UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Dawno temu w Elblągu...kury zginęły w pożarze

Elbląg, Resursa mieszczańska
Resursa mieszczańska

Wczoraj wieczorem straż pożarna została wezwana na Zewnętrzną Groblę Młyńską 78 (niem. Aeusserer Muehlendamm, obecnie ulica Traugutta). Uszkodzony komin był sprawcą pożaru, w wyniku którego zajęły się łatwopalne zapasy w piwnicy. W wyniku pożaru udusiło się i częściowo spaliło 13 kur. Z powodu kłębiącego się dymu strażacy musieli podczas gaszenia pożaru użyć specjalnych aparatów ochronnych. Ogień ugaszono po dwóch godzinach (ET, czwartek, 22.03.1928 r.).

Egzamin w zawodzie pomocy właściciela drogerii i ze znajomości preparatów ochronnych w elbląskiej szkole drogeryjnej
       W poniedziałek, 12 marca, w sali fizyki w szkole średniej dla dziewcząt odbyły się tegoroczne zawodowe egzaminy w zawodach pomocy właściciela drogerii oraz ze znajomości preparatów ochronnych. Nauczycielem tych przedmiotów jest nauczyciel szkoły średniej, pan Felix Fischer. Komisja egzaminacyjna na pomoc właściciela drogerii składała się z właścicieli sklepów drogeryjnych, Fritza Laabsa i Ernsta Albrechta oraz kierownika sklepu Stege z firmy May und Guhl. Przewodniczącym komisji był właściciel drogerii Fritz Laabs. Ponieważ tutejsza szkoła zawodowa została utworzona nie tylko na potrzeby naszego miasta, lecz także całej rejencji (pruska jednostka administracyjna w Prusach Wschodnich) kwidzyńskiej (niem. Marienwerder) i innych sąsiadujących miast, w egzaminie brało więcej zamiejscowych niż tutejszych uczniów. Na egzaminie w charakterze gości pojawili się przyjaciele szkoły, reprezentanci izby handlowej i szkoły handlowej. W międzyczasie dr Steger przeprowadził egzamin ze znajomości preparatów ochronnych wśród uczniów, którzy należą do jego okręgu urzędowego tj. Elbląga. Egzamin ten zdało dwunastu kandydatów. - Natomiast ze wszystkich 31 kandydatów zdało go 29 (egzamin ze znajomości preparatów ochronnych), a mianowicie: Hans Budweg z Pasłęka (niem. Pr. Hollnd), Freidrich Dopslaff z Mamomowa (pol. Święta Siekierka, niem. Heiligenbeil), Herbert Diegutsch z Biskupca (niem. Bischofsburg), Ernst Felser z Elbląga, Rolf George z Kwidzyna (niem. Marienwerder), Artur Glagau z Malborka (niem. Marienburg), Max Gumbold z miejscowości Popelken, Herbert Halne z Elbląga, Heinz Hollaender z Elbląga, Gerhard Kroeker z Elbląga, Johannes Krabetz z Elbląga, Siegfried Knauer z Elbląga, Hans Kuschmierz z Zalewa (niem. Saalfeld), Walter Krueger z Zalewa, Martin Lehmann z Pasłęka, Oskar Liebe z Elbląga, Herbert Milde z Olsztyna (niem. Allenstein), Willi Markowski z Olsztynka (niem. Hohenstein), Fritz Paetschke ze Sławna (niem. Schlawe), Bruno Polenz z miejscowości Creuzburg, Alice Piur z Elbląga, Herta Rusch z Elbląga, Erich Rudat z Elbląga, Walter Riess z Elbląga, Georg Rastemborski z Kętrzyna (niem. Rastenburg), Roman Stanischewski z Kwidzyna, Fritz Standow z miejscowości Lipowen, Erich Weiss z Elbląga, Waldemar Wykowski z Wałcza (niem. Dt. Krone) (ET, środa, 21.03.1928 r.).
      
       Zmiana nazw ulic
       Zgodnie z wysuniętą propozycją magistratu ulice Innerer Marienburgerdamm (Wewnętrzna Grobla Młyńska) i reszta Aeusserer Marienburgerdamm (Zewnętrzna Grobla Młyńska) będą nosić odtąd nazwę Marienburgerdamm (Grobla Młyńska) (ET, piątek, 23.03.1928 r.).
      
       Elbląska młodzież muzykuje!

       Dziś wieczorem w ramach tygodnia promocyjnego w Miejskim Gimnazjum odbędzie się wieczór pełen muzyki, podczas którego wystąpią chór gminny, grupa muzyczna Pangritz, katolicki krąg muzyczny oraz młodzieżowe koło instrumentalne i pieśniarskie (ET, piątek, 23.03.1928 r.).
      
