UWAGA!

Dawno temu w Elblągu… dworzec straszył swoim wyglądem

Elbląg, Dawno temu w Elblągu… dworzec straszył swoim wyglądem

Straszący swym wyglądem dworzec zostanie wkrótce odnowiony. Należy go przede wszystkim odmalować. Odnowione zostaną zadaszenia dworca, ławki, hale dworcowe, a także ogrodzenie. Zaczęto odmalowywać już wnętrze budynku dworcowego. Ściany i sufit będą wkrótce koloru zielonego. Dolna część ścian będzie pomalowana szarozieloną farbą olejną. Odnowione zostaną także poczekalnie pierwszej i drugiej klasy. Poczekalnia trzeciej klasy nie będzie malowana, ponieważ nie tak dawno była odnawiana. Nie wiadomo jeszcze, czy odnowiona zostanie zewnętrzna część budynku dworcowego. Mamy jednak nadzieję, że dojdzie do tego, ponieważ budynek wymaga już odmalowania, a niekompletna renowacja kompleksu dworcowego nie odniesie zamierzonego skutku (ET, poniedziałek, 03.06.1929 r.).

Budowa budynków mieszkalnych dla wiejskich policjantów
       Państwo Pruskie wydało decyzję w sprawie budowy w Karczowiskach Górnych (niem. Oberkrebswalde) oraz Królewie Malborskim (niem. Königsdorf) budynków mieszkalnych dla wiejskich policjantów (niem. Landjäger). Mają to być domy bliźniaki z przydomową stajnią. Budowa rozpocznie się niebawem (ET, sobota, 01.06.1929 r.).
      
       Opróżnianie zawalonego budynku
       Wczoraj zawaliła się część sufitu w jednym z mieszkań budynku przy Traubenstrasse 7. Mieszkanie zamieszkują dwie rodziny, które całe szczęście nie ucierpiały. Obok pokoju, w którym zawalił się sufit, spała dwójka dzieci, więc i im nic się nie stało. Fakt, iż ludzie zamieszkują grożące zawaleniem budynki, narażając tym samym swoje życie na niebezpieczeństwo, najlepiej pokazuje, że w naszym mieście zwyczajnie brakuje mieszkań. Można przypuszczać, że takich rodzin jest o wiele więcej. Wczorajsze wydarzenie pokazuje, że należy zwrócić uwagę na ten problem. Rzeczą zupełnie niezrozumiałą jest to, że w budynku, który od dwóch lat grozi zawaleniem, nadal mieszkają ludzie, abstrahując już od wnętrza tych mieszkań, które wyglądają gorzej niż stajnia. Sąsiedni budynek przy Traubenstrasse 6 ze względu na stan, w jakim się znajduje, jest obecnie odgruzowywany. Jego wygląd jest niewiele lepszy od budynku nr 7. Policja zarządziła opróżnienie również i tego budynku. Jest jeszcze wiele takich budynków w Elblągu, dlatego koniecznym jest przydzielenie ich lokatorom innych mieszkań, by ich życie nie było narażane na niebezpieczeństwo (ET, poniedziałek, 03.06.1929 r.).
      
       Wagon tramwajowy wyskoczył z torów
       Dziś rano o godz. 6.30 z torów wyskoczył wagon linii nr 1. Zwrotnica przy Grobli św. Jerzego – 3 Maja (niem. Georgendamm-Johannisstrasse) musiała się zablokować między dwoma wagonami, wskutek czego złamał się bufor wagonu. Pierwszy wagon pojechał dalej w kierunku 3 Maja, a drugi stoczył się kawałek w kierunku Grobli św. Jerzego (ET, poniedziałek, 03.06.1929 r.).
      
       Manewrów nie będzie
       W ostatnim czasie słyszy się pogłoski, jakoby w Elblągu na jesieni miały odbywać się wielkie manewry. Z kompetentnego źródła dowiedzieliśmy się, że ta informacja nie jest prawdziwa. Więcej – w tym roku manewry nie odbędą się w całych Prusach Wschodnich (ET, wtorek, 04.06.1929 r.).
      
       Taniej koleją nadzalewową
       Kolej nadzalewowa informuje w dzisiejszym dziale ogłoszeń, że dla wycieczek grupowych, których liczba wyniesie co najmniej 30 osób oraz przy okazaniu co najmniej 30 biletów związkowych, ceny przejazdu będą znacznie obniżone (ET, wtorek, 04.06.1929 r.).
      
       Zapomogi dla rencistów
       Kolejne wypłaty zapomóg dla rencistów, a także wydawanie kwitów będzie miało miejsce w poniedziałek, 10 czerwca w ratuszu (wejście od Ogrodu Zabaw – niem. Lustgarten) (ET, piątek, 07.06.1929 r.).
      
       Rolnicza wystawa rejonowa w Elblągu
       Pragniemy poinformować, że prace przedwstępne związane z organizacją rolniczej wystawy rejonowej, która odbędzie się 22 czerwca dla powiatów Elbląg, Pasłęk (niem. Pr. Holland) i Morąg (niem. Mohrungen) na obszarze wystawowym w pobliżu Angielskiego Zdroju (niem. Englisch Brunnen – dawna nazwa elbląskiego browaru – przyp. red.) posuwają się naprzód. Oprócz placu wystawowego na potrzeby wystawy miasto oddało do dyspozycji tzw. Uhlenhorster Fährhaus [dom znajdujący się kiedyś w dzielnicy Hamburga zwanej Uhlenhorst, cel wielu wycieczek. Obiekt został zniszczony w czasie drugiej wojny światowej – źródło Wikipedia], w którym zarezerwowali sobie miejsce hodowcy drobiu i małych zwierząt, a także inne firmy z powiatu elbląskiego, pasłęckiego i morąskiego. Tuż obok pod gołym niebem odbędzie się wystawa rzemieślnicza, przygotowana przez firmy maszyn rolniczych i przez innych związanych z rolnictwem wystawców. Z dotychczasowych informacji wynika, że tegoroczna wystawa będzie o wiele większa niż ta ostatnia z roku 1925 (ET, sobota, 08.06.1929 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia sprzed dziewięćdziesięciu lat, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do „Elbinger Tageblatt”
.
      
      
dk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama