UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... mieszkańcy czekali na cesarską parę

 Elbląg, Plac Fryderyka Wilhelma, czyli dzisiaj Plac Słowiański
Plac Fryderyka Wilhelma, czyli dzisiaj Plac Słowiański

Program z okazji odwiedzin Jej Królewskiej Mości Cesarzowej i Królowej [Cesarzowa Augusta Wiktoria – red.] został już sporządzony i wygląda następująco: po zakończeniu parady na Polu Nowomiejskim (niem. Neustädter Feld) Cesarzowa uda się do miasta, a Jego Królewska Mość Cesarz [Wilhelm II - ostatni niemiecki cesarz i król Prus, przedstawiciel dynastii Hohenzollernów – Wikipedia] pozostanie na Polu Nowomiejskim, by spotkać się z wyższymi oficerami w sprawie dokonania oceny. (EZ, sobota, 01.09.1894 r.).

Przed autem Królowej w królewskim orszaku będzie jechał nadburmistrz Elditt. Samochody zatrzymają się przed cesarskim namiotem przy Placu Fryderyka Wilhelma (niem. Friedrich-Wilhelm-Platz, obecnie Plac Słowiański), gdzie Cesarzową będzie oczekiwać dwanaście kobiet, które wręczą jej bukiet kwiatów. W namiocie Jej Królewską Mość uroczystą przemową przywita nadburmistrz Elditt. Następnie Cesarzowa uda się do ratusza, by z pokoju na wieży przyglądać się odbywającym się na Starym Mieście (niem. Alter Markt) uroczystościom. Jak już wspominaliśmy w pokoju na wieży ratusza zostanie przygotowana dla niej herbata i śniadanie. Zaszczytu przyjęcia Cesarzowej w sali posiedzeń magistratu dostąpią panie: panna Franciszka Elditt, żona radcy prawnego Horna, żona tajnego radcy handlowego Petersa, żona prezesa sądu krajowego Dorendorf, żona właściciela fabryki Sauerheringa (prezeska Stowarzyszenia Ojczyźnianego Kobiet) i pani Ziese-Schichau. Udział w przyjęciu Cesarzowej weźmie także żona generała dowodzącego 17. Korpusem Armijnym, generał piechoty, ekscelencja Lenze, żona pana nadprezydenta oraz minister ekscelencja Gossler. Kobiety zbiorą się przed ratuszem o godz. 12.30. Należy ubrać długą jedwabną suknię (w miarę możliwości kolory niejaskrawe, nie rzucające się w oczy), kapelusz, nie ubierać peleryny. Z Elbląga para cesarska uda się do Malborka (niem. Marienburg), by wziąć udział w poczęstunku z okazji parady na zamku w Malborku. W sobotę, 8 września para uda się do Królewca (niem. Koenigsberg), by odwiedzić tam ośrodki pomocy społecznej i spotkać się z kilkorgiem pracujących tam kobiet a o godz. 14 powróci specjalnym pociągiem do Malborka, gdzie na zamku krzyżackim drugi raz weźmie udział w cesarskim poczęstunku. Na piątkową uroczystość zaproszeni są tylko wyżsi oficerowie, którzy przed południem wezmą udział w cesarskiej paradzie. Na sobotnią ucztę zostaną zaproszeni z kolei przedstawiciele wyższych cywilnych urzędów, arystokracja i inne wysoko postawione osoby w prowincji Prus Zachodnich. Zaproszenia zostały ograniczone do 170 ze względu na warunki lokalowe. Obie imprezy zostaną tak rozplanowane czasowo, by uczestnicy mogli zdążyć jeszcze na wieczorne pociągi (EZ, sobota, 01.09.1894 r.).
      
       Obok ratusza stanie namiot piwny

       Restauratorowi posiadającemu restaurację w piwnicy ratusza panu Haffnerowi urząd miasta udzielił zgodę na rozstawienie namiotu z piwem w zachodniej stronie ratusza a dokładnie od drzwi wejściowych przy piwnicy ratusza do wejścia głównego ratusza. Namiot ma 20 metrów długości, 3 metry szerokości i 2 wysokości (EZ, niedziela, 02.09.1894 r.).
      
       Mali złodzieje kręcą się wokół nowej piekarni

       Wybudowana nieopodal willi Bellevue (zachowany do dziś pałacyk przy ulicy Bema) piekarnia cieszy się wielkim zainteresowaniem naszej społeczności. Spora liczba chłopców kręci się jednak nieopodal, by tylko coś tam ukraść. Wielokrotnie dochodzi tam do kradzieży chleba, dlatego też trzeba było w tym miejscu ulokować posterunek policji. Wczoraj i przedwczoraj złapano kilku chłopców, którzy prawdopodobnie należą do szajki zwanej „Spreitzel” (EZ, niedziela, 02.09.1894 r.).
      
       Zakończenie roku szkolnego w szkole dla dziewcząt
       Szkoła handlowa i rzemieślnicza dla dziewcząt w Elblągu wydała właśnie sprawozdanie za okres październik 1893 – październik 1894. Dowiadujemy się z niego, co następuje: w zeszłym roku szkoła liczyła 42 uczennice, z czego dwie były hospitantkami na zajęciach z rysunku. Z pozostałych czterdziestu czternaście uczennic uczyło się francuskiej korespondencji i mowy, trzynaście angielskiej korespondencji i mowy, dziewiętnaście brało udział w fakultatywnych zajęciach z rysunku i malarstwa. Szkoła otrzymała w zeszłym roku szkolnym dotację w wysokości 900 marek, z czego 600 otrzymała od państwa, a 300 od miasta. […]. Dało to możliwość zwolnienia siedmiu uczennic z płacenia połowy czesnego a dwóch uczennic z całego czesnego. Uroczyste zakończenie roku szkolnego odbędzie się 16 września w auli Staromiejskiej Szkoły dla Dziewcząt. Jak już wiadomo wykładowca Harder rezygnuje wraz z końcem roku szkolnego z kierowania placówką. Jego stanowisko przejmie profesor Bandow (EZ, wtorek, 04.09.1894 r.).
      
       Publikujemy teksty przypominające wydarzenia z roku 1894, dziejące się w naszym mieście i okolicach. Przejrzeliśmy już numery „Elbinger Neueste Nachrichten” i „Elbinger Tageblatt” ze zdigitalizowanych zasobów Biblioteki Elbląskiej, teraz sięgamy do "Elbinger Zeitung und Elbinger Anzeigen" .
      
      
tłum. DK

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama