UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... handlowano dziewczętami

Elbląg, Dawno temu w Elblągu... handlowano dziewczętami

Przeglądamy stare numery „Elbinger Neueste Nachrichten”, korzystając ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej. Miał to być cykl archiwaliów prasowych zatytułowany „Sto lat temu w Elblągu...”, ale rocznika 1910 nie ma jeszcze w zasobach BE. W styczniu rozpoczęliśmy więc publikację serii tekstów przypominających wydarzenia z 1912 roku. Dziś kolejna porcja wiadomości z maja 1912.

Igrzyska w Elblągu
      
Elbląski Związek Sportowy organizuje w naszym mieście 2 czerwca igrzyska olimpijskie. Igrzyska te mają odbyć się na młodzieżowym placu sportowym. Zawody rozpoczną się po południu o godz. 14.30. Największy nacisk kładziony będzie na lekkoatletykę. [...] Na szczególną uwagę zasługuje również mecz hokeja kobiet Gdańsk kontra Królewiec.
       W zawodach weźmie udział wiele zamiejscowych drużyn. W interesie naszego miasta leży, żeby do konkurencji zgłaszało się jak najwięcej młodych miłośników sportu. (ENN, 23.05.1912 r.)
      
       Włamywacz
      
Mężczyzna, który włamał się do firmy „Oskar Stedefeld”, mieszczącej się przy ulicy Traugutta 12 (niem. Äußerer Mühlendamm), nie zdążył nacieszyć się zbytnio wolnością. Nie dalej jak wczoraj schwytała go policja i przekazała sądowi. Włamywaczem jest wcześniejszy pracownik ww. firmy, pan P. z Elbląga. Zdradziły go klucze, które zgubił na podwórzu właściciela młyna. P. przyznał się już do winy. (ENN, 23.05.1912 r.)
      
       Psy należy wyprowadzać na smyczy!
      
Bardzo wielu właścicieli psów nie zważa na tabliczki z ww. napisem. Nie dalej niż wczoraj hycel złapał dwanaście psów biegających bez opieki swoich właścicieli po grządkach z kwiatami naszych zieleńców i tym samym niszczących ciężką pracę osób odpowiedzialnych za posadzenie tych kwiatów.
       Schwytanie takiego samopas biegającego psa przez hycla jest dla jego właściciela dość drogim interesem. Po pierwsze, hycel otrzymuje za schwytanie jednego psa okrągłego talara, a następnie do właściciela psa przychodzi mandat. (ENN, 23.05.1912 r.)
      
       Atrybut kobiety
      
Atrybutem kobiety jest bez wątpienia nieodzowna mała, damska torebka. Często zdarza się jednak, że kobiety zapominają o niej i gubią ją, bez względu na to, jaką ma zawartość.
       Zdarzyło się bowiem, że pewna dama zostawiła w przedziale pociągu przybywającego do Elbląga planowo o godz. 10. 32 torebkę z dużą kwotą pieniędzy. Dopiero w przejściu na perony zauważyła jej brak, skontaktowała się więc telefonicznie z sąsiednią stacją, prosząc, żeby przysłano jej torebkę. Całe szczęście torebka nie znalazła jeszcze nowego właściciela i trafiła w ręce swojej starej właścicielki, która mogła ją z radością odebrać już po południu. (ENN, 23.05.1912 r.)
      
       Zwalczanie handlu dziewczętami przez kolejarzy
      
W zwalczaniu handlu dziewczętami powinni wziąć udział także urzędnicy pracujący na kolei poprzez wspieranie inicjatyw policji w tym zakresie. Szczególnie kolejarze pracujący w pociągach są zobowiązani obserwować podczas jazdy zachowanie pasażerów, w celu schwytania sprawców trudniących się tym karygodnym zajęciem.
       Do urzędów przekazano rozporządzenie, w którym czytamy: „Handlarze dziewczętami oddalają się na stacjach, gdzie jest duża kontrola, od swoich ofiar i zbliżają się do nich dopiero podczas podróży. Gdy konduktorzy zauważą, że jakaś dziewczyna jedzie pociągiem sama przez całe Niemcy, powinni ją bacznie obserwować, żeby w razie czego mogli ją później rozpoznać. Na kolejarzy, dzięki którym uda się wpaść na trop handlarzy żywym towarem lub przynajmniej uda się uratować ofiarę, czeka nagroda pieniężna.” (ENN, 24.05.1912 r.)
      
       W dostojnym wieku
      
22 maja zmarł w dostojnym wieku 94 lat emeryt Gotfryd Braun. Mężczyzna urodził się 3 grudnia 1818 roku w Schönmoor. Mimo swojego zaawansowanego wieku pan Braun sam odbierał swój zasiłek dla ubogich od naczelnika 16 okręgu i od magistratu. Przed śmiercią bardzo krótko chorował.
       Braun był wcześniej wiele lat czynny zawodowo jako pasterz. (ENN, 24.05.1912 r.)
      
       Nieszczęśliwy wypadek
      
Nieszczęśliwy wypadek miał miejsce w niedzielę Zielonych Świątek wieczorem na pokładzie parowca „Preußen” w drodze powrotnej z Królewca do Elbląga. Pewna dama poślizgnęła się na schodach, schodząc z górnego pokładu. W wyniku wypadku doszło do skomplikowanego złamania ramienia. Na pokładzie znajdował się aptekarz z Elbląga, który udzielił poszkodowanej kobiecie pierwszej pomocy. Kobieta, która nadzwyczaj dzielnie zniosła wielki ból towarzyszący złamaniu, po przybyciu do Elbląga udała się do doktora Kranza. [...]. (ENN, 29.05.1912 r.)
      
       „Dobrzy ludzie na pomoc, ratunku!”
      
Takie oto przerażające i chwytające za serce słowa usłyszał przed kilkoma dniami w godzinach wieczornych pewien wędrowiec zmierzający do Adamowa. Wkrótce oczom wędrowca ukazał się mężczyzna zanurzony po ramiona w bagnistym rowie. Nieszczęśnikowi, który jak się później okazało, był pod wpływem alkoholu, poplątały się nogi i sturlał się po wale do rowu. Ponieważ lekkoduch w wyniku alkoholowego upojenia był mocno zamroczony, nie mógł sam wyczołgać się z bagnistego rowu.
       Gdy uratowany mężczyzna miał już pod stopami stabilny grunt, w jednej chwili wytrzeźwiał ze strachu, kiedy to uwiadomił sobie, że ledwo uszedł z życiem. (ENN, 30.05.1912 r.)
      
       Wydłużanie peronów
      
Pruski minister ds. kolei wydał rozporządzenie o wydłużaniu peronów. Należy bowiem zapobiec takim sytuacjom, że ostatnie wagony pociągu, zatrzymując się na peronie, wykraczają poza jego granicę, Należy nie tylko zwiększyć długość peronów, żeby wjeżdżające pociągi nie wykraczały poza jego granice, lecz także doprowadzić, by były one dłuższe niż długość pociągów. Z drugiej strony już przy budowie pociągów należy wziąć pod uwagę długość istniejących peronów [...]. (ENN, 30.05.1912 r.)
      
      
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Hycle wyłapujące bezpańskie psy to by i w obecnym Elblągu przydały, a szczególnie kary za zanieczyszczanie środowiska. 100 lat temu z tym problemem sobie radzono, obecnie z radzeniem sobie w Elblągu jest gorzej.
 • ale nie da się ukryć że wówczas też psy były i też kupy robiły. .. chyba że miały ogródki do "tych spraw"; proszę zwiedzić dzisiejszy ogródek na terenie Parku Planty, tuż obok formy przestrzennej z biennale form o których głośno niegdyś było w szerokim świecie artystów (i nie tylko). .. pieski to mają widok. .. .my już nie. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mmuull(2010-05-14)
 • Gdzie jest Park Planty ? W latach 60-tych przy Placu Czerwonym w Elblagu był niewielki park ale to były Pergole.
 • Hero ten przy Armii Krajowej
 • Stedefeld Oskar prowadził sklep konfekcyjny i detaliczny przy 1-Maja 54 (wcześniej Wewnętrzna Grobla Młyńska (dzisiaj Plac Konstytucji), a po 1933 r. - A. Hitler-Str. ). Gottfried Baum, który "zmarł w dostojnym wieku" urodził się 3 grudnia 1818 r. w Zalesiu (Schönmoor), a doktor Kranz, który udzielił pomocy nieszczęśliwej pasażerce parowca "Preussen" prowadził praktykę lekarską przy ul. Słonecznej 83.. ..
 • Kiedy fontanna na placu słowiańskim będzie naprawiona. To wstyd by założyciel miasta Elbląga nie był na honorowym miejscu na fontannie. Czy nikt tego nie widzi, to jest miejsce często odwiedzane przez turystów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  meloman(2010-05-14)
 • Igrzyska olimpijskie - fiu, fiu! Elbląg z początków minionego wieku jawi się jako niezła matropolia!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  małaMi(2010-05-15)
 • to co kiedyś zbudowano teraz się niszczy. kolej pkp skraca składy pociągów to i perony teraz są za długie, można skrócić a ten teren sprzedać :)
 • do : meloman a niby kto był założycielem miasta? Poczytaj troszkę o naszym mieście a potem się zacznij wyżalać. A poza tym fontanna działa.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  passat74(2010-05-16)
 • Passat74 - z faktami gentelman się nie kłóci. Meloman ma rację - Herman von Balk był założycielem Elbląga w 1237,poza tym także Chełmna i Torunia. Zauważ również pewien skrót myśłowy u Melomana, pisze on, że: "to wstyd by założyciel miasta Elbląga nie był na honorowym miejscu na fontannie", i o to mu chodzi, żeby pomnik - fontanna stała w pełnej krasie jak ją zbudowano na początku ubiegłego wieku, zresztą staraniem i z funduszy prywatnych obywateli miasta. Że woda z niej tryska to jeszcze nie wszystko, brak postaci Mistrza Hermana robi zasadniczą różnicę, nie mówiąc o tym kto musi jeszcze poczytać o naszym mieście.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MirCrow(2010-05-16)
 • ERG - jak rozumieć Twoją wypowiedź? Jeśli wczytasz sie w tekst to wiadomo, że Traugutta 12 (szaro-żółty dom koło Młyna Dolnego - dokładnie tam gdzie nowe tory tramwajowe, po prawej stronie, z całej pierzei zachowała się tylko 18-tka) to nie jest to samo, co 1-go maja 54.W 1912 obowiazywała stara numeracja, Traugutta - Zewnetrzna Grobla Młyńska zaczynała się od skrzyżowania z Czerwonego Krzyża, fabryka czekolady - dzisiaj piętrowybudynek z ciuchami to był ostatni numer wewnetrznej grobli młyńskiej czyli 1-go Maja. W chwili przemianowania ulicy w 1934 na A. H. zmieniono numerację. Traugutta rozpoczynała się od skrzyżowania z Bismarck-Str. czyli naszą Trybunalską.
 • Wyżej. Rzeczywiście tak było i masz rację (Pilsener-Eck) był jakby granicą między Äusserer Mühlendamm (Traugutta) i Innerer Mühlendamm (1 Maja), ale uogólniając wytraca się niekiedy istotne detale.
Reklama