UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... łagodnie karano

 
Elbląg, Ulica Elbląska w Tolkmicku
Ulica Elbląska w Tolkmicku

Za swój grubiański czyn wielkiej kary uniknął tutejszy stolarz, Hermann N. Mężczyzna został przez tutejszy sąd rejonowy skazany na cztery dni więzienia lub karę pieniężną w kwocie 20 marek za to, że z powodu różnicy zdań uderzył w głowę deską głuchoniemego mężczyznę W., w wyniku czego ten doznał uszkodzeń ciała (ET, czwartek, 01.10.1925 r.).

Co nowego w miejskim teatrze?
       Jutro wieczorem o godz. 19 (niedziela) będzie można po raz kolejny zobaczyć operetkę Johanna Straussa pt. „Wiener Blut” (tłum. „Wiedeńska krew”). W poniedziałek wieczorem, 5 października, o godz. 19.30 po raz drugi zobaczymy na scenie oryginalne dzieło Pirandelli [Luigi Pirandello (ur. 28 czerwca 1867, zm. 10 grudnia 1936 w Rzymie) – dramaturg, powieściopisarz i nowelista włoski. W swej twórczości zajmuje się człowiekiem i społeczeństwem – hipokryzją i stereotypami funkcjonującymi w stosunkach międzyludzkich – Wikipedia] pt. „Sechs Personen suchen ein Auto” (tłum. „Sześć postaci w poszukiwaniu auta”) [Dramat został źle przyjęty przez publiczność w czasie początkowych wystawień. Autorzy opisujący twórczość Pirandella zgodnie uważają go jednak za dzieło wysokiej klasy – Wikipedia]. Już dziś zwracamy Państwa uwagę na przedstawienie uczniowskie, które odbędzie się w najbliższą środę, 7 października. Uczniowie wystawią „Iphygenie auf Taurius” (tłum. „Ifigenia w Taurydzie”) Goethego (ET, sobota, 03.10.1925 r.).
      
       Wystawa na temat higieny
       W dniach 6-8 października stowarzyszenie Kobiet Społecznej Pracy organizuje wystawę na temat higieny, którą będzie można obejrzeć w pomieszczeniach resursy mieszczańskiej. Mając na względzie zasadę: „Zdrowy dom - zdrowa rodzina” wystawa prezentuje urządzenia sanitarne i inne związane z higieną przedmioty i wynalazki oraz ich użycie w warunkach domowych. Wystawę wzbogaci komentarz lekarza, który opowie o tych urządzeniach. Przewidziane są również wykłady z pokazem slajdów, które będą odbywać się podczas tych trzech dni otwarcia wystawy (ET, sobota, 03.10.1925 r.).
      
       Film o „Anne Luise”
       James Bauer stworzył niedawno film ukazujący piękną córkę aptekarza z Dessau (miasto we wschodnich Niemczech), która pewnego dnia staje się małżonką księcia Leopolda. Rolę tytułową gra Mahl Delschaft, piękna, młoda, grająca bardzo naturalnie artystka. Księcia Leopolda zagrał Werner Pittschau. Film będzie można obejrzeć codziennie w miejskim teatrze od soboty 10 października (ET, wtorek, 06.10.1925 r.).
      
       Jeszcze jedno kino w Elblągu
       Jak już wcześniej informowaliśmy, w listopadzie, w miejscu, w którym wcześniej mieściło się „Zentral-Kino”, zostanie otwarte nowe kino. W naszym mieście będzie funkcjonowało więc już siedem kin (ET, wtorek, 06.10.1925 r.).
      
       Kursy gimnastyki
       Panna Ruth Graffunder udzieli kursów gimnastyki dla dzieci i dorosłych. Pani G. ma zamiar podzielić swoich uczniów na klasy i używając najnowszych metod nauczy wspomagającej zdrowie gimnastyki (ET, środa, 07.10.1925 r.).
      
       Humorystyczny wieczór
       W sobotę 11 października w domu związkowym w Tolkmicku (niem. Tolkemit) na humorystyczny wieczorek zaprasza znany elbląski humorysta i organizator zabaw dla dzieci, wujek Paul Weber, który znany jest z organizacji podobnego typu imprez. Przewidziane są zabawne skecze, duety, występy taneczne oraz sztuka teatralna zatytułowana „Męska służąca” (niem. „Das maennliche Dienstmaedchen”). Na samym końcu zaplanowano oczywiście bal. Wujek Paul ze swoją trupą zapewni gościom bardzo udany wieczór. Zachęcamy więc do wzięcia udziału w atrakcjach (ET, piątek, 09.101925 r.).
      
       Przed sądem za kradzież

       Na karę pieniężną w kwocie 30 marek lub karę sześciu dni więzienia skazany został elektryk Kurt F. zamieszkały w miejscowości Wismar (miasto w Niemczech w kraju związkowym Meklemburgia-Pomorze) za to, że przyłączył on bez zezwolenia swoją antenę radiową do linii poczty (ET, sobota, 10.10.1925 r.).
      
       Zakaz udziału dzieci w polowaniu z nagonką
       Zabieranie ze sobą dzieci na polowanie z nagonką podczas roku szkolnego jest zabronione. Na podstawie rozporządzenia rządowego z dnia 29 lipca 1924 roku za jego naruszenie policja może wymierzyć rodzicom lub opiekunom dzieci karę (ET, wtorek, 13.10.1925 r.).
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Ciekawe jak się stolarz dogadywał z głuchoniemym, że doszło aż do " różnicy zdań " może nie znał języka migowego; )
 • He, he różnica zdań z głuchoniemym! Dobry pretekst.
 • Siedem kin w 1925 r. !!! To se ne vrati.
 • To se vratilo w latach sześćdziesiątych: Syrena Światowid Zamech Orzeł Meduza Promyk Budowlani Kolejarz i zdaje mi się że jednego zapomniałem. Na razie osiem, kto przypomni dziewiąte.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  MirCrow(2013-10-13)
 • Wówczas czyny popełnione po kielichu traktowane były ulgowo !!
 • 7 kin w 1925,w 2013 2 kina- Masakryczne cofniecie sie rozwoju miasta. 100 lat temu miasto bylo bardziej ucywilizowane i rozwiniete niz dzis w XXI wieku. To widac szczegolnie gdy sie wyjdzie na miasto. Ludzie ktorzy zadzili maistem po wojnie powinni zostac skazani za stan do jakiego doprowadzili
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  turban(2013-10-14)
 • No proszę w Elblągu powstaje już siódme kino, od czasu wyboru p. Wilka na prezydenta od razu widać poprawę, kultura naszego społeczeństwa wzrasta. Mam nadzieję że skoro szykuje nam się tak duża rywalizacji to spadną ceny biletów na seanse no chyba że nastąpi zmowa cenowa tychże kin ale od tego mamy inne służby i skoro złapali cwaniaczka co chciał za darmo słuchać radia to i z tym problemem sobie poradzą tak trzymać Panowie. .. ale żeby trzeba było organizować pokaz jak używać sedesu no ludzie toż to wstyd ?. .. jak żyć ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  sprzedawcapapryki(2013-10-14)
 • Na stronie Archiwum Państwowego w Gdańsku można pobrać w pdf album "Elbląg w starej fotografii".
 • siedem kin ale ani jednego telwizora. .. sredniowiecze
Reklama