UWAGA!

Dawno temu w Elblągu... na głowie brukarza wylądowała doniczka

 
Elbląg, Ulica Malborska w 1924 roku
Ulica Malborska w 1924 roku

Wczoraj po południu z piętra domu przy ulicy Malborskiej (niem. Innerer Marienburgerdamm) wypadł przez okno kwiat w doniczce, który trafił pracującego na dole brukarza tak mocno, że został on poważnie ranny i musiał zostać przewieziony do swojego mieszkania przy ulicy Dużej Różanej (niem. Gr. Rosenstraße). Kto ponosi winę za tę nieuwagę, wykaże dochodzenie (AZ, piątek, 02.09.1892 r.).

Koncert z okazji święta
       Z okazji Bitwy pod Sedanem w czwartek na Schillingsbrücke odbędzie się koncert (AZ, czwartek, 01.09.1892 r.).
      
       Na Szkockiej powstanie lazaret

       Wczoraj panowie nadprezydent Elditt, miejski radca budowlany Lehmann i fizyk okręgowy dr Deutsch udali się na ulicę Szkocką (niem. Schottlandstraße, dzisiejsza ulica Czerniakowska), by w związku z wybuchem epidemii cholery przejąć budynek byłej Trzeciej Katolickiej Szkoły dla Chłopców (który obecnie stoi pusty), w którym mieścić się będzie lazaret dla  chorujących na cholerę. Jak nam przekazano, mieszkańcy ulicy Szkockiej mają zamiar mają zamiar protestować przeciwko stworzeniu lazaretu w tym miejscu i gdy tak się zdarzy, opuszczą swoje domy (AZ, czwartek, 01.09.1892 r.).
      
       Wesoła historia z cholerą w tle

       Dziś opowiemy znów o pewnym wesołym zdarzeniu. Związane jest ono z pewnym zamiejscowym mężczyzną, który napędził stracha dwóm pasażerom pociągu. Mężczyzna, który przedwczoraj przybył do Elbląga z Magdeburga, opowiedział nam historię, która zdarzyła mu się na trasie z Berlina do Piły (niem. Schneidemühl). W Berlinie wsiadło do wagonu trzeciej klasy oprócz niego dwóch mężczyzn, którzy zaproponowali, by spędzić dłużący się w pociągu czas na grze w skata. Mężczyzna grał o wysokie sumy i zaczął przegrywać [...]. Zaczął się obawiać, że jego małe pieniądze nie starczą na pokrycie strat. W tym narastającym strachu przyszła mu jakby za sprawą Anioła Stróża myśl związana z panującą cholerą. Pociąg wjechał właśnie do miejscowości Filehne, gdy ten przerywając grę powiedział: "Moi panowie, nie skorzystałem z okazji, żeby się przedstawić. Nazywam się P. i pochodzę z Hamburga (w Hamburgu wybuchła w tym czasie epidemia cholery)". W jednej chwili zobaczył dwie osłupiałe twarze i znikające bagaże. Dwaj mający szczęście w grze mężczyźni prędko znaleźli inny wagon (AZ, czwartek, 01.09.1892 r.).
      
       Święto bitwy pod Sedanem w szkołach
       Święto bitwy pod Sedanem [starcie zbrojne, które miało miejsce 1 i 2 września 1870 roku podczas wojny francusko-pruskiej. Konsekwencją bitwy była kapitulacja cesarza Napoleona III wraz z jego armią i zwycięstwo Prus i ich sprzymierzeńców w wojnie – Wikipedia] w szkołach będzie obchodzone jak zazwyczaj wygłoszeniem uroczystych przemów, deklamacjami i odśpiewaniem patriotycznych pieśni (AZ, piątek, 02.09.1892 r.).
      
       Miejska kapela na uroczystościach w Gdańsku
       Jak nam przekazano, nasza miejska kapela wyjechała na cały dzień do Gdańska (niem. Danzig), by wziąć udział w uroczystościach bitwy pod Sedanem w tamtejszej fabryce karabinów (AZ, sobota, 03.09.1892 r.).
      
       Dożynkowa impreza dla najmłodszych

       Dożynkowa impreza dla dzieci połączona z koncertem kapeli pana Pelza w Winnicy (niem. Weingrundhorst) cieszyła się wczoraj sporą frekwencją. Mali i duzi bawili się wyśmienicie podczas zabaw zorganizowanych przez pana Wittinga. Szczególnie wielkim zainteresowaniem najmłodszych cieszył się bal dla dzieci. Dorośli w tym czasie przysłuchiwali się pieśniom i oklaskiwali wykonawców. Pogoda dopisała, więc dobrze rozpoczęta impreza przedłużyła się do godz. 22 (AZ, sobota, 03.09.1892 r.).
      
tłum. DK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Dawno temu

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Dawno temu niemcy wywołali Drugą Wojnę Światowa i wymordowali 6,5 miliona Polaków ! O tym piszcie i przypominajcie, a nie promujecie niemcy na tych terenach Axel Springen. .. .. .!
  • .. .- Z okazji Bitwy pod Sedanem w czwartek na Schillingsbrücke odbędzie się koncert. .. - Małe wyjaśnienie. "Sedan Tag" obchodzono w Prusach Wschodnich i Zachodnich - w Elblągu także, 2 września. Chodzi o zwycięstwo Prusaków, Bawarczyków, żołnierz z Wirtembergii i Saksonii nad Francją pod Sedanem 2.9.1870.- Świętowano i śpiewano wówczas m. in. : - /Ich bin ein Preuße, kennt ihr meine Farben/. Natomiast "Schillingsbrücke - to most w przebiegu ul. Warszawskiej - opodal stacji pomp "Fiszewka".
  • super prezentacja dawnego Elbląga i jego mieszkańców, ,dziękuję bardzo, ,
  • szkoda wielka, że w szkołach nie ma takich wzmianek naszego miasta, ale z drugiej strony dzieci i tak są obciążone niepotrzebnymi rzeczami w nauce, ,polecam książkę p. Tomasz Gliniecki, które pięknie opisuje historię naszego miasta, ,
  • @grace - Grace Kelly za mężem z miasta Elbląg zacznij się rozglądać a nie karm się wiecznie sentymentami
  • Co tam książka, polecam Ci stronę fotopolska z tysiacem zdjęć dawnego Elbląga, wraz z opisami i historia, każdego obiektu. Zdjęcie kamienicy, która zachowała się do dziś z tego art. Również tam jest.
Reklama