UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu... dzieci obrzucały samochody kamieniami

 
Elbląg, Automobil na placu Fryderyka Wilhelma (obecnie pl. Słowiański)
Automobil na placu Fryderyka Wilhelma (obecnie pl. Słowiański)

Coraz częściej docierają do nas skargi, że dzieci obrzucają jadące samochody czy rowerzystów kamieniami, a gdy rowery zbliżają się, bezmyślnie przebiegają przez ulicę. Uczulamy więc nauczycieli, by uświadomili swoich uczniów, jak wielkie niebezpieczeństwo pociąga za sobą tak głupie zachowanie i jaka kara za to grozi. (ENN, piątek, 01.08.1913 r.)

Budowanie z piasku w Krynicy Morskiej
      
Wczoraj w Krynicy Morskiej zaplanowano dla dzieci zabawy, które miały polegać na budowaniu przeróżnych budowli z piasku. Wieczorem zaplanowano zaś nad samym morzem fajerwerki – te jednak nie doszły do skutku z powodu silnego wiatru.
       Dzieci, które kończyły swój wakacyjny pobyt w Krynicy, stawiły się na plaży punktualnie o piątej. Nie brakowało żadnego spośród 51 uczestników. Dzieci, dobierając się w trójki, budowały piękne zamki z piasku, statki, bądź inne jeszcze, wymyślne budowle. Każde dzieło było dobrze przemyślane i kryło w sobie głęboki sens. Trzy małe dziewczynki zbudowały zalew z przylegającym do niego wybrzeżem oraz mierzeję z dwoma ciągnącymi się molami. Nie zabrakło również ciągnącego się wzdłuż zalewu pasa zieleni. Wszystkie budowle, niezależnie od wieku budowniczych były tak skrupulatnie wykonane, że trudno było przyznać pierwszą, drugą czy trzecią nagrodę. Potajemnie zakupiono jeszcze kilka nagród dodatkowych, by wynagrodzić wielki trud małych budowniczych. Poczynaniom dzieci przypatrywała się spora grupka ludzi, która była świadkiem, z jak wielkim zapałem dzieci pracowały, co było bardzo optymistycznym akcentem podczas tej zabawy. (ENN, piątek, 01.08.1913 r.)
      
       Do kogo należą pieniądze?
      
Przed kilkoma dniami na ulicy Stoczniowej (niem. Schichaustraße) znaleziono portmonetkę, w której znajdowało się 17 marek. Właściciel ma zgłosić się do kryminalnego wydziału policji. (ENN, piątek, 01.08.1913 r.)
      
       Samobójstwo czy nieszczęśliwy wypadek?
      
Niespełna 18-letni handlowiec Walter Peters przepadł w środę wieczorem bez śladu. Ponieważ na Danziger Graben znaleziono rower młodego mężczyzny, stwierdzono, że musiało mu się przytrafić coś złego. Wszczęto więc poszukiwania i dziś znaleziono jego ciało. Na chwilę obecną nie wiadomo, czy było to samobójstwo, czy nieszczęśliwy wypadek. (ENN, sobota, 02.08.1913 r.)
      
       Wsiadanie i wysiadanie podczas jazdy
      
Wysiadanie z jadącego pociągu i wskakiwanie do pociągu, który dopiero co ruszył z peronu, jest zabronione i uznane jest jako wykroczenie, które będzie karane przez policję kolejową w myśl kodeksu ruchu kolejowego. Zakaz ten wydano w interesie i dla dobra i ochrony życia i zdrowia podróżujących. Zanotowano bowiem ostatnio wiele wypadków będących wynikiem bezmyślnego wysiadania z jadącego pociągu i wskakiwania do niego.
       I tak np. w ostatni czwartek przed południem na naszym dworcu pewien pan wskoczył do będącego już w ruchu pociągu osobowego jadącego na trasie Gdańsk – Królewiec, odjeżdżającego z naszego dworca o 10.11. Mężczyzna wskoczył do pociągu, nie mógł jednak otworzyć drzwi do wagonu i stał tak bezradnie na zewnątrz, trzymając się mocno wagonu. Zajście to zauważył na szczęście kolejarz. Zobaczywszy, w jak wielkim niebezpieczeństwie znajduje się podróżny, zaciągnął w porę hamulce i mężczyzna mógł schować się bezpiecznie do przedziału. W tym wypadku mandat z pewnością był murowany. (ENN, sobota, 02.08.1913 r.)
      
       Królewieccy wioślarze w Elblągu
      
„Ósemka” i „czwórka” z Królewieckiego Klubu Wioślarskiego „Germania” przybyła wczoraj po południu, około godz. 16, do Elbląga. Wioślarze złożyli swój sprzęt w okolicy stanicy wodnej Wioślarskiego Klubu „Naprzód” (niem. „Vorwärts). Z Królewca wyruszyli w sobotę, dotarli aż do Krynicy Morskiej (niem. Kahlberg). Ich kajaki zostaną dziś załadowane na królewiecki parowiec. (ENN, poniedziałek, 04.08.1913 r.)
      
