UWAGA!

Dawno temu w Elblągu… furmanką w wystawę

 Elbląg, Ul. Bema (Äußerer Georgendamm)
Ul. Bema (Äußerer Georgendamm)

Dziś w godzinach przedpołudniowych wiejska furmanka, wykonując nieprawidłowy manewr skrętu, wjechała w wystawę apteki dworskiej (niem. Hof-Apotheke) przy ulicy Przy Murze (niem. Mauerstrasse), która kompletnie rozpadła się na kawałki. Nieletni kierowca pojazdu stracił prawdopodobnie panowanie nad końmi, przez co doszło do tego niefortunnego zderzenia. (ET, środa, 01.02.1928 r.)

Zwalczanie chorób zakaźnych
      
W celu zwalczania chorób zakaźnych w naszym mieście ma miejsce ciągła kontrola zagrożonych rodzin oraz odpowiednia ochrona przed rozprzestrzenianiem się chorobotwórczych zarazków przez dezynfekcję. Liczba przeprowadzonych w 1927 roku dezynfekcji pozwoliła na odpowiednie wnioski. Podajemy więc liczbę wykonanych dezynfekcji, w nawiasie podajemy liczbę dla roku 1926.
       Gruźlica 117 (59), szkarlatyna 232 (125), krup 30 (26), tyfus 12 (28), paratyfus – (2), kiła 1 (2), świerzb 1 (1), roztocza 1 (1), mózgowe porażenie dziecięce 6 (1). Dla ścisłości wymienić należy także dezynfekcje przeprowadzone w celu wytępienia pluskiew 94 (45), wszy – (7) i moli – (1). Jeżeli chodzi o tzw. bieżące dezynfekcje (przy łóżku chorego itp.), to przeprowadzono ich 308 (165). (ET, piątek, 03.02.1928 r.)
      
       Zmiana w numeracji budynków mieszkalnych
      
Urząd Miejski w Elblągu rozważa zmianę numeracji elbląskich budynków mieszkalnych. Według wiedeńskiego i południowoniemieckiego wzoru budynki przy niektórych ulicach miałyby po jednej stronie być oznaczone numerami parzystymi, po drugiej nieparzystymi. Bez wątpienia ułatwiłoby to znacznie orientację w terenie. Gdy swego czasu ulica Janowska (niem. Herrenstrasse) została połączona z ówczesną ulicą Dworcową (niem. Bahnhofstrasse), zastosowano wyżej wspomnianą numerację.
       W pierwszej linii nowej numeracji ma podlegać ulica Bema (niem. do 1920 roku Äußerer Georgendamm, potem Hindenburgstrasse). Kolejnymi ulicami mają być ulica Fabryczna (niem. Komnickstrasse, wcześniejsza ulica Äusserer Marienburgerdamm, czyli Zewnętrzna Grobla Młyńska, nazwa ta obejmowała kiedyś także część ulicy Malborskiej) i Browarna (niem. Ziesestrasse). W przypadku nowo powstałych ulic będzie oczywiście stosowana już nowa numeracja… (ET, środa, 01.02.1928 r.).
      
       Trzeba sobie jakoś radzić!
      
Jak wiadomo, zabrania się w Elblągu wchodzenia z psami do budynku miejskiej poczty. Niektórzy mieszkańcy naszego miasta radzą sobie w takiej sytuacji, by czworonogi nie wałęsały się w budynku poczty. Podczas załatwiania spraw na poczcie, przywiązują je do łańcuchów od roweru, które pozostawiają przed budynkiem. Takie praktyki powoli sprawdzają się i są stosowane przez wielu naszych mieszkańców. (ET, środa, 01.02.1928 r.)
      
       Miejska biblioteka
      
73. wystawa nowych książek odbędzie się w dniach 6-8 lutego w czytelni i będzie otwarta w godzinach 11-13 i 16-19. (ET, środa, 01.02.1928 r.)
      
       Misyjny film doktora Lipsiusa w Domu Wypoczynkowym
      
O wymieraniu ludu armeńskiego mówiła wczoraj przed dość liczną publicznością w zastępstwie nieobecnego doktora Kryziana panna Lisa Reinmoeller. Chrześcijaństwo przybyło do Armenii tysiąc lat wcześniej niż w Niemczech.
       Religia tego kraju, który był przedstawicielem kościoła greko-ortodoksyjnego, przybrała w ostatnim czasie charakter zbliżony do religii ewangelickiej. Wiele religijnych wypowiedzi skłania się do protestantyzmu. Kamień węgielny pod reformację w Armenii został położony w połowie ubiegłego stulecia. Niemiecki profesor, który w 1848 roku chciał wspiąć się na górę Arrarat, znalazł w swoim młodym armeńskim towarzyszu przyjaciela i uduchowionego człowieka. Wziął go potem ze sobą do Niemiec, dając mu możliwość studiowania i wglądu w protestancki sposób życia. Powrót młodego Armeńczyka do domu i jego tamtejsza działalność ugruntowała podłoże reformacji w Armenii. Podczas dyktatury sułtana Ab del Hamneda rozpoczęto planową i systematyczną walkę z chrześcijaństwem. Wymordowano wielu mężczyzna, kobiet i dzieci. W latach 1895-1915 z dwóch milionów armeńskich chrześcijan zamordowano 1 200 000. 200 tysięcy uratowało się ucieczką na pustynię, gdzie prowadzi teraz godne pożałowania życie.
       Wyświetlony później film ukazał działalność społecznych instytucji, które próbują pomóc w biedzie temu cierpiącemu ludowi. Wielkim zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się wystawa armeńskich prac rękodzielniczych. (ET, czwartek, 02.02.1928 r.)
      
       Posada nauczycielska
       Ubiegający się o posadę nauczyciela Gerhard Ewert z Brodzikowa (niem. Marienhof, okręg królewiecki) otrzymał pracę na zastępstwo w Morągu (niem. Mohrungen). (ET, piątek, 03.02.1928 r.)
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia sprzed dziewięćdziesięciu lat, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do „Elbinger Tageblatt”.
      

      
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama