UWAGA!

Dawno temu w Elblągu… kościół Najświętszej Marii Panny świętował 500 lat

 Elbląg, Kościół Najświętszej Marii Panny, dziś Galeria EL
Kościół Najświętszej Marii Panny, dziś Galeria EL

Kościół Najświętszej Marii Panny (obecnie Galeria EL) skończy w tym dziesięcioleciu 500 lat. […] Od 350 lat służy ewangelikom do odprawiania nabożeństw (AZ, piątek, 26.02.1892 r.).

Główny targ bydłem
       Następny targ bydlęcy odbędzie się w środę, 17 lutego w Elblągu (AZ, środa, 10.02.1892 r.).
      
       Podarunek od cesarza
       Głuchoniemej córce robotnika Johanna Kowalskiego z Elbląga Dąbrowy (niem. Damerau), Annie cesarz Niemiec podarował maszynę do szycia (AZ, piątek, 19.02.1892 r.).
      
       W Elblągu grasują złodzieje

       Wczoraj przed południem pewnej kelnerce z ulicy Giermków (niem. Junkerstraße) ukradziono z otwartego pokoju dwa złote pierścionki. Z kolei przedwczoraj wieczorem pewnej dziewczynie z ulicy Stodoły (niem. Scheunenstraße) ukradziono funt masła. Pewnej damie z Giermków wyrwano z rąk paczkę z galanterią. W obu przypadkach sprawcą jest młody chłopak (AZ, środa, 24.02.1892 r.).
      
       Handlarki pokłóciły się podczas targu
       Dziś rano na moście doszło do kłótni między kilkoma handlarkami rybami. Poszło o rozstawienie wanien podczas targu. Rozzłoszczone kobiety uspokoił funkcjonariusz policji i wymierzył kobietom karę (AZ, czwartek, 25.02.1892 r.).
      
       Deportacja Żydów z Rosji
       Deportacja Żydów z Rosji nie ma końca. Dzisiejszym królewieckim porannym pociągiem z Rosji wyjechało sześć wagonów Żydów, którzy żywieni byli w Królewcu (niem. Königsberg) przez utworzony tam komitet pomocowy, zanim wyruszyli w podróż do nowej ojczyzny (AZ, piątek, 26.02.1892 r.).
      
       Specjalny bufet na bal maskowy
       Z okazji balu maskowego w kasynie ekonom kasyna pan Schilling stworzył bardzo praktyczne rozwiązanie. W dniu balu dostępne będą bufety. Osobne na zimne i ciepłe potrawy, osobne na szampana, wino i piwo. Bufet piwny z powodu braku miejsca będzie ulokowany w dolnej kręgielni (AZ, piątek, 26.02.1892 r.).
      
       Sześć wagonów złota
       Dzisiaj w nocy o godz. 0.06 przez nasz dworzec przejeżdżał pociąg, którego sześć wagonów załadowanych było złotem. Wagony zostały dołączone w Berlinie w asyście czterech urzędników berlińskiego banku. Miejscem przeznaczenia tego drogocennego załadunku jest Petersburg (AZ, sobota, 27.02.1892 r.).
      
       Niebezpieczna zabawa

       Wczoraj po południu pewien robotnik użył zamiast łodzi krę. Płynął na niej spod Wysokiego Mostu na Lege Brücke. Spora liczba przechodniów przyglądała się z obu mostów tej niebezpiecznej zabawie (AZ, sobota, 27.02.1892 r.).
      
       Rowerzyści dla ubogich

       Klub Kolarski Elbing organizuje w niedzielę, 6 marca o godz. 16.30 w miejskiej hali sportowej zawody kostiumowe na cele stowarzyszenia pomocy ubogim (AZ, niedziela, 28.02.1892 r.).
      
       Na targu

       Dzięki pięknej pogodzie dzisiejszy targ był dobrze zaopatrzony. Szczególnie na rynku z mięsem można było znaleźć dobry towar, również ceny za mięso nie były dziś wysokie. Z kolei na rynku rybnym brak było żywych ryb. Można było jedynie znaleźć kilka wanien z białymi rybami i okoniami z jeziora Drużno, które były jednak bardzo drogie. Na rynku z nabiałem ceny były stabilne, wahały się od 90 fenigów do jednej marki za funt. Za 15 jajek trzeba było zapłacić 80-85 fenigów, zależnie od wielkości. […] (AZ, niedziela, 28.02.1892 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia sprzed 120 lat, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Obecnie sięgamy do „Altpreußische Zeitung”. Zbiory pochodzą ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej.
      
tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • był piękny Elbląg, miał dobrych gospodarzy i mądrych, dbali o swych mieszkańców i tę biedniejszą część ludności, ,podoba mi się ta chwila historii o moim mieście, dziękuję
  • upadku miasta rozpoczął się od likwidacji kościoła Najświętszej Marii Panny,...zrobiono tam jakieś pseudomuzeum,
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    9
    9
    Turcja(2018-02-24)
  • .. .a potem przyszły ruskie i wszystko zniszczyli. .
  • Powinien zostać oddany znanemu zakonowi z Torunia, bo tego chce większość z 5 procentowej mniejszości.
  • @grace - Grace- Elbląg w okresie przynależności do Niemiec nigdy nie był tak pięknym miastem jak to się powszechnie sądzi. Bardziej przypominał prowincję niż ten z lat 50 czy 60 ubiegłego wieku. W okresie międzywojennym bezrobocie wynosiło ponad 16%, a m. in starówka popadla w ruinę. Dopiero z polecenia władz III Rzeszy odnowiono ją, ale w koszarowym stylu, jedynie wprowadzając nowe oświetlenie w stylu Paryża.
  • Tylko za polskich królów Elbląg Gdańsk krolewiec kwitły
  • Nie wiem jak wyglądało całe miasto przed wojna, ale ze starych zdjęć wynika, że wiele jego zakątków było wręcz zjawiskowych. Pamiętam za to, jak wyglądał w latach 60tych. W miejscu starego miasta - pustynia, poprzetykana ruinami. 1 Maja też szału nie było. Wszędzie poniszczone elewacje od działań wojennych, co i rusz ruiny. Tak więc moim zdaniem to poprzednik w swoim poście raczej grubo przesadził. .
  • i przed wojną i teraz, to miasto to tandetna brzydota, totalny brud, architektoniczny chaos. Brud w ujęciu śmieci, fekaliów i odpadów. Miasto III kategorii. Zaludnione przez prymitywne jednostki, nie ludzi lecz człekopodobne monstra, którym do życia wystarcza chemiczne pożywienie, tatra do popicia i szeroki odbyt do wypróżniania. Mózgi to macie po to, aby zapamiętać tytuł waszego ulubionego serialu.
  • Jprdl, dno moralne.
  • jp3.Jak sądzę, bardzo trafnie to ujmujesz - bo piszesz o sobie! A siebie najlepiej znasz.
Reklama