       Pożar w Resursie Mieszczańskiej i w urzędzie pocztowym
       W niedzielę rano, około godziny 7, straż pożarna została wezwana do Resursy Mieszczańskiej [Resursa Mieszczańska stanęła w północnej pierzei dzisiejszego Placu Słowiańskiego. Została założona w 1850 r., z inicjatywy grupy obywateli klasy średniej – samodzielnych rzemieślników, właścicieli sklepów, średniego szczebla urzędników, którzy w 1853 r. wykupili zabudowaną parcelę. Budynek zaadaptowano a później rozbudowano, dodając salę balową o pow. 350m², kolumnadę i muszlę koncertową. Obok założono ogród. Resursa Mieszczańska powstała w opozycji do Resursy Humanitas – popularnie zwanej „Kasynem”, które było miejscem spotkań elity elbląskiej i mieściło się na terenie dzisiejszego parku „Planty”. Obie resursy były bardzo zadbane, słynęły z pięknie utrzymanych ogrodów z elegancką małą architekturą. Resursa Mieszczańska na początku 1925 r. liczyła 730 członków. Była miejscem spotkań towarzyskich, koncertów, balów, imprez okolicznościowych a także zebrań o różnorodnej tematyce. W czasie świąt była otwarta dla wszystkich mieszkańców – źródło gazeta „Razem z Tobą”). Stojący przy wejściu do jadalni (przy sali) żelazny piec prawdopodobnie się przegrzał i doszło do zapalenia się belki. Ogień całe szczęście natychmiast zauważono i został on w okamgnieniu ugaszony przez straż pożarną. Ogień nie spowodował większych szkód. – W niedalekim sąsiedztwie, w budynku poczty, dziś przed południem doszło do zajęcia się piwnicy, pożar wybuchł w wyniku spięcia w przełączniku oświetlenia. Dzięki szybkiej reakcji straży pożarnej nie doszło do większych szkód (ET, poniedziałek, 26.03.1928 r.).
      
       „Latający Holender” i „Rigoletto” 12 i 13 kwietnia w elbląskim Teatrze Miejskim
       W ramach imprez organizowanych przez Wolną Scenę Narodową Olszyńska Opera pod kierownictwem Theilinga zaprasza 12 i 13 kwietnia na te dwie operetki. Na imprezy mają wstęp nie tylko członkowie (ET, czwartek, 29.03.1928 r.).
      
       Bociany już są!

       Jak doniesiono nam z wielu różnych miejscowości naszej prowincji, w ostatnich dniach przybyły do nas bociany (ET, czwartek, 29.03.1928 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia sprzed dziewięćdziesięciu lat, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do „Elbinger Tageblatt”.
      
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
  • Wiadomości ciekawe, lecz tłumacz po raz kolejny nie wyciąga wniosków z nadsyłanych uwag dotyczących nazewnictwa ulic w Elblągu, bowiem Innerer- i Äusserer Marienburgerdamm, czyli Wewnętrzna i Zewnętrzna Grobla Malborska (jak wynika z poprawnego tłumaczenia) otrzymały w 1928 roku jednakową nazwę dla obu części tj. Marienburgerdamm - Grobla Malborska (obecna ul. Malborska).
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    8
    1
    sąsiad(2014-03-29)
  • Zakradł się błąd. .. .. Zgodnie z wysuniętą propozycją magistratu ulice Innerer Marienburgerdamm (Wewnętrzna Grobla Młyńska) i reszta Aeusserer Marienburgerdamm (Zewnętrzna Grobla Młyńska) będą nosić odtąd nazwę Marienburgerdamm /Grobla Młyńska/. .. .. Innerer Marienburgerdamm to Wewnętrzna Grobla Malborska, a Äußerer Marienburgerdamm to Zewnętrzna Grobla Malborska. Swego czasu Marienburgerdamm biegła aż do Preußisch Holländer Tor /Brama Pasłęcka - dzisiaj Plac Grunwaldzki/. I coś się tutaj dalej nie zgadza. Bowiem uchwałą rady miasta z okazji 70.rocznicy urodzin Franza Komnicka w dniu 27.11.1927 r. podjęto decyzję, że Zewnętrzna Grobla Malborska /Äußerer Marienburgerdamm/ będzie się nazywała " Franz Komnick-Straße" . Ponieważ przy tej ulicy stały również hale fabryczne zakładów F. Komnicka /dzisiaj ul. Fabryczna/.
Reklama