       Rozbudowa ulicy Bożego Ciała
      
Górna część ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnamstraße), która jest w bardzo złym stanie, będzie teraz rozbudowywana. W wyniku rozbudowy powstanie lepsze połączenie z Zawadą (niem. Pangritz-Kolonie). Ulica zostanie wybrukowana, zostanie też podłączona na tym odcinku kanalizacja. (ENN, wtorek, 05.08.1913 r.)
      
       Obchody bitwy pod Sedanem*
      
W Elblągu obchody bitwy pod Sedanem będą świętowane przez tutejsze stowarzyszenia wojenne i wojskowe w podobny sposób, jak czyniono to w latach ubiegłych. W niedzielę 31 sierpnia poszczególne stowarzyszenia zbiorą się przed wejściem kościołów. Nabożeństwa odbędą się w kościele Najświętszej Marii Panny (niem. St. Marienkirche) i w kościele św. Mikołaja (niem. Nikolaikirche). Po nabożeństwie nastąpi złożenie wieńców przed oboma pomnikami. (ENN, wtorek, 05.08.1913 r.)
      
       * Bitwa pod Sedanem została stoczona podczas wojny francusko-pruskiej 1 września 1870 r. Jej skutkiem była kapitulacja cesarza Napoleona III i praktycznie zwycięstwo w tej wojnie Prus i ich sprzymierzeńców, chociaż walka była kontynuowana przez nowy rząd francuski. W Cesarstwie Niemieckim (1871-1918) rocznicę zwycięstwa świętowano co roku 2 września – Wikipedia]
      
      
       ***
      
       W tym roku publikujemy teksty przypominające wydarzenia z 1913 roku, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Dziś pierwsze wiadomości z sierpnia 1913. Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • i po co te gówna wypisujecie?
 • Warto nieraz zastanowić się 2 razy zanim się napisze komentarz. .Są osoby, dla których jedynym powodem odwiedzania tej strony są właśnie te "gówna". pozdrawiam.
 • To nie zaglądaj jak sie nie podoba.
 • Bezmyślność i głupota jest chyba wpisana w młody wiek. To nawet widać po preferencjach wyborczych. Chyba, że mądrzy rodzice w porę nauczą swe dzieci. Proszę popatrzeć na niektóre przystanki. Oszklone, ale jakiś debil musiał już powybijać osłonowe szyby. Gdyby musiał ciężko odpracować i naprawić spowodowane szkody i jeszcze posiedzieć w klatce na jakimś skrzyżowaniu z napisem za co ta człekokształtna małpa tam siedzi, ,to może by tych głupich poczynań było by mniej.
 • Historia est magistra vitae. Nie dla autora pierwszego wpisu. I dobrze, i tak tego nie zrozumie,
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MirCrow(2011-08-06)
 • autor pierwszego komentarza jest gównem :-)
 • Dla Gównianego komentarza, jeśli nie rozumiesz- tłumaczę " Historia jest nauczycielką życia"
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Wredny(2011-08-07)
 • Danziger Graben odpowiada dzisiaj przebiegowi ulicy Grochowskiej i znajdowała się dawniej w obszarze Wyspy Spichrzów (Speicher Insel). "Sedan - Tag" - obchodzono uroczyście w d. Prusach 2 września. Wciągano wówczas na maszty flagę pruską w kolorze czarno-białym i śpiewano chóralnie "Ich bin ein Pruesse, Ihr kennt mein Fraben" - Prusakiem jestem, znacie moje farby (kolory). Na temat pierwszego wpisu od góry - szkoda strzępić swoje słowa, pewnikiem to jakiś ociężały umysłowo, który wyżył się wcześniej na przystanku autobusowym, a następnie w internecie. Cóż, . .. .li nie sieją, sami się rodzą.
 • Kiedyś bylo pięknie. .a teraz jakiś gów**any ARBITER
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  g.o.ś.k.a(2011-08-08)
 • Z pewnością G. o. ś. k. a bardzo się mylisz, gdyż w tle zamieszczonego do artykułu zdjęcia znajduje się gmach poczty z 1887 roku. .. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Poczta Cesarska, Poczta Polska(2011-08-08)
 • We fragmencie opisującym przygotowania do Sedan Tag zabrakło sprecyzowania pod jakimi pomnikami złożone zostaną wieńce - były to pomniki Cesarza na Fridrich Wilhelm Platz i pomnikiem poległych w wojnie tzw. "anioł śmierci" przy Lustgarten. Erg. mała korekta translatorska - "Prusakiem jestem, znasz moje barwy" - żaden kolor ni farba, w języku polskim kolory heraldyczne nazywamy barwą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Bob B.(2011-08-08)
 • Ulica Bożego Ciała (niem. Leichnamstraße) z 1913 roku, to dzisiejsza ul. Robotnicza. I wtedy i teraz dziurawa. .. .
Reklama