UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu...aresztowano za kradzież butów

 
Elbląg, Ulica Rybacka przed wojną
Ulica Rybacka przed wojną

Dzisiaj przed południem aresztowano zamieszkałego na Zawadzie (niem. Pangritz-Kolonie) wielokrotnie karanego Gotfryda S., który w czwartek ukradł na ulicy Rybackiej (niem. Fischerstrasse) buty z cholewami (AZ, niedziela, 11.08.1889 r.).

Na wycieczkę do Krynicy
       Koło śpiewacze Liedertafel wyruszy jak co roku i tego lata na wycieczkę do Krynicy Morskiej (niem. Kahlberg). Tajny radca handlowy (niem. Kommerzienrat) pan Schichau udostępnił śpiewakom z tej okazji swój prywatny statek „Cito”(AZ, czwartek, 15.08.1889 r.).
      
       Koncert w willi „Flora”
       W piątek w ogrodzie restauracji „Flora” odbędzie się koncert pod batutą dyrektora muzycznego Pelza. O ile pogoda dopisze, na wieczór zapowiedziano iluminacje i ognie bengalskie (AZ, czwartek, 15.08.1889 r.).
      
       Naciąganie w restauracjach
       Coraz więcej słyszy się o zjawisku naciągania w restauracjach. Naciągaczem takim okazał się ostatnio pewien młody, przyzwoicie ubrany człowiek, który prawie nigdy nie miał grosza przy duszy i po otrzymaniu rachunku ulatniał się z restauracji bez płacenia. Mężczyzna ten miał w zwyczaju zaczepiać pijanych ludzi, zagadywać ich i pożyczać od nich pieniądze, by w ten sposób poprawić zawartość swojego portfela. Podczas jednej z takich prób wyłudzenia pieniędzy, jak nam doniesiono, pewien silny rolnik złoił mu skórę tak, że mężczyzna na długo będzie miał nauczkę (AZ, czwartek, 15.08.1889 r.).
      
       Nie przynosimy do szkoły ozdóbek i świecidełek
       Jak wielka próżność panuje ostatnio wśród dzieci, okazało się podczas zdjęć, które miały miejsce wczoraj w jednej ze starszych klas Staromiejskiej Szkoły dla Dziewcząt. Jedna z uczennic pożyczyła sobie na tę okazję złoty zegarek i łańcuszek i paradowała w nich przed swoimi koleżankami z klasy. Oczywiście nauczyciel zabrał zasmuconej z tego powodu dziewczynie te cenne przedmioty, których nosić w szkole nie przystoi i przechował je do końca zajęć (AZ, sobota, 17.08.1889 r.).
      
       Wędkowanie na rzece Elbląg
       Każdego dnia wzdłuż rzeki Elbląg można zobaczyć wielu starszych i młodszych miłośników wędkowania. Połów często się udaje, bowiem okonie i płotki dają się złapać na przynętę. Dzięki utrzymującym się burzom fale Zalewu Wiślanego zarybiają spokojną, do tej pory ubogą w ryby rzekę Elbląg (AZ, sobota, 17.08.1889 r.).
      
       Syjamczycy w Elblągu
       Nasi zagraniczni goście zwiedzili wczoraj stocznię Schichaua i zjedli obiad u tajnego radcy handlowego Schichaua. Wizyta po fabryce została uwieczniona zdjęciami. Na kolację zostali także zaproszeni dyrektorzy miejskich urzędów. Z kolei wieczorem kilku Syjamczyków wzięło udział w koncercie w kasynie, gdzie wzbudzili sporą sensację. Dziś rano stocznia została ozdobiona flagami. Punktualnie o godz. 9 miało miejsce uroczyste przyjęcie księcia Syjamu wraz ze świtą, który potem udał się od razu na kuter torpedowy. Podróż miała miejsce tylko do Piławy (niem. Pillau, dziś Bałtijsk). Na statku tym płynęli także nadinżynier Ziese z małżonką , kilku innych inżynierów i obcy goście po cywilnemu. Stocznia była zablokowana dla przedstawicieli prasy. Powrót Syjamczyków do Berlina nastąpi dziś wieczorem o 21.55 (AZ, niedziela, 18.08.1889 r.).
      
       Książę Syjamu zwiedził elbląską fabrykę
       Dzisiaj po południu po godz. 16 książę Syjamu wraz ze swoją świtą zwiedził dokładnie znaną w całych Niemczech i poza granicami kraju fabrykę towarów blaszanych i naczyń emaliowanych pana Adolfa H. Neufeldta a po zakończeniu zwiedzania wypowiedział się bardzo pochlebnie o tym wielkim zakładzie (AZ, niedziela, 18.08.1889 r.).
      
       Zdjęcia uczniów
       Sfotografowano już uczniów Staromiejskiej Szkoły dla Chłopców i Dziewcząt, teraz ten sam fotograf zrobi zdjęcia w szkole katolickiej i w I. Szkole dla Chłopców. W kilku pozostałych szkołach również odbędą się zdjęcia. W szkołach, do których w większości uczęszczają dzieci z ubogich rodzin, zrezygnowano ze zdjęć, ponieważ dzieci te ledwo mogą sobie pozwolić na przybory szkolne i nie stać ich na taką ekstrawagancję, jakim jest wydatek na zdjęcia szkolne (AZ, niedziela, 18.08.1889 r.).
      
       Uwaga, panuje odra!
       W naszym mieście panuje odra. Według medycznych danych obecnie na tę chorobę choruje około dwa tysiące dzieci (AZ, niedziela, 18.08.1889 r.).
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Takie fajne historie. .a Ruscy wszystko rozp. .. lili.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    2
    Boloztaczka(2015-08-22)
  • Lubimy historię, lubimy oglądać stare fotografie, lubimy album wydawnictwa Uran pt. Elbląg i okolice na starej pocztówce, albo album Elbląg i elblążanie w fot. własnej lata czterdzieste, lata pięćdziesiąte - rarytasy historii, dobrze że są takie pozycje w tym mieście. Niesamowita frajda oglądania i czytania.
Reklama