawa bójka na Zewnętrznej Grobli Młyńskiej

       W nocy z soboty na niedzielę na Zewnętrznej Grobli Młyńskiej (niem. Äußerer Mühlendamm, dzisiejsza 1-Maja) doszło do poważnej bójki między kilkoma robotnikami, którzy wcześniej pokłócili się w lokalu. Podczas bójki dość poważnie zraniono nożem dwóch tutejszych parobków. Jeden z nich odniósł aż dziewięć ran i musiał zostać zabrany do szpitala. Również drugi otrzymał niebezpieczny cios w plecy i teraz nie jest zdolny do pracy (AZ, wtorek, 20.06.1893 r.).
      
       Trochę rozrywki się należy

       W niedzielę członkowie tutejszego cechu malarskiego wraz ze swoimi bliskimi – łącznie około 40 osób - wzięli udział w wycieczce wozem na wybrzeże zalewu. Wyjechali po godz. 7 rano, przejechali przez Nadbrzeże (niem. Reimannsfelde), Kadyny (niem. Cadinen) i Tolkmicko (niem. Tolkemit) i stamtąd przez Pęklewo (niem. Panklau) wrócili z powrotem do miasta (AZ, wtorek 20.06.1893 r.).
      
       Plaga gąsienic na polach
       Z powodu utrzymującej się suszy na polach warzywnych i owocowych rozpleniła się plaga gąsienic. Wiąże się to z poważnymi startami w zbiorach warzyw i owoców. Hodowcy owoców przyznają, że od lat nie pamiętają tak wielkiej ilości gąsienic (AZ, środa, 21.06.1893 r.).
      
       Uczestnicy bójki aresztowani

       Dzisiaj przed południem aresztowano pięć osób, które brały udział w nocnej (poniedziałek) bójce na noże. Są nimi tutejsi robotnicy i pomocnik murarza (AZ, środa, 21.06.1893 r.).
      
       Na św. Jana
       Z okazji świętego Jana w Winnicy (niem. Weingrundhorst) odbędzie się jutro koncert tutejszej kapeli miejskiej (AZ, piątek, 23.06.1893 r.).
      
       Spał w Dużym Ogrodzie Zabaw bez koszuli
       Ubiegłej nocy w Dużym Ogrodzie Zabaw (niem. Gr. Lustgarten) pewien totalnie pijany robotnik spał bez koszuli nocnej i szlafmycy i dla własnego bezpieczeństwa trafił do więzienia. Miał przy sobie portmonetkę z 9 markami. Koszulę i zegarek zostawił w lokalu, w którym wcześniej zabawił (AZ, sobota, 24.06.1893 r.).
      
       Aresztowanie za kradzież

       Dziś przed południem aresztowano robotnika Franza Broszkowskiego, który od dłuższego czasu jest poszukiwany listem gończym za kradzież przez tutejszą królewską prokuraturę (AZ, sobota, 24.06.1893 r.).
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • po co mi wiedziec co sie dzialo w niemczech w tamtych latach? inna kultura jezyk obyczaje, niech sobie Niemcy wspominaja, my nie mamy czego wspominac jako odrebny narod
  • bardzo proste rozwiązanie - NIECZYTAĆ i zostawić w spokoju tych co mają inne zdanie o historii tego miasta
  • Nieuki
  • Zewnętrzna Grobla Młyńska to część 1-go Maja ( od Hetmańskiej) i cała Traugutta
  • Och, to powspominaj to, co o owych czasach działo się w Mławie, Grójcu, Drohobyczu, Łomży, Ciechanowie. Pisz cyrylicą. .. I tylko z kulturą będziesz miał kłopot. .. Naprawdę nie wiesz, człeczyno, że w owych Niemczech i w niemieckim Elbing mieszkali Polacy???
  • Historii miasta nikt nie zmieni a ten kto temu zaprzecza nie jest z Elbląga.
  • @kogar - walkuje sie ciagle ta niemieckosc Elbinga bo polskosci to lepiej nie wspominac bo nie ma czego, co tydzien artykul 18xx r ok ze jakis "Dawno temu w Elblągu. .. aresztowano sprawców nocnej bójki" Dawno temu w Elblągu. .. .ukarano kierowcę za jazdę po chodniku Dawno temu w Elblągu. .. niszczono groby na cmentarzach Dawno temu w Elblągu. .. też odbył się strajk Dawno temu w Elblągu. .. znaleziono trzy czaszki, okraszone glupim tytulem z NEGATYWNYM wydzwiekiem w czasach gdzie mowiono po niemiecku ludzie nosili niemieckie nazwiska i jak wszedzie znajdzie sie paru Polakow ale to nie ta bajka, I tak co kilka dni dawno temu pytanie twierdzenie nic nie znaczace wydarzenie z przeszlosci ze babcia przez pasy nie mogla przejsc, i tak przez kilka lat Elbing dawno temu sztrase to sztrase tamto zabili go i uciekl
  • Elblag zawsze byl miastem Miedzynarodym. Niestety teraz mieszkaja tu w wiekszosci stare lesne dziady i to niestety czerwone. To jest najwiekszy problem tego miasta, przekroj spoleczenstwa. Zadne wybory tego nie zmienia, nic tu sie nie zmieni. Tylko czas.
Reklama