UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... była złota piękna jesień

 Elbląg, Vogelsang, czyli Bażantarnia
Vogelsang, czyli Bażantarnia

Wspaniała jesienna aura była okazją dla mieszkańców naszego miasta we wczorajszą niedzielę do wędrówek w okolicznych lasach tak pięknych o tej porze roku. Celem spacerowiczów było oczywiście Pęklewo (niem. Panklau). Tamtejsze widoki na kolorowe lasy i lustro zalewu robią piorunujące wrażenie. Również Bażantarnia i Dębica cieszyła się dużym powodzeniem (AZ, wtorek, 10.10.1893 r.).

Zagięła córka ślusarza

Kilka dni temu zaginęła córka ślusarza Sch. z Elbląga. Dziewczyna zostawiła kartkę, z której wynika, ze mogła sobie zrobić coś złego. Każda wiadomość o pobycie córki będzie dla ojca bardzo cenna (AZ, niedziela, 01.10.1893 r.).

 

Ukradł parę kozaków

W jednym z domów przy ulicy Nowomiejskiej Wałowej (niem. Neustädtische Wallstraße) ukradziono parę męskich kozaków. Złodziej musiał się jednak bardzo rozczarować, bo w pośpiechu ukradł dwa prawe buty, a dwa lewe zostały na miejscu zdarzenia (AZ, niedziela, 01.10.1893 r.).

 

Cesarzowa Augusta Wiktoria pomachała elblążanom

Jego Cesarska Mość Augusta Wiktoria [ur. 22 października 1858 w Dłużku, zm. 11 kwietnia 1921 w Doorn w Holandii) – królowa Prus i cesarzowa niemiecka jako żona Wilhelma II, ostatniego władcy Prus i Niemiec - Wikipedia] przejeżdżała dziś rano o godz. 11.45 przez nasze miasto pociągiem pospiesznym, do którego dołączone były dwa wagony salonowe. Cesarzowa, która przyjaźnie odpowiedziała powitaniem niebyt licznie zgromadzonej publice, była w drodze z miejscowości Rominty Wielkie [dziś Krasnolesje - osiedle w Rosji, w obwodzie kaliningradzkim, nad rzeką Romintą (ros. Krasnaja), ok. 10 km od granicy z Polską – Wikipedia] i jechała dalej w kierunku Malborka (niem. Marienburg), gdzie zaplanowano zwiedzanie zamku (AZ, wtorek, 03.10.1893 r.).

 

Egzaminy do królewskiego gimnazjum już wkrótce

17 października w Królewskim Gimnazjum rozpocznie się semestr zimowy. Egzaminy wstępne rozpoczną się 16 października przed południem o godz. 9. Zgłoszeni uczniowie winni przedstawić swój akt chrztu lub urodzenia, dowód szczepienia i świadectwo wcześniej ukończonej szkoły oraz przynieść przybory do pisania (AZ, środa, 04.10.1893 r.).

 

Okropne znalezisko

Okropne znalezisko odkryto wczoraj po południu przy ulicy Królewieckiej (niem. Königsbergerstraße). Podczas kopania rowu na głębokości dwóch stóp znaleziono szkielet dorosłego młodego człowieka. Zęby dolnej szczęki były kompletne. Z kolei górna szczęka wykazała kilka ubytków. Dotychczasowy właściciel gruntu jest w jego posiadaniu od kilku lat. Sprawę znaleziska przekazano tutejszej Królewskiej Prokuraturze (AZ, środa, 04.10.1893 r.).

 

Złapany za kradzież

Dziś przed południem aresztowano robotnika Richarda J. z Elbląga, ponieważ ten ukradł szyprowi B. z Miłomłyna (niem. Leibemühl) w trakcie pobytu w Nowym Dworze Gdańskim (niem. Tiegenhof) żakiet i 30 marek w gotówce, po czym rozpłynął się w powietrzu (AZ, środa, 04.10.1893 r.).

 

Kto widział konie?

Właścicielowi ziemskiemu J. Winterowi z Wysokiego Boru (niem. Hohenwalde) w nocy na wczorajszy dzień zniknęły z łąki dwa czarne konie: wałach i klacz. Nie wiadomo jeszcze, czy konie zostały ukradzione czy same się oddaliły. Dla osób, które odnajdą konie, poszkodowany przeznaczył nagrodę (AZ, sobota, 07.10.1893 r.).

 

Włamanie do mleczarni

Ubiegłej nocy doszło do włamania do właściciela mleczarni S. przy Zewnętrznej Grobli Młyńskiej (niem. Äußerer Mühlendamm). Złodzieje wdrapali się na dach serowni, wyłamali okno biura i ukradli stamtąd pieniądze, cygara i koniak. Złodzieje musieli prawdopodobnie znać to pomieszczenie. Z kolei wczoraj po południu pewnemu mężczyźnie z ulicy Świętego Ducha ukradziono z jego mieszkania złoty zegarek z łańcuszkiem (AZ , niedziela, 08.10.1893 r.).

 

tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Ta rubryka jest świetna; z przyjemnością czytam o życiu dawnego Elbląga. Chyba za bardzo nie odbiega od problemów dzisiejszych czasów. Dziękuję Autorowi niniejszej pozycji czytelniczej :) na PORTELU.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    9
    0
    podziękował jeszcze raz(2019-10-05)
  • .. .- z Wysokiego Boru (niem. Hohenwalde). .. - Błąd, Hohenwalde to dzisiejszy Krzewsk.
Reklama