UWAGA!

Dawno temu w Elblągu… na dworcu grasowali złodzieje

 Elbląg, Dawno temu w Elblągu… na dworcu grasowali złodzieje

Wczoraj w południe złapano włóczęgę, który ukradł swojemu przyjacielowi kozaki w momencie, gdy ten kupował bilet do Gueldenboden i chciał wsiąść do pociągu odjeżdżającego stąd o godz. 13.33. Prawowity właściciel butów, który był obecny podczas schwytania złodzieja, zabrał swoją własność. Złodziej zrobił wtedy taką aferę, że zbiegło się sporo ludzi. Musiało dojść do aresztowania, jednak rzezimieszek tak się awanturował, że nie można było go doprowadzić do aresztu. Trzeba było wezwać policyjny wóz, którym przewieziono złodzieja do aresztu (AZ, sobota, 13.02.1892 r.).

Ruszyła budowa kościoła na Zawadzie
       Prace budowlane nad budową kościoła ewangelickiego na Zawadzie (niem. Pangritz Colonie) rozpoczęły się od pogłębiania studni. […] Prace nad budową studni przejął budowniczy studni Siegmund. […] (AZ, środa, 10.02.1892 r.).
      
       Spóźniają się pociągi

       Na porządku dziennym jest obecnie spóźnianie się pociągów. Królewiecki pociąg osobowy, który powinien przyjechać do Elbląga planowo wczoraj po południu o godz. 14.30, spóźnił się 40 minut (AZ, środa, 10.02.1892 r.).
      
       Amerykański koncert w Resursie Mieszczańskiej

       Jutro o godz. 20 w Resursie Mieszczańskiej odbędzie się koncert amerykańskiej grupy. Jak mieliśmy okazję przysłuchać się dzisiejszej próbie generalnej, program zawiera oryginalne i efektowne kawałki orkiestrowe, które z pewnością spotkają się z poklaskiem ze strony publiczności. Zainteresowanie w ramach przedsprzedaży biletów (u Hoppe i Selckmanna) jest bardzo żywe (AZ, czwartek, 11.02.1892 r.).
      
       Nagła śmierć

       Wczoraj wieczorem zmarł nagle zamieszkały przy ulicy Bożego Ciała (niem. Leichnamstrasse) Franz Reich. Mężczyzna zmarł w momencie, gdy kładł się do łóżka (AZ, czwartek, 11.02.1892 r.).
      
       Dziwny paszport
       21-letni elblążanin zlecił wyrobienie paszportu do Rosji. W paszporcie tym widniały dziwne dane. Wiek: urodzony 6 maja 1891 roku. Paszport został wystawiony z datą 17 kwietnia 1891 roku, a więc właściciel miał się urodzić miesiąc później. Ten dziwny wpis odkryli Rosjanie i w rubryce „wiek” postawili znak zapytania (AZ, piątek, 12.02.1892 r.).
      
       Żydowscy emigranci

       W dzisiejszym porannym pociągu w siedmiu wagonach czwartej klasy znajdowali się żydowscy rosyjscy emigranci (AZ, sobota, 13.02.1892 r.).
      
       Duże opady śniegu

       Z powodu dużych opadów śniegu, który spadł z niedzieli na poniedziałek, wiele robotników znalazło pracę na tutejszym dworcu. Zatrudniono ponad 100 ludzi do prac porządkowych. Mimo, że wynagrodzenie jest małe (1,2 marki), dziś rano do pracy zgłosiły się setki chętnych. Usuwaniem śniegu musiał zająć się pług. Nie zanotowano tym razem opóźnień pociągów spowodowanych opadami śniegu (AZ, wtorek, 16.02.1892 r.).
      
       Złodzieje na dworcu

       W sobotę na dworcu znów schwytano dwóch złodziei, którzy mieli zamiar ukraść z dworca węgiel. Gdy zobaczyli stróża, zaczęli uciekać. Jeden z nich, który wdał się ze stróżem w bójkę, został przez niego rozpoznany i czeka go kara (AZ, wtorek, 16.02.1892 r.).
      
       Liederhain udziela się charytatywnie

       Koło śpiewacze „Liederhain” organizuje w sobotę wieczorem w Resursie Mieszczańskiej uroczystość charytatywną, na którą zaproszeni są także nieaktywni członkowie ze swoimi towarzyszkami. Program będzie bardzo bogaty (AZ, wtorek, 16.02.1892 r.).
      
       Świętowano przy piwie i kiełbasce w Winnicy

       Wczoraj po południu działo się w Winnicy (niem. Weingrundhorst). Wszystkie zaciszne piwnice były wypełnione gośćmi, którzy świetnie się bawili przy piwnie i delikatnej monachijskiej kiełbasce. Przyczyniła się też do tego radosna muzyka (AZ, wtorek, 16.02.1892 r.).
      
tłum. DK

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Najczęściej w tej rubryce nazwy miejscowości albo ulic są tłumaczone. Tym razem mamy jakieś tajemnicze Gueldenboden. A jest to po prostu Bogaczewo, na trasie kolejowej do Pasleka. Może ciekawostką będzie to, że taką samą nazwę nosi wieś nad jeziorem Narie kolo Morąga. I tak jak podelblaskie Bogaczewo, przed 1945 rokiem również nazywała się Gueldenboden.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    0
    BEZ ŚCIEM proszę(2018-02-10)
  • Fajnie, że portal pamięta o historii miasta. Czekam, więc na artykuł o mijającego dzisiaj dnia wyzwolenia Elblaga. Przy czym przestańcie się zastanawiać czy to było zdobycie czy wyzwolenie. Jedno jest pewne, że od 10 lutego 1945 roku Elbląg był wolny. A drodzy internauci niech przestaną pisać o bestialstwie wojsk radzieckich. Oni walczyli z wrogiem, który wcześniej wymordowal im ich bliskich (Elbląg i nasze ziemie wtedy były jeszcze niemieckie). Na terenie Polski Armia Czerwona straciła 10-krotnie więcej żołnierzy niż Wojsko Polskie we wrześniu 1939 roku.
  • @Soldat - a o tym że kradli i gwałcili to mamy zapomnieć? NIGDY sowieckie świnie i mordercy
  • Popieram komentarz jak w 1945 Elblag był wolny skoro ruscy dopiero pokazali co potrafią np na ul Osiedle Marynarzy dochodziło do gwałtów i kradzieży co im wpadło w łapy to ich jak można ich chwalić ze byli dobrymi ludźmi
  • .. .- kupował bilet do Gueldenboden -. .. - Güldenboden to dzisiejsze Bogaczewo. .. .- Prace budowlane nad budową kościoła ewangelickiego na Zawadzie -. .. Prace przy budowie kościoła św. Wojciecha. .. .- działo się w Winnicy -. .. chyba na Winnicy ?
  • składajmy Rosjanom podziękowanie za wytępienie hitlerowskiej zarazy która doprowadziła do śmierci 50 milionów ludzi. Zapalajmy świeczki na ich grobach.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    2
    pamiętamy(2018-02-10)
  • @erg - Kościół ewangelicki na Zawadzie, to kościół św. Pawła, a kościół św. Wojciecha od początku był katolicki, a jego budowa ruszyła ponad dziesięć lat później niż wzmiankowana w prasie budowa. Gwoli ścisłości. ..
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    3
    0
    RodemzElbląga(2018-02-12)
Reklama